Pirksti vienmēr salst! 0
“Ko lai iesāk, ja aukstā laikā pirkstu gali sāp un kļūst auksti?” Margrieta Alojā
“Man bieži salst kājas, tāpēc pat uz nakti uzvelku siltas zeķes. Vienu rītu ievēroju, ka abas kājas virs potītes (krietni zemāk par zeķes malu) līdz pat pēdai ir kļuvušas baltas un nejutīgas.Ar laiku tās gan atgūst normālu izskatu un atkal kļūst jutīgas, taču mani tas satrauc. Par kādām veselības problēmām šādi simptomi liecina? Cik steidzami un pie kāda speciālista ir jākonsultējas?” Sarmīte P. Rīgā
Roku un kāju salšanu var izraisīt daudzi faktori, piemēram, mikrocirkulācijas traucējumi, spazmas mazajās artērijās – pārsvarā roku un kāju pirkstos. Medicīnas sabiedrības “ARS” neiroloģe Stella Upate piebilst, ka bieži tā izpaužas Reino slimība (sindroms), ko novēro jaunām vai vidēja vecuma sievietēm. Saslimšana ir hroniska, taču, laikus atklājot, var izvairīties no smagām komplikācijām.
Tirpšanas un salšanas sajūtu novēro arī polineiropātiju jeb perifēro nervu slimību gadījumos. To izcelsme ir dažāda. Kā izraisošus faktorus var minēt pārmērīgu alkohola lietošanu, smēķēšanu, vibrācijas ietekmi vai saindēšanos ar svinu. Polineiropātiju cēlonis var būt arī vispārējas hroniskas slimības: cukura diabēts, vairogdziedzera funkciju traucējumi, plaušu, nieru, aknu, onkoloģiskas slimības un dažādas infekcijas, tostarp Laima slimība.
Var gadīties, ka izjaukts hormonu līdzvars, jo tad arī novēro roku un kāju tirpšanu un salšanu.
Medicīnas sabiedrības “ARS” flebologs Sergejs Kovaļovs kāju salšanu, bālumu un nejutīgumu uzskata par simptomiem, kas norāda uz neatliekamu vajadzību pēc asinsvadu ķirurga un neirologa konsultācijas. Aprakstītās sūdzības, visticamāk, nav saistītas tikai ar kāju salšanu, tādēļ nepieciešama arteriālās asinsrites pārbaude – jāveic ultrasonogrāfija kāju artērijām, lai pārliecinātos, ka nav to sašaurinājumu un nosprostojumu.
Lai noskaidrotu iemeslu, ieteicams apmeklēt vispirms ģimenes ārstu, kurš izvērtēs situāciju, ieteiks nepieciešamos papildu izmeklējumus un nosūtīs pie speciālista: neirologa, endokrinologa vai asinsvadu ķirurga. Katrā ziņā tirpšana, salšana vai sāpes rokās, kājās un pirkstos ir sūdzības, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības, jo tās var signalizēt par nopietnām slimībām.
Ja aukstā laikā sāp un paliek auksti pirkstu gali, var ieteikt ģērbties atbilstoši laika apstākļiem un izvēlēties dabīgus materiālus: vilnas zeķes, adītus dūraiņus. Ļoti silta ir kamieļu vilna un mohēra. Arī apaviem jābūt siltiem, pietiekami lieliem, ērtiem un viegliem, lai nepiepūlētu kājas. Mājas apstākļos asinsriti var trenēt, izmantojot kontrastvannas, proti, pārmaiņus ievietojot kājas aukstā un siltā ūdenī, taču nekādā gadījumā karstā!