Viegli kopjams daiļdārzs

Viegli kopjams daiļdārzs bez pedantiskas ravēšanas dienām ilgi: dārznieces Dainas Zvejsalnieces pieredzes stāsts 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko tu attēlā ieraudzīji pirmo, un atklāj savas visslēptākās vēlmes
Lasīt citas ziņas

“Vai var būt viegli kopjams tāds dārzs, kurā ir daudz puķu, plašs sakņu dārzs un dekoratīvo koku stādījumi? Kad iepazinu permakultūras metodes, sapratu – var gan!” savu pieredzi atklāj dārzniece Daina Zvejsalniece no Rogovkas. Turklāt šāds dārzs var kļūt arī par peļņas avotu – saimniece uzņem viesus un māca arī citiem savu pieredzi.

Meklēt alternatīvu ravēšanai un pedantiskai dārza kopšanai Dainu piespiedušas meitas Marta un Katrīna, kas atteikušās augas dienas vasarā pavadīt, ravējot dārzu. Tagad saimniece staigā lepna pa savu dārzu, jo, pateicoties bagātīgai mulčēšanai un citām profesionālajām viltībiņām, nezāles atkāpušās no kultivētās dārza daļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daudziem radies priekšstats, ka dārzs, kur saimnieko permakultūras piekritēji, vienmēr līdzinās aizaugušiem džungļiem. Taču tā tam nav jābūt. Mēs ar meitām meklējām kompromisu, lai dārzs būtu glīts un kopts, bet mēs – nepārpūlējušās,” savus principus skaidro Daina.

Dārzs tiek veidots arī tā, lai būtu kā paraugs un mācību materiāls cilvēkiem, kas ierodas uz Dainas izveidotās Dārznieku skolas mācībām.

Daina savus mācekļus iedrošina nebaidīties, ja kaut kas neizdosies. Pieredze rodas darot, un savas kļūdas var saprast tikai pēc laika. Arī eksperimentiem jābūt. Viens no veidiem, kā mazināt kļūdu daudzumu un gūt iedvesmu, ir doties ekskursijās uz citu dārziem. Daina viesiem neslēpj, kādas kļūmes gadījušās pašas dārzā. Taču, ierīkojot dārzus citiem, viņa lieto tikai pārbaudītas un pilnīgi drošas metodes un augu kombinācijas.

Dobe visām prasībām

Kā labāko dobju formu Daina uzskata liektas līnijas. Kad augi paaugušies vai jāatrod vieta kādam jaunam, dobi var līgani paplašināt. Liektās līnijas veidojas glītas, ja kā lekālu izmanto laistāmās šļūtenes.

Lai aiztaupītu ravēšanu un saglabātu augsnē mitrumu, uz tās klāj ģeotekstilu. Virs tā uzber mulčas slānīti. Kad jāstāda kāds augs, ģeotekstilā izgriež caurumu un ielabo augsni pēc katra auga prasībām.

Aizvēju ziemcietēm un pamata karkasu dobēs veido koki un dažādos laikos ziedoši krūmi.

Zelta fonds dobēm

“Kad sāk veidot dārzu, gribas stādīt visas puķes. Taču pamazām paliek tikai tās izturīgākās, kuras prasa mazāk kopšanas un šķiet visskaistākās,” teic dārza saimniece. Savu augu izlasi Daina dēvē par zelta fondu.

Reklāma
Reklāma

Bagātīgā ziemciešu kolekcija izkārtota pagalmā, liektas formas dobēs, kuras vasarā līdzinās puķu upei.

Katram augam dārzā var atrast piemērotu vietu. Ja kāds nīkuļo, labāk laikus pārstādīt, iesaka dārzniece.

Kā vieni no izcilākajiem augiem, kas audzējami visos dārzos, ir dažādas graudzāles, tā sauktās zāļveida ziemcietes. Turklāt šie augi var iztikt bez laistīšanas, kas sausajās vasarās īpaši noderīgi.

Frizētava skujeņiem

Dainas dārzā augi stādīti tā, lai veidotos tādas kā istabas. Nožogojumus veido gan skujeņi, gan lapukoki – tā rodas aizvējš, dažādiem augiem piemērotas zonas. Turklāt ģimenes locekļi var netraucēti nodoties dažādām aktivitātēm vai mierīgam snaudienam.

Kad augu grupas augušas gadus desmit, daudzos dārzos rodas problēmas, ka augi sāk cits citu nomākt. Lai tā nenotiktu, Daina iesaka neļaut tiem sakļauties un cītīgi cirpt un turēt pie kārtības. Kad vēlamā forma pamazām izveidota, uzturošā cirpšana ar elektrisko zaru zāģi prasa maz laika.

Cērpot augiem piemeklē līdzīgu formu tai, kādu tie paši veido no dabas. Tas prasīs mazāk darba, un rezultāts būs glītāks.

Augu ziemotava

Lielu daļu augu Daina pārziemina un pavairo pati, piemēram, fuksijas, eņģeļtaures, ledenes, begonijas, pelargonijas. Ledenes un pelargonijas vairāk bīstas vēsuma, tāpēc tās viņa nes ziemot agrāk, bet fuksijas dārzā tur pēc iespējas ilgāk, lai tām mazāk jāmokās telpās.

Speciāli šiem augiem izveidota gaiša veranda un papildu siltumizolācijai izoderēta ar plēvi. Telpa ir apkurināma, jo temperatūra šiem augiem ziemā vajadzīga diezgan zema – lai nesāk augt, taču nedrīkst noslīdēt zem nulles.

Kad tuvojas pavasaris, augus pamazām pārceļ uz siltumnīcu, sāk pavairot, pārstāda. Daina uzskata, ka ir svarīgi, lai dārzā pēc iespējas agrāk var izstādīt skaistus, kuplus augus, nevis gaidīt visu vasaru, kamēr tie uzziedēs.

Pat zari noder

Laba un aktuāla ideja ir augiem nogrieztos zarus nevis sadedzināt, bet kraut dažādos atbalsta mūrīšos. Tas atbilst permakultūras principiem, kas mudina radoši izmantot visus apkārtnē rodamos materiālus. Kon­strukcijām papildus var piestādīt vīteņaugus vai izmantot tos kā balstus. Šāds zaru mūrītis der arī krasta nostiprināšanai dīķmalā.

Sakņu dārzs bez rūpēm

No skaistuma vien paēdis nebūsi, tāpēc Dainas dārzā aug arī ēdamlietas ģimenei. Bieza salmu mulčas kārta ir glābiņš tiem, kas paši vēlas audzēt dārzeņus, ogas, bet nevēlas regulāri ravēt un laistīt dobes. Kad nezāles sāk mulčai spraukties cauri, atjauno salmu un pļautās zāles kārtu. Šāda mulča sadaloties kļūs arī par mēslojumu. Salmu mētelītī var stādīt gan kartupeļus un gurķus, gan tomātus. Saimnieki priecīgi – nu viņiem atliek tikai augus iestādīt un novākt ražu.

Sakopj avenes

Nopļauto zāli, lapas, salmus biezā kārtā liek arī ap avenājiem. Rudens avenes ir viegli apkopt – tās zemu nogriež. Bet vasaras avenēm vajadzīga rūpīgāka kopšana.

Dainas Zvejsalnieces zelta augu Top 10

Ražena auguma skaisti, izturīgi un ilgstoši dekoratīvi augi lielai, vidēji saulainai, saulainai dobei

1. peonijas (grupās starp citiem augiem)
2. graudzāles (mūžzaļās pļavauzītes, palmgrīšļi, ciesas, miskantes)
3. flokši
4. skarbās saulesactiņas
5. zilās kurpītes
6. helēnijas
7. sarkanās monardas
8. ehinācijas
9. čīkstenes
10. diktamnes

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.