Kā no lauku sētas padzīt caunu? Atbild eksperts 0
Kā no lauku sētas padzīt caunas? Ik pa laikam ielavās vistu kūtī, tad visas dējējas tiek nokostas. Nelīdz ne kūtī ieslēgta gaisma, ne kaķa klātbūtne. Māra Jaunjelgavā
Ja cauna atradusi barību, to no vistu kūts apmeklējuma neatturēs praktiski nekas. Vienīgā iespēja ir smalka drāšu sieta būrī sargāt pašas vistas, bet nelūgto viesi var mēģināt nomedīt/noķert, lai gan primārais putnkopja uzdevums ir sargāt vistas, nevis censties nogalināt iespējamo zaudējumu radītāju.
Slazdu likšana putnu kūtī medījamā dzīvnieka nogalināšanai arī ir medības. Savukārt medīt drīkst persona, kurai ir mednieka apliecība. Ja saimnieks nav mednieks, bet ar kādu mednieku vienojas par caunas noķeršanu, rakstveidā brīvā formā jānoslēdz medību tiesību nomas līgums.
Mednieks vislabāk spēs novērtēt situāciju, caunas pārvietošanās ceļus un izvēlēties vietu slazdam. Medībām var izmantot rāmju tipa lamatas, kuras medniekiem domātajos veikalos nopērkamas par aptuveni 14 eiro. Jāatceras, ka caunu medību sezona ilgst no 1. oktobra līdz 31. martam. Pēc šā datuma rāmju lamatu lietošana nav pieļaujama. Izmantojot rāmju lamatas, jārūpējas, lai tajās nejauši nevarētu iekļūt kaķis.
Pēc caunu medību sezonas beigām vai arī, ja vēlas saglabāt caunai dzīvību, var izmantot attēlā redzamo dzīvķeramo kasti. Šajā gadījumā gan jārēķinās, ka noķertā cauna jāatbrīvo ievērojamā attālumā no noķeršanas vietas. Vistas ir liels kārdinājums, un pāris kilometru caunai nebūs pietiekams attālums, lai atteiktos no idejas par vistu maltīti.
Dzīvķeramās lamatas jāpārbauda reizi, vēl labāk divas reizes dienā. Sekmes būs labākas, ja uz laipiņas kastes vidū noliks medus šūnu gabaliņu. Pēc viena dzīvnieka noķeršanas dzīvķeramā kaste jāuzstāda atkal, jo nav garantijas, vai ciemos pasācis nākt tikai viens plēsējs.