Vienkāršs triks, kā ietaupīt vairāk nekā 800 eiro gadā 28
Pārtikas cenas pēdējā gada laikā vien Apvienotajā Karalistē ir pieaugušas par 17,4%. Rezultātā trīs no četriem britiem ziņo, ka ir noraizējušies par izdevumiem, apmeklējot veikalu, un daudzi meklē veidus, kā samazināt izdevumus tieši uz pārtikas rēķina, vēsta “Metro”.
Lai gan dzelteno cenu meklēšana un rūpīga maltīšu plānošana var palīdzēt līdzsvarot budžetu, radīto pārtikas atkritumu pārlūkošana ir lielisks sākumpunkts. Vidējā mājsaimniecība katru dienu izmet 1,96 kg pārtikas, kas kopā veido ap 800 eiro gadā. Šī summa tiek iztērēta pārtikas precēm, kas nonāk atkritumu tvertnē.
Tiešsaistes lielveikala “Britsuperstore” direktors Ričards Praiss komentē: “Pārtikas izmešana pēc derīguma termiņa beigām ne tikai ir naudas izšķiešana, bet arī var kaitēt videi. Pārtikas pārpalikumi nonāk poligonos. Tas var kaitēt videi, jo pārtika sāk pūt, radot metānu, kas ir spēcīgāka siltumnīcefekta gāze par CO2.
Apvienotajā Karalistē ik gadu vidēji tiek radīti 9,5 miljoni tonnu pārtikas atkritumu.
Tāpēc, lai ieguldītu vides labā, vienlaikus ietaupot naudu, šīs ir galvenās sastāvdaļas, kuras varat iesaldēt, pagarinot to glabāšanas laiku līdz pat gadam.
Kartupeļi
Gan vārītus, gan termiski neapstrādātus kartupeļus var turēt saldētavā 10 līdz 12 mēnešus, lai gan vārītiem kartupeļiem (pirms ievietošanas saldētavā) ir jāļauj atdzist.
Ričards stāsta: “Kamēr veseli kartupeļi pirms gatavošanas ir jāatkausē, kartupeļu biezeni un ceptus kartupeļus nav nepieciešams atkausēt; jūs varat tos vienkārši pagatavot tikko izņemtus no saldētavas, kad tie ir nepieciešami.”
Burkāni, sēnes un brokoļi
Saldētu dārzeņu “kalpošanas” laiks var atšķirties, bet burkāni, sēnes un brokoļi parasti var pavadīt saldētavā aptuveni 8 līdz 12 mēnešus to augstā ūdens satura dēļ. Jo īpaši sēnes – tajās ir 92% ūdens, tāpēc tās vajadzētu sasaldēt vārītas.
Lai droši uzglabātu dārzeņus, pirms saldēšanas ievietojiet tos maisiņā vai plastmasas traukā.
Siers
Siers mēdz būt īpaši dārgs, un parasti ir lētāk izvēlēties lielākus gabalus. Pēc tam to varat sarīvēt, pirms ievietot maisiņā un uzglabāt saldētavā (no 6 līdz 9 mēnešiem).
Piens
Negaidiet, kad tas pārvērtīsies par rūgušpienu – tā vietā sasaldējiet to, pirms tas sabojājas, pagarinot glabāšanas laiku līdz sešiem mēnešiem.
“Pienu var sasaldēt, bet sasaldēšanas procesā tas nedaudz izplešas, tāpēc tas jāielej plastmasas, nevis stikla traukā,” saka Ričards. “Pārliecinieties, ka traukā joprojām ir pietiekami daudz vietas, lai piens varētu izplesties.”
Tomāti
Tomātus var uzglabāt saldētus apmēram sešus mēnešus, bet vislabāk tos sasmalcināt.
Var pārvērst tomātus biezenī, izmantojot virtuves kombainu vai blenderi.
Vārīti rīsi
Daudzi cilvēki ir piesardzīgi pret rīsu sasaldēšanu, bet vai zinājāt, ka saldētavā tos var uzglabāt līdz pat sešiem mēnešiem?
Ir jābūt uzmanīgiem, lai neveidotos baktērijas – vārītus rīsus var uzglabāt mikroviļņu krāsnī lietojamā traukā (atdzisušus).
Banāni
“Kad tie nomizoti, tos var sasaldēt, sagriežot šķēlēs un ieliekot hermētiskā traukā vai maisiņā, pirms ievietošanas saldētavā,” saka Ričards.
Šādi augļus var uzglabāt apmēram sešus mēnešus.
Maize
Maizes sasaldēšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā samazināt atkritumu daudzumu, jo tās glabāšanas laiks saldētavā ir no 4 līdz 6 mēnešiem.
Var būt ērti sadalīt klaipu divās vai trīs daļās un ietīt pārtikas plēvē, lai tā nesaliptu kopā, savukārt, piemēram, franču bagetes, vislabāk ēst svaigas.
Vārīti makaroni
Vārītus makaronus var uzglabāt saldētavā līdz pat trīs mēnešiem. Pirms saldēšanas jāļauj tiem kādu laiku atdzist un jāaplej tie ar olīveļļu, lai tie nesaliptu kopā saldētavā.
Makaroni, kas nav izvārīti līdz galam, ir vislabākie saldēšanai, jo tie, atkārtoti uzkarsējot, nekļūst cieti.