Gulēšana gultā ar viedtālruni var ne tikai izraisīt īslaicīgu aklumu. Jau agrāk amerikāņu zinātnieki pētīja, kādu ietekmi atstāj elektronisko mediju lasīšana pirms gulētiešanas. Darbs parādīja, ka zilā gaisma, ko izstaro dažādo mobilo ierīču ekrāni, veicina miega traucējumus – raksts par to tika publicēts žurnālā PNAS. Pētījumu gaitā novēroja 12 eksperimenta dalībniekus, kuri pāris stundas pirms gulētiešanas lasīja parastās grāmatas vai grāmatas no elektroniskā medija ar gaišo ekrānu. Vadošā pētniece Anna Marija Čana paziņoja, ka zilā gaisma, ko izstaro mobilās ierīces, iztraucē ķermeņa diennakts ritmus un neļāva attīstīties melatonīnam – hormonam, kurš regulē diennakts ritmu. 0

Rezultātā cilvēki, kuri lasa grāmatas elektroniskās ierīcēs, vakarā nejūt vēlmi doties gulēt, ilgāk aizmieg un pavada mazāk laika ātrā miega fāzē. Pēc zinātnieku domām, tāda ietekme uz miegu ir īsts 21. gadsimta posts – melatonīna ražošanas apspiešana izraisa ne tikai miega traucējumi, bet arī paaugstina prostatas vēža, krūts vēža un taisnās zarnas vēža risku.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Optometristes Evijas Barkānes komentārs (acim.lv):
Mūsu ikdiena pēdējo gadu laikā ir strauji mainījusies. Tā ir kļuvusi daudz digitālāka un bez viedtālruņiem, planšetdatoriem un parastajiem datoriem neviens vairs nespēj iztēloties savu ikdienu. Tā ir diezgan nopietna problēma, no kuras diemžēl nevar aizmukt. Ir tikai jāsaprot, ka saudzīga acu režīma neievērošana var radīt nopietnas acu problēmas. Ja pirms pāris gadiem bieži tika runāts par datoru lietotāju sindromu, tad tagad jau no tā vairs nevar izvairīties.

Digitālo ierīču izmantošanas laiks strauji pieaug, cilvēkiem rodas jaunas sūdzības un jauni paradumi – nepareizas pozas skatoties tuvumā, kā arī miega paradumu izmaiņas un traucējumi. Ja pirms miega ilgstoši skatās mobilā tālruņa vai datora ekrānā, mūsu smadzenes tiek pakļautas stresam, jo tās redz šo monitoru spožo gaismu. Rezultātā smadzenes pārstāj producēt melatonīnu, hormonu, kurš ļauj smadzenēm naktī atpūsties un gulēt. Tas izskaidro, kāpēc mobilo telefonu gaisma izjauc miega ciklu – cilvēks vairs nevar iemigt, viņu moka bezmiegs un viņš paliek nomodā, potenciāli radot pat vēl nopietnākas veselības problēmas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Rezultātā cilvēka smadzenes nākošā dienā nespēj pietiekoši labi darboties, jo tās nav atpūtušās, tas iespaido atmiņu, ir grūtāk mācīties, uztvert informāciju. Ilgākā neizgulēšanās periodā var rasties depresija, hormonu disbalanss, kurš rada aptaukošanos. Ir daudz dažādi pētījumi, kas pierāda, ka zilā gaisma spēj ietekmēt arī tīklenes saslimšanu un kataraktas attīstību. Šī iemesla dēļ pasaules vadošie briļļu lēcu ražotāji laiž klajā jaunas briļļu lēcas ar pārklājumu, kas aizsargā arī no kaitīgās zilās gaismas stariem, un sabalansē cilvēka acs akomodācijas darbību.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.