Viduslaiku noslēpumainā pasaule Rīgas Domā 0
Senās mūzikas festivāls piedāvā koncertu “Gregoriskie dziedājumi un dūdas” 9. jūlijā Rīgas Domā, kur vokālā grupa “Schola Cantorum Riga” aizvedīs klausītājus viduslaiku mūzikas noslēpumainajā pasaulē. Kopā ar grupu šajā vakarā uzstāsies solisti Jānis Kurševs, Dainis Geidmanis un Jānis Mors, bet dūdas spēlēs Ieva Nīmane, Māris Jēkabsons.
Viduslaiku māksla un mūzika – tā ir noslēpumaina pasaule, kas mūsdienu cilvēkam joprojām uzdod daudzas vēl līdz šim neatminētas mīklas. Koncerts “Gregoriskie dziedājumi un dūdas” vedinās atminēt vienu no tām. Grupas vadītājs Guntars Prānis teic: “Viduslaiku mūziķi ļoti daudz dziedāja un tikpat daudz spēlēja, taču diemžēl visai maz no tā visa pierakstīja. Tālab šis koncerts būs mūsu mēģinājums parādīt, cik liela loma jau viduslaiku mūzikā piederēja improvizācijai.”
Vokālās grupas “Schola Cantorum Riga” sastāvu šajā programmā kuplinās divi dūdinieki – pazīstamās dūdu un bungu grupas “Auļi” dalībnieks Māris Jēkabsons, kā arī pūšaminstrumentāliste Ieva Nīmane.
Vedinot atcerēties, ka viduslaiku mūzikā bieži tiek lietots burdons un izrotājumi, kaut gan nevienā mūzikas materiāla pierakstā tie nav atrodami: “Visbiežāk fiksēta tikai melodija, kaut praksē skanējums bijis daudzkārt bagātīgāks! Tad nu mēģināsim dzīvā un interesantā veidā šo mīklu risināt,” skaidro G. Prānis. Koncertā lielākoties gaidāmi klosteru psalmu dziedājumi. “Rīgas katedrāles vai Rīgas Marijas Doma naksnīgajās velvēs skanošie klosteru psalmu dziedājumi un arī citi viduslaiku izauklētie skaņuraksti aizvedīs cilvēkus senajā pasaulē, kura uzdod tik daudz mīklu. Ticu, ka iegremdēšanās senlaicīgajās skaņās ļaus mums ko nojaust no tiem laikiem, kad ļaužu rīcībā nebija ne elektrības, ne citu mūsdienās pašsaprotamu lietu, toties bija dziļa, jūtīga un smalka mūzikas izpratne, kas ļāva izauklēt daudzus brīnišķīgus, tostarp ģeniālus, skaņdarbus,” skaidro G. Prānis.
Grupai “Schola Cantorum Riga” – Senās mūzikas festivāla uzticamajai dalībniecei – šogad aprit apaļi divdesmit. Pateicoties Guntara Prāņa erudīcijai, stalto vīru jūtīgajām sirdīm un skaistajām balsīm, Latvijas un ārvalstu muzikālās sabiedrības ausis un sirdis tapušas jo plaši atvērtas viduslaiku mūzikas valdzinājumam. Grupa “Schola Cantorum Riga” sākotnēji ir izaugusi no gregorisko nedēļu tradīcijas Latvijā, kad nu jau daudzus gadus katru vasaru Āraišos, mazā lauku ciematā, kopā pulcējas ap 100 jaunu cilvēku, lai lūgšanās, dziedāšanas vingrinājumos un lekcijās piedzīvotu gregorisko dziedājumu dziļo spiritualitāti un estētisko skaistumu. Šeit tad arī 1994. gadā satikās mūzikas studenti, kuri Guntara Prāņa, Gregorikas nedēļu Latvijā mākslinieciskā vadītāja, vadībā nolēma dibināt vokālo grupu, lai pievērstos regulārai gregoriskā korāļa un citu sakrālās kormūzikas repertuāru atskaņošanai augstā profesionālā līmenī.
“Schola Cantorum Riga” repertuāra galvenais akcents tiek likts uz gregorisko korāli un citiem viduslaiku mūzikas veidiem, taču līdzās tiem grupa tās repertuārā iekļauj arī mūziku, kas reprezentē citus stilus un laikmetus. Pēdējā laikā bijuši vairāki veiksmīgi projekti ar mūsdienu komponistu darbu pirmatskaņojumiem. Vēl jāmin projekti, kuros interesantā veidā parādīta senās un mūsdienu mūzikas sintēze. Kā īpašu uzdevumu grupa uzskata latviešu komponistu darbu atskaņošanu, kuru garīgā mūzika ir neatņemama kora repertuāra sastāvdaļa.
Varbūt noder!!
9. VII 20.00 Rīgas Domā
Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
Cena: EUR 15