Vienam nezāle, citam – skaista puķe. Mārpuķītes zālienā 1
“Kā sauc mazās baltās puķītes, kas aug zālienos? Kā tās ieaudzēt piemājas zālienā?” AIGA Valmierā
“Zālienā saaugušas mārpuķītes. Kā tikt no šīm nezālēm vaļā?” EGONS Talsu novadā
Stāda izraktu velēnu
Zemnieku saimniecības Kurciņi saimnieks Andris Vecmanis skaidro – tā ir ilggadīgā mārpuķīte, daudzgadīgs, ilgmūžīgs kurvjziežu dzimtas augs ar sīkiem ziediņiem, kas zied nepārtraukti visu vasaru. Augot zāliena apakšējā stāvā zem stiebrzālēm, augs spēj pielāgoties: pļaujot ziediņi nereti paslēpjas lapu rozetē, un pļaujmašīna pāriet pāri, tos neskarot.
“Ja ir vēlme piemājas zālienu izrotāt ar mārpuķītēm, visvienkāršākais ir izrakt līdz puskvadrātmetru lielu velēnu un iestādīt zālienā tā, lai augi var izplesties uz visām pusēm – pēc noziedēšanas un sēklu nobriedināšanas izsētos (sēklas iznēsā vējš un putni). Necilās, bet skaistās puķītes ar laiku veido arvien lielākas baltās puķu grupas, un pēc 4–5 vasarām to jau ir ļoti daudz,” stāsta zālienzāļu audzētājs.
Ja savairojas par daudz
Ja šķiet, ka mārpuķītes jau ieņem pārāk lielu vietu zālienā, jāveic ķīmiskā ierobežošana ar sistēmas iedarbības herbicīdiem, kas iznīcina divdīgļlapju nezāles (stiebrzāles ir viendīgļlapji), to skaitā arī mārpuķītes. No ķīmiskiem līdzekļiem der tie, ko izmanto labību sējumos, piemēram, Starane XL, Lontrel 72, MCPA 750 (II klases preparāti). Apsmidzinot noindētās nezāles trešajā dienā aiziet bojā, bet zāliens saglabājas. Svarīgi, lai pēc apstrādes 6–8 stundas nebūtu lietus, citādi darbs būs vējā – viss tiks noskalots. Tāpat nedrīkst būt spilgta saule, citādi smidzinājums ātri nožūs. Ieteicams miglot vēlā pēcpusdienā vai agri no rīta (ap plkst. 6–7).