Sievietes labsajūta 0
Tam, kā jūtamies sabiedrībā, liela nozīme ir pieņemtajām normām. Ir nedaudz skumji, ka izteikti uzsver tikai sievietes pašas individuālo varēšanu un atbildību par savu labsajūtu. Vecuma nievāšana jeb eidžisms diemžēl ir plaši izplatīts.
Ieklausīsimies kādas skaistas un izglītotas dāmas vārdos, kura jau astoņus gadus dzīvo Anglijā, strādā viesnīcā un tuvojas saviem 60: “Šeit jūtos jaunāka. Manam vecumam te nav nozīmes, neviens negrūž sejā manus gadus. Te ir viens kritērijs – cik labi dari savu darbu. Tikai tad, kad palasu Latvijas presi, atkal jūtu, ka man it kā norāda manu vecumu. Tas pastāvīgais, nospiedošais un nomācošais norādījums… It kā mums vajadzētu pašām sagādāt lāpstas un sevi norakt.”
Labsajūtu vai nomāktību veido nerakstīti noteikumi par to, kas ir sievišķīgi, bet kas vecumam neatbilstoši uzvedībā vai ģērbšanās stilā, izteikumi par sievietēm un mudinājumi pašām saņemties un būt aktīvām. Tas ievaino. Eidžisms iet rokrokā ar menopauzes nosodīšanu, it kā tas būtu teju vai nepiedienīgi, ar izteicieniem par sievietes aizkaitināmību, sarkanajiem vaigiem, nogurumu, nespēju koncentrēties.
Tomēr visbiežāk sieviete menopauzē kļūst gandrīz neredzama. Nerakstītais likums ir tāds – menopauze ir vienkārši jāpārcieš, bet sūdzēties un būt vājai Latvijas sabiedrībā ir samērā nepieņemami. Veiksmīga sieviete nūjo, ceļo, ir stipra un nesūdzas. Bet neskaidras domas un nogurums ir pazīmes, kam var būt simtiem materiālu un nemateriālu bažu, piemēram, arī mīlestības trūkums. Mūsu sabiedrībā ir pieņemts, ka jaunas, romantiskas attiecības ir jaunu ļaužu priekšrocība, cilvēkiem mūža otrajā pusē tā ir reta laime. Aizbraucot uz valstīm, kur sievietes vērtībai nav tik īss mūžs, mūsu dāmas uzplaukst un izbauda savu pievilcību. Arī atgriežoties Latvijā, pat īsā atvaļinājumā, joprojām jūtas jaunākas un pārliecinātākas par sevi.
Izpratne par sievietes pievilcību un pašvērtību ir ļoti mainīga. Ja vien mums būtu vairāk zināšanu, veidotos drošāks pamats veidot personisko neatkarību un veselīgas attiecības ar partneriem, radiem un darba kolēģiem, kas balstītas nevis tikai pienākumā, bet gan citam cita brīvības un pieredzes cienīšanā. Ieraugot plašāku dzīves gaitas kontekstu paralēli medicīnas speciālistu palīdzībai, varam netieši un neuzkrītoši veidot labāku dzīvi arī ilgstošajā hormonālo pārmaiņu laikā.