Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto. Andrew Matthews/ PA Wire/PA Images

Vienkārši ieteikumi, kā mājās samazināt elektroenerģijas patēriņu 28

Domājot, kā samazināt tēriņus par elektroenerģiju un apkuri, neviens nevēlas samazināt savas dzīves kvalitāti. Tāpēc “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Toms Lācis sagatavojis padomus, kā rīkoties mājsaimniecībai, lai, nedaudz pamainot savus ieradumus, izdotos arī ietaupīt.

Reklāma
Reklāma

Dzīvojamā istaba

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ziemas dienas ir īsas un krēslainas, bet tieši šajā gadalaikā visvairāk uzturamies telpās. Lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu dienasgaismu, no logiem jāatvelk aizkari. Saulainās dienās saules stari būs kā papildu siltuma avots. Savukārt vakarā aizkari jāaizvelk, jo tie kalpo arī kā siltuma izolators.

Jāraugās, lai aizkari neaizsegtu apkures radiatorus, citādi radiators nesniegs maksimālo siltumu, jo ap un caur to nevarēs brīvi plūst gaiss. Gaisa plūsmu cauri radiatoriem var ierobežot arī mēbeles, citi priekšmeti, kas novietoti cieši zem vai virs radiatoriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Samazinot telpā temperatūru par vienu grādu, par 5% iespējams samazināt apsildei nepieciešamās enerģijas patēriņu.

Elektroenerģiju var ietaupīt, arī pilnībā izslēdzot un no kontaktligzdas atvienojot elektroierīces, kuras neizmanto ilgstoši, piemēram, televizoru, datoru, audiosistēmu vai citas elektroierīces, kurām ir digitālais displejs vai maza degoša lampiņa. Gaidīšanas režīmā esošās ierīces patērē vidēji 10% no mājokļa kopējā elektrības patēriņa.

Šo darbību var atvieglot, izvēloties pagarinātāju ar ieslēgšanas/izslēgšanas slēdzi. Tādā veidā ar vienu pieskārienu var no tīkla atvienot uzreiz vairākas elektroierīces.

Virtuve

Ziemā bieži vēlamies sasildīties ar karstu dzērienu, kura pagatavošanai nepieciešams karsts ūdens. Visefektīvāk ūdeni vārīt elektriskajā tējkannā vai tējkannā, kas paredzēta lietošanai uz indukcijas plīts.

Vārot nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu, var ietaupīt līdz pat 75% elektrības.

Ledusskapis ir viena no tām ierīcēm, kas darbojas nepārtraukti, un temperatūrai ledusskapī un saldētavā jāseko arī tad, ja ledusskapim nav temperatūras attēlošanas funkcijas. Temperatūru var pārbaudīt, ievietojot ledusskapī piemērotu termometru. Ledusskapī vēlams iestatīt 5 °C, bet saldētavā -18 °C temperatūru. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektrības patēriņš palielinās par 5 procentiem.

Savukārt saldētava nedrīkst būt pustukša. Tās aizpildījumam ar produktiem jābūt vismaz 60% no tilpuma. Taču to arī nedrīkst piepildīt maksimāli pilnu – nenotiekot gaisa cirkulācijai, pieaugs elektrības patēriņš.

Reklāma
Reklāma

Ne mazāk svarīgi saldētavu regulāri atkausēt, jo katrs ledus centimetrs tajā par 10% palielina elektrības patēriņu. Ne retāk kā reizi gadā ledusskapis pilnībā jāatsaldē un jāizvēdina. Tas īpaši svarīgi vecākas paaudzes ledusskapjiem, kuriem nav automātiskās atkausēšanas funkcijas.

Arī ūdens nogādāšanai uz mājokli tiek tērēta elektrība. Teju uz pusi ūdens un tā sagādāšanai nepieciešamās enerģijas patēriņu var samazināt, ūdenskrānam uzstādot aeratoru – speciālu uzgali ar sietiņu. Ar sietiņa starpniecību ūdenim tiek piejaukts gaiss, rezultātā uz pusi tiek samazināts ūdens patēriņš, vienlaikus saglabājot strūklas intensitāti. Aprēķināts, ka pa krānu ar aeratoru vienā minūtē iztek 5–6 litri, bet bez tā 10–12 litru ūdens.

Pilošs ūdenskrāns diennaktī var kanalizācijā aiztecināt pat 90 litru ūdens. Mēnesī tie ir 2,7 kubikmetri ūdens!

Vannasistaba un tualete

Vannasistabā lielākie enerģijas patērētāji ir veļas mazgājamā mašīna un ūdenssildītājs.

Aprēķināts – darbinot veļasmašīnu 40 °C, nevis 60 °C temperatūrā, elektrības patēriņu var samazināt par 25%, savukārt līdz pat 45%, ja izvēlas mazgāt 30 °C temperatūrā.

Arī tad, ja 40 °C vietā izvēlas 30 °C, elektrības patēriņš samazināsies par 25%. Tomēr jāatceras, ka ir veļa, kas higiēnas apsvērumu dēļ jāmazgā augstākā temperatūrā.

Ūdenssildītājā optimālā temperatūra ir 55–59 °C. To pārsniedzot, sildelements sāk apkaļķoties. Savukārt, ja temperatūra ir zemāka par 55 °C, intensīvi vairojas baktērijas, un ūdens sāk smakot. Izvēloties maksimālo temperatūru (93–97 °C), karsīs arī sildītāja sienas un tiks sildīta telpa, ne tikai ūdens, rezultātā pieaugs enerģijas patēriņš, un elektrība tiks tērēta nelietderīgi.

Vismaz reizi gadā ūdenssildītājam nepieciešama tehniskā apkope – tā sildelements jāatbrīvo no katlakmens, jo apkaļķojies sildelements ievērojami vairāk patērē elektrību. Pie reizes jānovērtē anoda stāvoklis un nepieciešamības gadījumā jānomaina pret jaunu. Rūpīgi jāizskalo pats boilers. Šo darbu iespējams veikt arī pašu spēkiem, tikai jāuzmanās nesaskrāpēt vai kā citādi mehāniski sabojāt sildelementu. Katlakmeni labi šķīdina, piemēram, etiķis.

Savukārt karstā ūdens patēriņu var samazināt, vannas vietā izvēloties dušu – ūdens patēriņš būs trīs reizes mazāks. Dušā iespējams regulēt ūdens plūsmu, lai lieki netērētu ūdeni. Samazinot mazgāšanās laiku dušā par 2 minūtēm, gada laikā iespējams ietaupīt līdz pat 8000 litru ūdens.

Arī klozetpoda skalojamajai kastei jābūt tehniskā kārtībā – tajā nedrīkst būt ūdens noplūdes. Vislabāk, ja skalojamajai kastei ir vairāki režīmi un var izvēlēties noskalošanai izmantojamā ūdens daudzumu.

Ielāgo!

Lai nesabojātu elektriskās tējkannas sildelementu, nav ieteicams tajā vārīt mazāk ūdens par minimālo norādīto iedaļu uz tējkannas. Savukārt sildelements regulāri jāatkaļķo. Milimetru biezs katlakmens slānis par 10% paaugstina elektrības patēriņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.