Viena vietā – divi! Ko darīt, ja redze dubultojas 0
Vēlos uzzināt, ko darīt, ja dubultojas redze. Vai to iespējams novērst? Pie kāda ārsta doties? ARNOLDS MADONĀ
Kā norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Kristīne Baumane, redzes dubultošanās saista divas medicīnas specialitātes: neiroloģiju un oftalmoloģiju, tāpēc vispiemērotākā būtu konsultācija pie neirooftalmologa – acu ārsta, kurš specializējies acu slimībās, kas saistītas ar galvas nerviem un smadzenēm.
Šādi speciālisti Latvijā ir tikai daži, tie pieņem Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Dr. Lūkina acu klīnikā Occo.
Šāds simptoms nereti vērojams pēc insulta, īpaši agrīnajā periodā. Palielinoties cukura līmenim asinīs, īslaicīga dubultošanās var parādīties cukura diabēta gadījumā. Dubultošanās vienā acī mēdz būt vairogdziedzera slimniekiem, kad sabiezē acs muskuļi un izspiežas acs ābols.
Ja attēls dubultojas ar vienu aci, parasti cēlonis ir acu slimība, visbiežāk katarakta – lēcas apduļķošanās, kā arī mākslīgās lēcas pozīcijas maiņa pēc operācijas. Tā kā saitītes, kas tur lēcas kapsulas maisu, laika gaitā kļūst vājākas, tās var pārplīst. Līdz ar to mainās lēcas novietojums – tā atrodas nevis pretim zīlītei, bet noslīd uz leju vai sāniem. Tad kustīgo lēcu, bieži vien ar visu kapsulu, ņem laukā un liek vietā citu vai arī to piešuj acs mugurējā kamerā precīzi pret zīlīti.
Attēla dubultošanās var būt bērniem, kuri šķielē, un attēls no abām acīm nesaplūst vienā. Šo problēmu palīdz novērst speciāls treniņu aparāts sinoptofors.