“Vienā naktī tu vari salasīt pilnu spaini!” Kulberga ģimene šovasar savā dārzā apkarojusi Spānijas kailgliemežus, uzsūtot tiem virsū arī pudeļpīles 13

TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par invazīvu sugu apkarošanas pasākumiem Latvijā, 14.Saeimas deputāts Andris Kulbergs (AS) pastāstīja savu pieredzi, kā viņa ģimene dārzā cīnās pret Spānijas kailgliemežu invāziju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kulbergs pastāstīja, ka lielākā Spānijas kailgliemežu apkarotāja viņa ģimenē ir sieva, kura tam atvēl laiku, jo atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

“Viņa tiešām šovasar ķēra šos gliemežu pa visu sētu tāpēc, ka viņa bija mājās. Ķēra burtiskā nozīmē, jo tā ir mūsu problēma! Ja kāds ķer un izķer ar kādiem līdzekļiem, tad pēc tam tie atkal parādās pie kaimiņiem. Mēs bijām tik tālu aizgājuši, ka pat pudeļpīles ieviesām, kas ir vienīgais viņu naturālais apdraudētājs, kas tos gliemežus apēd. Bet tad nonācām līdz nākošai problēmai, kā ar tām pīlēm lai tiek galā?! Viņas bija grūti iemācīt, ka jāiet ārā un jāēd gliemeži,” tā par Spānijas kailgliemežu apkarošanu savā dārzā pastāstīja Kulbergs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr Saeimas deputāts, lai gan brīžiem smējās par savu cīņu ar šiem gliemežiem, TV24 raidījumā atzina, ka tā tiešām ir problēma, kopš viņš ar to saskāries. “Tas ir spainis! Vienā naktī tu vari salasīt pusi vai pilnu spaini! Viņi vienkārši ir visur. Un viņi apēd visu. Viņš, maita, dēļ tiem klimatiskajiem apstākļiem ir spējīgs izdzīvot, kad mums ir maigs klimats ziemā. Viņi izdzīvo zem dēļiem, zem terasēm un tā tālāk, un nākošajā gadā ir vēl vairāk! Ja tu viņu nospiedīsi, tas ir sliktākais, ko tu vari izdarīt. Tur momentā būs no viņa simts jauni… Nedrīkst viņu nospiest!” ieteica Saeimas deputāts Kulbergs.

Deputāts deva padomu, ko darīt, lai atbrīvotos no Spānijas kailgliemežiem dārzā. Viņš iesaka šos gliemežus noslīcināt sālsūdenī. “Viņi ir kanibāli – ēd viens otru! No viena ir simts jauni,” brīdināja Kulbergs TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par invazīvo sugu apkarošanas pasākumiem Latvijā.

Dārzkopības portālā “Dārza ABC” tiek uzsvērts, ka Spānijas kailgliemeži apdraud Latvijas dabu, dārzus, gan dārzos augošos dārzeņus un puķes, dekoratīvos augus, arī mājdzīvniekus un savvaļas dzīvniekus. Spānijas kailgliemezis visvairāk izplatās mazdārziņos, apstādījumos, parkos un aizaugušās vietās, kuras netiek pienācīgi apstrādātas.

Spānijas kailgliemeži ir līdz 15 cm gari, sarkanoranžbrūni, brūni vai dzeltenīgā krāsā. Spānijas kailgliemeži dzīvo vienu gadu. Slapjās un siltās vasarās viens Spānijas kailgliemezis var izdēt ~400 oliņas. Olu dēšana var sākties jūnija beigās un turpināties līdz pat decembrim, ja temperatūra nav pārāk zema. Spānijas kailgliemeži oliņas vislabāk dēj uz augsnes virskārtas vai 5-10cm dziļumā aizaugušās un nekoptās vietās, komposta kaudzēs, citās mitrās un noēnotās vietās. Mazie kailgliemezīši izšķiļas gan rudenī, gan nākamā gada pavasarī. Siltākas ziemās maziem kailgliemežiem ir labvēlīgi apstākļi ziemošanai un pavasarī tie var ātrāk sākt posta darbus.

Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris) savairošanās dārzos ir visbīstamākā. Ja savā dārzā sastopiet Spānijas kailgliemežus, lūgums ziņot rakstot e-pastu Dabas aizsardzības pārvaldei – [email protected]. Uzskaite, kur var sastapt Spānijas kailgliemežus, ir svarīga, jo tikai tā var konstatēt straujo izplatību. Plašāk variet lasīt ŠEIT.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.