Kāpēc viena medikamenta cenas dažādās vietās atšķiras 0
“Ārsts izrakstīja acu ziedi “Collargoli”, ko Torņakalna “Mēness aptiekā” pagatavoja par 3,75 latiem. Kad šo pašu preparātu pasūtīju “Mēness aptiekā” Audēju ielā 20, ziede maksāja 9,13 latus – par 5,38 latiem vairāk! Trešajā reizē Torņakalna aptiekā tās maksāja jau 4,89 latus – par 1,14 latiem vairāk nekā iepriekš. Izejvielas esot pirktas no cita izplatītāja. Kāpēc medikamentu cena tik ļoti atšķiras pat viena aptieku tīkla tirgotavās?” Inga Rīgā
Reizēm – neaizstājamas!
Aptiekā gatavotas zāles mēdz izrakstīt cilvēkiem, kam ir alerģija pret noteiktām vielām, bērniem, jo viņiem nepieciešami medikamenti ar nelielu aktīvās vielas daudzumu. Šādām zālēm gan ir īsāks derīguma termiņš nekā gatavajiem preparātiem, jo tām nepievieno konservantus, kas varētu izraisīt alerģisku reakciju, stāsta “Saules aptiekas” vadītājs Artūrs Belēvičs.
Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas dermatologs Raimonds Karls stāsta, ka viņam ir savas pārbaudītas receptes, kuras viņš izraksta pacientiem. “Kaut tām nav zinātnisku pierādījumu, esmu pārliecinājies par šāda preparātu sastāva iedarbīgumu. Piemēram, ir daudz gatavu līdzekļu pret kārpām, tomēr dažkārt labāk palīdz individuāli gatavotie. Gadās, ka atopiskā dermatīta slimnieks nepanes lanolīnu, un tad farmaceits tā vietā var izmantot citu sastāvdaļu,” atzīst ārsts.
Efektīvāk nekā rūpnieciski ražotie kompleksie homeopātiskie preparāti palīdz individuāli gatavojumi pēc ārsta homeopāta receptes. “Dakteris slimniekiem ar vienu un to pašu kaiti izraksta dažādas zāles, ņemot vērā sūdzību raksturu, viņa konstitucionālo tipu, ēšanas paradumus, nervu darbības un citas īpatnības. Hronisku un smagu slimību gadījumā iedarbīgāki būs individuāli gatavoti medikamenti,” uzsver Homeopātiskās aptiekas vadītāja Ieva Berkmane.
Tomēr mūsdienās aptiekās gatavotās zāles ārsti izraksta retāk nekā agrāk. Piemēram, Sarkandaugavas aptiekā mēnesī saņem tikai vidēji 150 pagatavojamo zāļu receptes. Aptiekas vadītāja Valda Ozoliņa stāsta, ka visvairāk pasūta zāles bērniem līdz pusotra gada vecumam, dermatoloģiskus līdzekļus un deguna pilienus.
Kāpēc tik dārgas?
Atbildot uz lasītājas vēstuli, “Mēness aptieku” sabiedrisko attiecību speciāliste Zaiga Barvida paskaidroja, ka Torņakalna “Mēness aptieka” ir viena no retajām, kur gatavo zāles. Ja pircējs iesniedz recepti citās šā paša tīkla aptiekās, kur to nedara, pasūtījums tiek nodots sadarbības partnerim, kas nosaka pagatavoto zāļu cenu. “Diemžēl situācijās, kad zāles negatavo turpat aptiekā, summu, cik daudz tās maksās, varēs uzzināt, tikai saņemot medikamentu. Ja klientam ir svarīgi, lai zāles būtu lētākas, farmaceitam vajadzētu ieteikt doties uz aptieku, kur tās gatavo uz vietas,” iesaka Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde.
Visā pasaulē individuāli gatavotas zāles ir dārgākas nekā rūpnieciski ražotie medikamenti. Latvijā tās varētu iegādāties lētāk, ja noteikumi neliegtu aptiekām kooperēties. Diemžēl tām nav ļauts gatavot medikamentus citai aptiekai, jo tad, tāpat kā farmācijas firmām, ir nepieciešama tā sauktā labas ražošanas prakse. Turpretim, pasūtot nepieciešamās zāles sadarbības partnerim – uzņēmumam, kurš labās prakses ieviešanai ieguldījis lielus līdzekļus, par gatavo produktu attiecīgi jāmaksā vairāk.
Aptiekā gatavoto medikamentu cenu sadārdzina arī noteikumi, kas nepieļauj pagatavot nelielas biežāk izrakstīto medikamentu sērijas. Piemēram, ja netālu no tās pieņem ausu, kakla un deguna ārsts, pie kura nāk daudz māmiņu ar maziem bērniem, deguna pilienus būtu izdevīgāk pagatavot vismaz piecos eksemplāros. Tad tie maksātu mazāk, turklāt pircējs tos varētu saņemt uzreiz.
Tiesa, ne visos gadījumos aptiekas gatavotajām zālēm nosaka augstu cenu. “Galvenais, lai klients samaksātu par izejvielām, darbu un traukiem, kuros zāles iepildītas. Izdevumus par izmantoto elektrību, etiķetēm un vēl citu šajā procesā nepieciešamo sedzam uz sava rēķina, jo pasūtījumu nav pārāk daudz. Tomēr atsevišķos gadījumos zāles iespējams pagatavot lētāk, nekā maksā rūpnieciskie analogi,” atzīst V. Ozoliņa.
Uzziņa
Pēc Zāļu valsts aģentūras datiem, licenci zāļu gatavošanai Latvijā saņēmušas 298 aptiekas, taču ne visas to patiešām dara. Šo aptieku adreses var atrast www.zva.gov.lv sadaļā ‘aptieku reģistrs’.
Homeopātiskajā aptiekā gatavotas zāles var pasūtīt un saņemt 20 aptiekās valstī, to adreses atrodamas www.homeopatiskaaptieka.lv. Ārsta homeopāta receptes var arī nebūt, taču tad precīzi jāpasaka nepieciešamo zāļu nosaukums, stiprums jeb koncentrācija, forma un daudzums.