Kā sokas ar nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) iekasēšanu? 2
Andis Damlics, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs: “Lai arī esam Pierīgā, pie mums tik traki kā Rīgā nenotiek. Katrā ziņā salīdzinājumā ar Rīgu un Jūrmalu mums ir mazāks kadastrālās vērtības lielums, arī kadastrālās vērtības izmaiņas nav tik satraucošas. Tiesa, NĪN liels ir apbūves zemei, kam nākotnē iespējams apgrūtinājums. Iedzīvotājiem vieglāk ir tāpēc, ka mēs esam noteikuši NĪN atlaides. Tās saņem arī uzņēmēji, ja viņu darbība atbilst diviem nosacījumiem – uzņēmumam ir jābūt reģistrētam novadā un pusei darbinieku jābūt deklarētiem novadā.”
Jānis Baiks, Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs: “Ar NĪN samaksu mūsu pilsētā īpašu problēmu nav, taču tas nenozīmē, ka ar līdzšinējo kārtību esam mierā. Lai situāciju visā valstī kaut kādā mērā sakārtotu, ir ļoti nepieciešamas objektīvas diskusijas. Objektīvas tāpēc, ka tagad, priekšvēlēšanu laikā, ir jau dzirdēts ne mazums populistisku spriedumu. Mani visvairāk neapmierina tas, ka līdz šim NĪN apmēra noteikšanā nav pareizas metodikas. Uzskatu, ka vajadzētu akcentēt jautājumu par vienīgo mājokli. Arī tādā nozīmē, ka būtu jāskatās daudz objektīvāk, jo ir taču milzīga atšķirība, vai vienīgais mājoklis ir pils vai būdiņa. Īpaši vēlos uzsvērt, ka objektīvs skatījums nepieciešams tieši zemes kadastrālās vērtības noteikšanā katrā konkrētā vietā. Kā tagad notiek? Vienā ielas pusē pils, otrā – būdiņa, taču zemes kadastrālā vērtība praktiski neatšķiras. Katrā ziņā tas, kas pašlaik notiek Rīgas Mežaparkā, dod skaidru signālu, ka nepieciešamas pārmaiņas.”
Anita Brakovska, Vārkavas novada domes priekšsēdētāja: “Latgalē situācija ir citāda, NĪN ir nesalīdzināmi mazāks. Mēs savā novadā sarkastiski sakām, ka drīz mums šis nodoklis būs nulle, jo nebūs kas dzīvo. Galvenie uzņēmēji ir zemnieki, visus tracina drausmīgais grants ceļu stāvoklis, tas ir prātam neaptverami, kas pie mums notiek. Lai ministri atbrauc un izbauda mūsu ceļus!”