Vidzemes tirgū svinēs “Brīvības dārza Ražas svētkus” 0
Starpnozaru mākslas grupa SERDE mūsdienu kultūras foruma “Baltā Nakts” ietvaros 6. septembrī aicina uz “Brīvības dārza Ražas svētkiem”, portālam LA.lv pavēstīja biedrības pārstāve Ieva Saulīte.
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros Vidzemes tirgū šogad maijā tika izveidota urbānai dārzkopībai veltīta ekspozīcija “Brīvības dārzs”, kura vertikālajās dobēs un plauktos visas vasaras garumā auguši dažādi dārzeņi un garšaugi. Tostarp arī noslēdzas projekts “Augu sega”, kas ir interaktīvs pasākums ar ekoloģisku ievirzi, kura ietvaros franču mākslinieks Žans Simons-Perē tradicionālajos lupatdeķos iestrādāja augu sēklu strēmeles, izveidojot augu segas. Regulāri laistītas, lupatdeķos ieaustās tekstilšķiedras kļūst par sava veida augsni, kurās sēklas sāk dīgt un augt. Augu segas bija apskatāmas Vidzemes tirgū, vienlaikus kļūstot par sezonas stādījumiem.
Pasākuma “Brīvības dārza Ražas svētki” ietvaros apmeklētāji tiks aicināti līdzdarboties ražas novākšanā un palīdzēt sagatavot krājumus ziemai.
Ar konservēšanas receptēm, praktiskām konsultācijām un degustācijām dalīsies tradicionālās kultūras pētnieces Una Smilgaine, Ieva Vītola un Signe Pucena.
Sarunās ar arhitektu Ivaru Šmitu būs iespēja uzzināt pasaules pieredzi pilsētas dārzu izveidē.
Dārzeņa dzīves ceļa stāstu kopā ar pasākuma apmeklētājiem vizualizēs zīmējumu teātra režisors un aktieris Varis Klausītājs un māksliniece Kate Seržāne.
Vidzemes tirgu ik pa laikam pieskandinās arī ermoņiku un dūdu melodijas Ivetas Tāles izpildījumā, ik pa brīdim dažādas atraktīvas intervences veiks igauņu māksliniece Kadri Tooma.
Lai parādītu dārzeņus citā gaismā, lietuviešu mākslinieces un komponistes Rutas Vitkauskaites vadībā no dārzeņiem būs iespējams izgatavot mūzikas instrumentus, un noslēgumā visiem kopā uzspēlēt krāsainā burkānu, kabaču, ķirbju un citu dārzeņu orķestrī.
Vakaru noslēgs muzikāla performance – pirmatskaņojums “Aroniju uvertīra”, kuru veidojuši trīs autori: komponiste Ruta Vitkauskaite Lietuva / Lielbritānija), skaņu mākslinieks Karls-Haincs Žerons (Vācija) un mākslinieks Bartaku (Beļģija). Skaņdarbs ir ilgstoša, 2009.gadā uzsākta mākslinieka Bartaku pētījuma cikla “Solārās enerģijas noslēpumainā poēzija” daļa. Mākslinieks ik gadu attīsta un papildina stāstījumu par hektāru lielo aroniju plantāciju Aizputē – padomju kolhoza laiku mantojumu. 2013. gadā Bartaku SERDES rezidences laikā sastapa abus pārējos māksliniekus, un radās iecere veidot eksperimentālu skaņdarbu – uvertīru. Kompozīcijas pamatā ir ideja muzikāli atainot sajūtas, kas radušās autoriem, ēdot aronijas – tās ir savelkošas, mute paliek sausa, kā rezultātā zūd balss skaņa…