Vidzemes brigāde ziemas darbos un nākamgada plānos

“Kvalitāte ir svarīgāka par kvantitāti.” Vidzemes brigāde ziemas darbos un nākamgada plānos 3

Atis Klimovičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lai arī pienākusī ziema ieviesusi savas korekcijas arī Zemessardzes ikdienā un mācību procesā, tomēr arī līdz pavasarim tik un tā jāpaveic visi ieplānotie darbi, un to netrūkst. Par to intervijā “Zemessargam” stāsta Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš.

Kā klājas Vidzemes brigādes zemessargiem ziemas apstākļos?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ziema un ziemas laika apstākļi liek pielāgoties mūsu apmācību ciklam ar to, ko darām, un, protams, tā kā ir gada beigas, tad mācību temps un slodze tiek nedaudz samazināta, jo mums pašiem nedaudz arī jāatpūšas, taču apmācības kā tādas nebeidzas, netiek pārtrauktas. Tāpat kā visa gada garumā, ziemas mēnešos un sniega periodā turpinās pamatapmācība. Tajā turpinām apmācīt visus zemessargus, kas šogad ir iestājušies vai nokārtojuši prasības, lai tiktu uzņemti Zemessardzē.

Turpinās arī speciālistu apmācība, un dažas no šīm specialitātēm laika apstākļi un sniegs neietekmē – mēs turpinām medicīnas apmācību, inženieru apmācību, sakarnieku apmācību, kājnieku kaujas mašīnu “Patria” autovadītāju apmācību, jo Vidzemes brigādē nākamā gada sākumā sāksim saņemt šīs transporta vienības, tādēļ mums ļoti svarīgi apmācīt autovadītājus un komandierus.

Turpinās arī šaušana gan ar individuālajiem, gan kolektīvajiem ieročiem, tā gada beigās norisinās pat intensīvāk.

Ja runājam par ziemu kā tādu, tad, protams, izmantojam iespējas un turpinām mācīt gan karavīrus, gan zemessargus izdzīvošanai ziemā, pielāgoties ziemas apstākļiem. Trīs mēneši – decembris, janvāris un februāris – ir tam atvēlēti.

Protams, ja runājam par kolektīvo vai vienību apmācību, es gribētu teikt tā: decembris bijis dinamisks mēnesis arī šajā jomā, piemēram, Zemessardzes komandiera organizētā mīnmetējnieku vienību sacensība.

Jāizceļ brigādes 31. kājnieku bataljons, kas uzvarēja šajās pirmajās sacensībās. Otrs ļoti būtisks aspekts – sociālajos tīklos esam rādījuši un guvuši atziņas no mūsu vienību dalības Igaunijas brīvprātīgās aizsardzības līgas “Kaitseliit” kolektīvajās mācībās “Orkaan”. Arī tās bijušas izaicinošas un jauniem elementiem pilnvērtīgas mācības.

Tātad nedaudz gadumijā samazināta aktivitāte, vienlaikus turpinot gatavoties nākamajam gadam, kas, visdrīzāk, būs vēl dinamiskāks, vēl aktīvāks. Tas pieprasa no mums vēl lielāku intensitāti, sagatavojot savus karavīrus, savus zemessargus, savas vienības.”

Kādi izaicinājumi izceļami pieminētajās mācībās “Orkaan”?

Reklāma
Reklāma

“Lielais kopsavilkums mums tikai vēl top, bet pirmās ātrās atziņas ir tādas – pirmkārt, mēs braucām ar vairākām vienībām no vairākiem bataljoniem, mēs nespēlējām tikai pretinieku, bet bijām arī kā atbalsts Igaunijas “Kaitseliit” dažādu aizsardzības operāciju veikšanā. Tas savā veidā ir vienkārši, vienlaikus sarežģīti, jo mēs darbojamies citā teritorijā, citos apstākļos, mums jāmācās sadarboties ar kaimiņu vienībām, pielāgoties viņu taktikai, viņu komandieru lēmumiem.

Līdz ar to tas bija vērā ņemams piedzīvojums jaunākajiem komandieriem. Otra nianse – tie bija ziemas apstākļi, kas deva iespējas pārbaudīt mūsu ekipējumu, mūsu tehniku un arī komandieru darbības un lēmumus šādos apstākļos. Bija tā, ka tehnika negāja visur tur, kur mēs gribējām.

Arī ceļi, kur bijām iedomājušies, nebija pieejami, kā izskatījās sākotnēji. Tas prasīja no komandieriem ātru lēmumu pieņemšanu, mainoties siutuācijai. Jaunākie komandieri minēja, ka viņi pazīst savus komandierus, bet, ja komandieris ir igaunis, tad jāspēj ātri pielāgoties šim komandierim, šim lēmumu pieņemšanas procesam. Jāsaprot šī komandiera nodoms ļoti ātri. Nav laika pielāgoties un izprast, kāpēc pieņemts šāds lēmums. Tas prasa adaptāciju un spēju reaģēt.”

Vai Vidzemes brigādes ieroči un tehnika labi sadzīvo ar ziemas spelgoni?

Labs punkts – līdz šim mums nav bijis liels sals, lai teiktu, ka tas radījis ierocim tehniskas problēmas.

Līdzšinējie mīnusi mūs nav ierobežojuši. Tāpat arī tehnikai. Ja būtu mīnus 30, tad varbūt būtu citādāki secinājumi, taču šobrīd problēmu nav bijis un sals nav bijis ierobežojošais faktors.

Kā esat spējuši pieņemt visus jaunos zemessargus, cik liels izaicinājums tas bijis?

Kopumā brigādei šogad iesniegumu bijis vairāk nekā astoņi simti. Esam uzņēmuši jau tuvu pie četriem simtiem. Te jāsaprot, ka man kā komandierim svarīgi nodrošināt pamatapmācību. Kā zināms, pamatapmācība ir divdesmit viena diena. Ne katrs uzreiz to var. Mums – instruktoriem, komandieriem – jāspēj nodrošināt kvalitatīvu apmācību.

Līdz ar to es varu teikt, ka šogad pamatapmācību pabeigs gandrīz puse no tiem, kas uzrakstījuši iesniegumus un uzņemti Zemessardzē. Nākamais gads būs tikpat dinamiski izaicinošs, lai pārējos zemessargus, kas būs iestājušies, apmācītu. Mēs organizējām papildu iespējas, lai rīkotu apmācības gan intensīvi – 21 dienu, gan neintensīvi nedēļas nogalēs astoņos blokos.

Man arī ir lūgums jaunajiem zemessargiem būt saprotošiem par to, ka ir nedaudz jāpagaida, lai tiktu šajos apmācību blokos, un arī pašiem būt ļoti godprātīgiem un informēt – ieradīsimies vai ne uz mācībām.

Tas mums palīdz sakārtot, organizēt šīs mācības gan no ekipējuma, gan no munīcijas, gan pārtikas viedokļa. Tas prasa mums laiku sagatavoties. Kvalitāte, kā pierāda karš Ukrainā, ir ļoti svarīga.

Kvalitāte ir svarīgāka par kvantitāti. Tādēļ katrai apmācību dienai jābūt augsti profesionāli organizētai.

Jūs pieminējāt kājnieku kaujas mašīnu “Patria” saņemšanu, cik nozīmīgi tas ir?

Es teiktu tā, ka “Patria” ir viens no transporta līdzekļiem, kas ir vajadzīgs kājnieku manevram 2. Vidzemes brigādes teritorijā. Jāskatās kopskatā – gan ar kvadricikliem, gan ar sešriteņu braucamlīdzekļiem, gan kājnieku kaujas mašīnām, gan tām pašām “Scania” – katram transporta līdzeklim ir sava loma un vajadzība.

Katrā ziņā ar “Patria”, kas ienāks, mēs palielinām kājnieku manevra spējas, bet tas ir tikai sākums. Nākamajā gadā būs divas rotas, kas tiek komplektētas uz “Patria”, un tas ir tikai sākums.

Nākamajā gadā Bruņoto spēku parāde 4. maijā notiks Alūksnē. To organizē mūsu brigāde un apvienotais štābs. Tur būs iespēja redzēt un sajust 2. Vidzemes brigādes kaujasspējas, motivāciju, jo uzsvars šajā parādē būs tieši uz 2. brigādes vienībām, transportu, tehniku. Laipni visi aicināti! Ieplānojiet 4. maijā būt Alūksnē!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.