Kā mazināt viedtelefona lomu savā dzīvē 1
* Ja nepieciešams kaut ko pārrunāt ar darba kolēģi, ejiet un runājiet klātienē, nevis rakstiet ziņu telefonā.
* Darba devēji, lieciet padotajiem izslēgt viedtelefonus vismaz sapulču laikā.
* Tiecieties ar draugiem un radiem, bet viedtelefonā sarakstieties tikai ar tiem, kuri dzīvo ļoti tālu, ārzemēs.
* Apmeklējiet apslimušu tuvinieku, nevis uzmundriniet ar kārtējo SMS.
* Iegādājieties ierobežotu datu lietojuma iespēju viedtelefonā. Kad limits iztērēts, nepaplašiniet to, piepērkot klāt jaunus gigabaitus.
* Ārzemēs viedtelefonu izslēdziet – datu pārraide izmaksās ļoti dārgi! Ja arī jums nevarēs piezvanīt, maza bēda – tālu prom no mājām tik un tā neko daudz nespēsiet atrisināt vai ietekmēt.
* Ja kaut kas jāgaida, atļaujiet sev tādu greznību kā mirklis parastas garlaicības! Pavērojiet apkārtni, ieklausieties skaņās, padomājiet…
Vai tikai mīnusi?
Smārtfonu var izmantot, lai atmestu smēķēšanu: ikreiz, kad roka stiepjas pēc cigaretes, var paņemt viedtelefonu un uzspēlēt kādu spēlīti. Tā vienu kaitīgu ieradumu var aizstāt ar citu, kas tomēr nav tik postošs veselībai. Brīdinājums! Arī spēlītēs var iekrist kā atkarībā, jo tās grūti pārtraukt, pirms nav sasniegts labākais iespējamais rezultāts.
Interesanti
Sāp taču!
Prestižajā medicīnas izdevumā The Lancet šā gada sākumā pirmo reizi bija aprakstīts gadījums, kad pacientei sāpes plaukstās bija izraisījusi pārlieku ilga sarakste viedtelefonā. Runa bija par kādu 34 gadus vecu neatliekamās medicīnas ārsti, kura darba pienākumu dēļ Ziemassvētku vakarā bija atradusies darbavietā. Turēdama rokās 130 gramu smago ierīci, sieviete vismaz sešas stundas bija intensīvi atbildējusi uz īsziņām pļāpāšanas vietnē WhatsApp (Kas notiek), tekstu ekrānā rakstīdama ar abiem īkšķiem. Viendabīgās kustības dēļ viņai bija radies plaukstas pamatnes saišu iekaisums, un šai kaitei tika dots nosaukums vatsapīts (WhatsAppitis – pēc vietnes nosaukuma). Medicīnas vēsturē pirmajai vatsapīta pacientei tika parakstīti nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti un pilnīga atturēšanās no īsziņu sūtīšanas telefonā.
Deviņdesmito gadu sākumā līdzīgas problēmas konstatēja pacientiem pēc ilgstošas Nintendo videospēļu spēlēšanas. Tā radās diagnoze ar nosaukumu nintendinīts. Sākumā nontendinītu konstatēja galvenokārt bērniem, vēlāk – arī pieaugušajiem. The Lancet aicina ārstus ņemt vērā, ka pastāv šāda veida modernie veselības traucējumi.