Vienai veļasmašīnai mazāks ūdens patēriņš, otrai lētāks remonts. Elektropecēm būs jauns marķējums, kas krietni palīdzēs pircējam 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

No 2021. gada 1. marta Latvijā visām elektroprecēm, kuras būs nopērkamas tirdzniecības centros un interneta veikalos, pakāpeniski tiks ieviests jauns, vienots, uzlabots marķējums.

Tas nomainīs līdz šim pazīstamo A+ marķēšanu, kura, iegādājoties ledusskapi, veļas mazgājamo mašīnu vai citu elektroierīci, pircējiem palīdzēja izvēlēties elektropreci ar mazāku elektroenerģijas patēriņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No nākamā gada 1. marta tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunais marķējums vispirms tiks ieviests mājsaimniecībā izmantojamām saldētavām un ledusskapjiem, veļas mazgājamām mašīnām un žāvētājiem, trauku mazgājamām mašīnām, televizoriem un elektroniskajiem displejiem, bet no 1. septembra apgaismojuma spuldzēm.

LA.LV Aptauja

Vai izvēloties jaunu elektropreci, saņemat pietiekami izsmeļošu informāciju par tās elektrības patēriņu un citām tehniskajām īpašībām?

  • Informācijas ir pietiekami un skaidra
  • Informācijas ir daudz, bet nav saprotama
  • Informācijas nepietiek, tirgotājs atklāj tikai preces labās īpašības
  • Dažreiz pietrūkst salīdzinājuma

Savukārt citām elektroprecēm, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļu sūcējiem, ūdens sildītājiem, jauno marķējumu ieviesīs no 2022. gada, jo attiecīgās ES regulas stājas spēkā pakāpeniski.

Jaunajā marķējumā visiem ar elektrību darbināmiem produktiem tiks izmantota alfabēta burtu A, B, C, D, E, F, G skala bez līdz šim pievienotajām “+” zīmēm.

Ieviešot jauno energoefektivitātes marķējumu elektroprecēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.
Publicitātes foto

Produkta etiķetes augšējā labajā stūrī būs ieviests QR kods, kas nodrošinās tiešu saikni ar Eiropas Komisijas marķējumu datubāzi, veicinot pārraudzību un vienkāršojot valsts pārvaldes iestādēm šo preču tirgus uzraudzību.

Jaunais marķējums ļaus pircējiem vieglāk pamanīt preces elektrības patēriņu. Etiķetes apakšējā daļā būs attēlotas dažādas piktogrammas, kuras atklās izvēlētā produkta tehniskās īpašības.

“A+” pazudīs

Ieviešot jauno marķējumu pieminētajām precēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.

Savukārt marķējums “A” pagaidām tiks rezervēts tām ar elektrību darbināmām ierīcēm un iekārtām, kuras nākotnē izgudros, izmantojot jaunas tehnoloģijas, un kuras būs krietni energoefektīvākas par līdz šim ražotajām.

Reklāma
Reklāma

Ekonomikas ministrijas ES preču un pakalpojumu tirgus nodaļas vadītāja Jolanta Reinsone, jautāta, kāpēc vispār jāievieš jauns marķējums, skaidro, ka pašlaik izmantotais marķējums pircējiem kļuvis mazāk saprotams un nedod skaidru informāciju par preces elektropatēriņu.

Viņiem esot grūtāk atšķirt energoefektīvākos ražojumus no tādiem, kuri elektroenerģiju patērē vairāk. Turklāt jaunās ES prasības energoefektivitātes jomā mudinās ražotājus pievērsties jaunu, vēl vairāk elektrību taupošu produktu radīšanai.

Uz jautājumu, kas, ieviešot jauno marķējumu, mainīsies pircējam, kuram, visticamāk, ik gadu nebūs vajadzības iegādāties, piemēram, jaunu, vēl energoefektīvāku veļas mašīnu, ja labi darbosies tā pati vecā, Ekonomikas ministrijas amatpersona atbild, ka šīs pārmaiņas, iespējams, pircējs uzreiz pat neizjutīs.

Marķējuma maiņa ir tikai viens solis ES dalībvalstu noteiktajā zaļajā ceļā un enerģijas taupīšanas plānā, kas ir ilgtermiņā īstenojams pasākums.

Izvēli noteiks cena

Pircēja izvēli, visticamāk, vispirms noteiks viņam nepieciešamās elektropreces cena. Elektroprecēm, piemēram, ar “B” marķējumu tā, visticamāk, būs augstāka nekā precēm ar “G” marķējumu.

Tāpat kā šobrīd elektroprecēm ar mazāku elektroenerģijas patēriņu un jaunāku tehnoloģiju izmantošanu cena ir augstāka nekā tām precēm, kuras ir mazāk energoefektīvas.

Līdz ar to, iegādājoties preces ar “B” marķējumu, tām būs vairākas priekšrocības, kādu nebūs lētākām ar “G” marķējumu. Piemēram, veļas mašīnai būs mazāks elektrības un ūdens patēriņš, kā arī lielāks ietaupījums uz remontdarbiem.

Tādējādi pircējam pašam būs jāizvēlas, kādu preci pirkt. Lētāko, bet ar lielākiem izdevumiem ekspluatācijā vai dārgāko, toties ar mazākiem tēriņiem ikdienā.

Jautāta, kad un kur pircēji varēs ieraudzīt elektropreču jaunos marķējumus, Ekonomikas ministrijas pārstāve atbild, ka tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunie marķējumi parādīsies ar nākamā gada 1. martu.

Noteikti elektropreču pircēji varēs vērsties pie preču izplatītājiem un pārdevējiem, kuri palīdzēs orientēties jaunajos marķējumos un izvēlēties vēlamāko elektropreci.

Ventspils ražošanas uzņēmuma “HansaMatrix Ventspils” vadītājs Gatis Grava domā, ka nākotnes energoefektīvie produkti varētu būt dārgāki par vecajiem, kamēr ar tiem neatpelnīs ieguldījumus to radīšanā. Bet pēc kāda laika to cenas pielīdzināsies iedzīvotāju pirktspējai.

Pirmā iepazīšanās jau oktobrī

Oktobrī Ekonomikas ministrija un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sāks iepazīstināt sabiedrību ar jauno marķējumu.

Lai pircēji varētu pamazām pierast pie jauno marķējumu izskata, jau no 1. novembra elektroprecēm līdzās vecajai etiķetei būs redzama arī jaunā ar jauno marķējumu un pārējiem pieminētajiem attiecīgo elektropreci raksturojošiem datiem.

Bet no nākamā gada 1. marta visām elektroprecēm būs etiķetes tikai ar jauno marķējumu. Izņemot spuldzes, kurām jaunie marķējumi būs no 1. septembra.

Biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” valdes priekšsēdētāja Jana Simanovska domā, ka jaunā marķējuma ieviešana pircējiem radīs lielāku priekšstatu par elektropreci, kuru viņi gribētu iegādāties.

Bet ar to varētu arī veicināt jaunu, energoefektīvāku produktu izgudrošanu un ražošanu, līdz ar to tirgus attīstību.

Būtiski ietaupījumi

Eiropas Komisijas aprēķini liecina, ka, izvēloties elektroierīci, kas līdz šim bijusi novērtēta ar visaugstāko energoefektivitātes klasi, ietaupījumi ir būtiski. Piemēram, izvēloties “A++” klases veļas žāvētāju “B” klases iekārtas vietā, visā ierīces kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 2900 kilovatstundu (kWh).

Iegādājoties “A+++” ledusskapi (200 litru tilpuma) A+ iekārtas vietā, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 600 kWh.

Nopērkot “A+++” ledusskapi un saldētavu (200/100 l) salīdzinājumā ar līdzīgu “A+” iekārtu, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 1500 kWh.

Četras stundas dienā skatoties “A++” klases 52 collu televizoru ar LED plakano ekrānu, visā tā kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 1000 kWh. Izvēloties “B” klases televizoru, tāda ietaupījuma nebūs.

UZZIŅA

Energomarķējums ir ieviests, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārdomāti izvēlēties tādus produktus, kuri patērē mazāk elektrības un kuri ilgtermiņā samazina izdevumus, tos lietojot ikdienā.

Energomarķējums parāda:

zīmola nosaukumu un iekārtas identifikācijas numuru;

energoefektivitātes klasi septiņu burtu sistēmā no A līdz G, kur A ir pati energoefektīvākā klase (atsevišķiem produktiem augstākā klase var būt A+++);

atkarībā no iekārtas veida var būt norādīts arī enerģijas patēriņš gadā vai vienā darbības ciklā, ūdens patēriņš, ietilpība, trokšņa līmenis u.c.

Daļa energomarķējumu satur informāciju par elektrības patēriņu, norādot, cik kilovatstundu iekārta patērē gadā, vienā stundā vai vienā darbības ciklā. Lai prognozētu iekārtas lietošanas izdevumus, marķējumā uzrādītais kilovatstundu skaits jāsareizina ar kilovatstundas cenu.

Produkti, kuriem ir jābūt energomarķējumam:

gaisa kondicionētāji;

kulinārās apstrādes iekārtas (mājsaimniecībām), piemēram, cepeškrāsnis, plītis;

trauku mazgāšanas mašīnas (mājsaimniecībām);

sildītāji (telpu un ūdens sildītāji);

lampas un gaismekļi;

lokālie telpu sildītāji;

aukstumiekārtas (ledusskapji mājsaimniecībām);

saldētavas (profesionālās);

cietā kurināmā katli;

televizori;

veļas žāvētāji;

riepas;

ventilācijas iekārtas (dzīvojamām ēkām);

veļas mazgājamās mašīnas (mājsaimniecībām).

Avots: PTA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.