Vienā no pasaules pārtikušākajiem reģioniem dzīvo visnelaimīgākie bērni – kā tas var būt? 0
Apvienotā Karaliste 2024. gadā tika atzīta valsti ar nelaimīgākajiem bērniem. Vai pārējā Eiropā jaunieši ir laimīgāki?
Apvienotā Karaliste ieņēma zemāko vietu bērnu labklājības ziņā Eiropā. Kā valstis salīdzina un kas, pēc ekspertu domām, ir aiz apmierinātības ar dzīvi samazināšanās?
Eiropa, īpaši ES, tiek uzskatīta par vienu no pārtikušākajiem reģioniem pasaulē. Tomēr, neskatoties uz šo labklājību, daudzi jaunieši tās robežās saskaras ar bažām par garīgo veselību, par to plašāk raksta portāls euronews.com.
2024. gada ziņojumā par labu bērnību konstatēts, ka vidēji 16,6% Eiropas jauniešu ir neapmierināti ar savu dzīvi, kas ir aptuveni sestā daļa visā kontinentā.
Viszemākais neapmierinātības rādītājs bija Nīderlandē, kur tikai 6,7% 15 gadus veco jauniešu ziņoja, ka nav apmierināti ar savu dzīvi. Līdzīgi arī Ziemeļvalstīs – Somijā un Dānijā, kur attiecīgi tikai 10,8 procenti un 11,3 procenti pusaudžu ziņoja par zemu apmierinātību ar dzīvi.
Apvienotā Karaliste savukārt ziņo par visaugstāko meapmierinātības līmeni ar dzīvi jauniešu vidū, kur 25,2 procenti norāda uz neapmierinātību, kam seko Polija (24,4 procenti) un Malta (23,6 procenti).
Kāpēc Apvienotās Karalistes bērni ir nelaimīgākie Eiropā?
Aplūkojot konkrētus pasākumus, dati rādi, ka Apvienotās Karalistes rezultāti ir ievērojami sliktāki nekā citās Eiropas valstīs, bet neviens faktors nevar izskaidrot zemo vērtējumu kopumā.
Divi no pieciem aptaujātajiem bērniem un jauniešiem bija noraizējušies par cenu kāpumu, kas liecina, ka vecāku bažas par iztiku pārņem jauniešus un palielina viņu pašu bažas.
Apvienotajā Karalistē arī bija vislielākā atšķirība apmierinātībā ar dzīvi starp labvēlīgiem un nelabvēlīgiem jauniešiem, kas varētu norādīt uz sociāli ekonomiskās nevienlīdzības ietekmi uz bērnu labklājību.
Turklāt ziņojums atklāja, ka Apvienotā Karaliste ieņēma 4. vietu pārtikas trūkuma ziņā, un 11% 15 gadus veco jauniešu izlaida maltītes naudas trūkuma dēļ. Tāpat dzīves dārdzības krīze Apvienotajā Karalistē ietekmē jauniešu iespējas pavadīt laiku vai baudīt socializēšanos ar draugiem vai ģimeni, vai pat naudas trūkuma dēļ nevar doties skolas izbraucienos.
Daudzas ģimenes Apvienotajā Karalistē ziņoja par grūtībām atļauties brīvdienās ceļot vai iziet ārpus mājas papusdienot, nevar atļauties ārpusskolas aktivitātes saviem bērniem un dažos gadījumos pat svinības.