Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Čīka

Viedoklis. Reorganizācija Jelgavas stilā: ja likvidējam, tad sākam ar lielu un labu skolu 15

Autors: Gatis Ozols, 2. pamatskolas vecāku padomes loceklis

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vispārzināma ir mazo skolu problēma, kurās ir maz skolēnu, skolotāju slodzes ir niecīgas, daudzi labākie iet prom, un rezultāts agrāk vai vēlāk ir zema izglītības kvalitāte. Tad ir jāpieņem sāpīgs lēmums par kādas skolas slēgšanu, iepriekš gan precīzi noskaidrojot, kurā skolā ir vismazāk bērnu, vissliktākās sekmes un kā skolēni turpmāk nokļūs līdz lielākai un labākai skolai.

Skolēnu skaits samazinās arī lielajās pilsētās, un nevar noliegt, ka zināma skolu tīkla reorganizācija ir nepieciešama. Taču būtu tikai loģiski, ka reorganizācijas gaitā neviens nesadomā slēgt tieši to skolu, kurā ir visvairāk bērnu, vislabākās telpas un visaugstākās sekmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr izrādās, ka tas tā ir tikai teorētiski.

Praksē Jelgavas dome vēlas likvidēt skolu, kam ir labākie rādītāji, un domes amatpersonas vēl jūtas aizvainotas, ka bērnu vecāki un skolotāji neizprot viņu gara lidojumu, ir neapmierināti un protestē. Jāpiebilst, ka 18. februārī uz mītiņu sanāca teju četri simti dalībnieku, kas Jelgavā bija kas sen neredzēts.

Kāda tad ir “reorganizācijas” būtība?

Lai atrastu jaunas telpas Spīdolas ģimnāzijai, kas darbojas mazā un mācībām īsti nepiemērotā bijušās kompartijas rajona komitejas ēkā, Jelgavas dome nolēma atbrīvot no bērniem 2. pamatskolas ēku, bet likvidējamās skolas skolēnus savukārt nosūtīt uz 6. vidusskolu, kas atrodas pilsētas nomalē RAF masīvā.

Lieki piebilst, ka 2. pamatskolas bērnu vecāku viedoklis nevienu īpaši neinteresē, un, kad vecāki izsaka iebildumus, šaurākā lokā izskan pamācības “paciesties kopējo interešu vārdā”.

Jelgavas amatpersonu domāšanas oriģinalitāti demonstrē daži fakti.

2. pamatskolā šogad mācās 662 skolēni, pēdējos gados viņu skaits palielinās, jo skolai ir laba reputācija un vecāki šo mācību iestādi labprāt izvēlas saviem bērniem. Pašlaik tā pēc skolēnu skaita ir piektā lielākā pamatskola valstī, un telpu piepildījums ir tuvu pieļaujamajam. Savukārt 6. vidusskolā sākumskolas un pamatskolas klasēs mācās 526 bērni.

Panākumus olimpiādēs un zinātniskajās konferencēs ļauj salīdzināt Ata Kronvalda fonda izveidotais Latvijas skolu reitings.

Mazo skolu grupā 2. pamatskola no pilsētas mācību iestādēm ir visaugstāk – 53.-57. vieta valstī. 6. vidusskola atrodas 82.-86. vietā. Arī centralizēto eksāmenu rezultāti 2. pamatskolā kopumā ir augstāki nekā vidēji valstī.

Tāpēc ir vietā jautājums, kāpēc mūsu bērniem turpmāk būtu jāmēro vidēji 5,5 kilometri līdz RAF masīvam, bieži vien jābrauc ar pārsēšanos un transportam, pēc mūsu aprēķiniem, papildus jāizlieto 476 eiro vienā mācību gadā?

2. pamatskolas skolēni lielākoties arī dzīvo Jelgavas centrā – tikai 45 ir no Lielupes labā krasta, kur atrodas RAF masīvs. Bērni vēl ir mazi, normatīvie akti un arī veselais saprāts liedz viņiem braukt vieniem pašiem, tāpēc gan no rītiem, gan vakaros viņiem līdzi būs jābrauc arī kādam pavadonim.

Reklāma
Reklāma

Jelgavas domes priekšsēdētājs televīzijā gan izteicās, ka tā neesot nekāda problēma, jo Jelgavā ir labs autoparks. Ko gan te piebilst – arī ar Rīgu mums ir laba satiksme…

Visa “reorganizācijas” prakse liecina, ka 2. pamatskolas un 6. vidusskolas apvienošana ir iespējama tikai amatpersonu no dzīves realitātes atrautajos prātos, bet patiesībā rezultāts būs pamatskolas likvidēšana, jo bērnu vairākums ne uz kādu 6. vidusskolu nebrauks, bet centīsies atrast jaunu skolu kaut kur tuvāk dzīves vietai.

Dome savu paveikto darbu sarakstā varēs ierakstīt labas skolas un skolotāju kolektīva iznīcināšanu.

Mēs esam vērsušies pēc palīdzības pie valsts augstākajām amatpersonām. Ieskaitot Valsts prezidentu un Ministru prezidentu. Atbildes gan neesam saņēmuši, jo neviens jau laikam nevēlas jaukties “Jelgavas hercogistes” iekšējās lietās.

Tiesa, 27. februārī – dienu pirms gala lēmuma pieņemšanas domē – uz Jelgavu plāno atbraukt jaunā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Jācer, ka varbūt viņa patiešām pastāv kaut kādu jaunu politiku, kurā sava vieta ir arī bērniem, viņu vecākiem un skolotājiem, nevis tikai amatpersonu ērtībām un vajadzībām. Tāpat jācer, ka šī jaunā politika pastāv ne tikai vārdos, bet arī darbos.

Es saprotu, ka ikviens, ieskaitot domes amatpersonas, var kļūdīties, pieņemt ne to racionālāko un lietderīgāko lēmumu. Taču stāvēt kā klintij par šādiem lēmumiem gan nav pareizā izvēle. Ikviens mēs augstu novērtētu politiķu un ierēdņu spēju ieklausīties un pārvērtēt savus lēmumus.

Diemžēl tieši spējas atzīt savas kļūdas un tās labot ļoti pietrūkst lēmumu pieņēmējiem.

Tāpēc nav jābrīnās, ka iedzīvotāji ir neapmierināti, ka viņi nepaliek mājās, nāk uz mītiņu un protestē.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.