Vides mākslas parks nomaļos laukos 0
Pavisam nomaļā Krievijas provincē Nikola – Lenivecā tapis pavisam savdabīgs un īpašs brīvdabas Vides mākslas parks.
Pēc īpašnieku apgalvojuma tas ir lielākais vides mākslas parks Eiropā, kura laukums sasniedz 650 ha. Parkā izvietoti 34 liela izmēra mākslas objekti. To kolekcija tiek nepārtraukti papildināta, jo katru gadu nāk klāt viens vai divi jauni. Tāpat parks ir vides mākslu apkopojošs mākslas centrs (“Art-Park”), tajā atrodas arhīvs, kurā var iepazīties ar 3000 dokumentētām instalācijām un vides mākslas projektiem. Tur glabājas 200 intervijas ar māksliniekiem, lekciju un meistarklašu ieraksti.
“Parka izveides iniciators bija Nikolajs Poliskis – vienīgais vides mākslas adepts visā plašajā Krievijā, kuru iedvesmoja ideja radīt radošo laboratoriju un vietu mākslas praksei,” stāsta arhitekts Rustams Kerimovs, no arhitektu grupas “AGA”. “Ideja īstenota pakāpeniski, un kopš 2006. gada “Art-Park” notiek ikgadējs festivāls “Artstojanije”, kura laikā tiek veidoti jauni vides mākslas objekti un sabrauc skatītāji no visas pasaules. Kā otru nozīmīgāko vasaras festivālu min Mediju nakti, – digitālās mākslas brīvdabas festivālu, kurš pulcē elektronikas cienītājus. Sezonas festivālu trijotni noslēdz “Gastrokemp” apvienojot gastronomiju ar kempingu. Festivālu laikā saplūst visas mākslinieciskās izpausmes formas –dzeja, mūzika, instalācijas, performances, vides māk-sla, skulptūras un arhitektūra. Pasākumi lielākoties noris zem atklātas debess. Kā skatuves šiem priekšnesumiem kalpo pļaviņas un mežmalas, taciņas un kraujas, kā arī ūdens virsma,” klāsta Kerimovs.
Lai arī parks atrodas tālu no pilsētām, “Artstojanije” tiek atzīti par vienu no interesantākajiem vides mākslas pasākumiem ne tikai Krievijā, bet arī pasaulē. Notiek arī atsevišķi “Artstojanije” bērniem, kas kopējam radošam darbam pulcē ģimenes. Mediju naktī galvenie varoņi ir skaņas, pikseļi un programmatūras, kas pārvērš nakti mākslas darbā. Festivāla programmā ir performances, videolektoriji, interaktīvas instalācijas un muzikāli priekšnesumi. Festivāla viesi akcentē unikālo pārdzīvojumu, kas rodas, tumšā naktī ceļojot pa parka vides mākslas objektiem, kas skan, kustās, mirdz krāšņās gaismas un pulsē.
“Gastrokemp” laikā notiek kulinārā laboratorija zem atklātas debess. Ēdieni tiek gatavoti bez elektrības un bez mūsdienu kulinārā aprīkojuma. Uz tradicionālajām krāsnīm ēdienu gatavo šefpavāri no Maskavas, Pēterburgas, Francijas un Beļģijas. Kulināri pēta vietējos produktus un izgudro jaunas ēdienu pagatavošanas receptes. Protams, tas viss no festivāla viesu puses tiek ar gardu muti notiesāts.
Festivālu norisi aktīvi atbalsta brīvprātīgie, kam tā ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas. Viņi piedalās vides mākslas objektu tapšanā, tāpat piedalās it visā, kas “Art-Park” notiek, – organizē pasākumus, piedalās instalācijās un performancēs, labiekārto parku un piedalās sociālajās programmās.
Vietējā dimensija
Parka teritorijā atrodas bioloģiskās lauksaimniecības saimniecība, kas asprātīgi nosaukta “Agrorezidenti”. Tur Morozovu ģimene 18 ha platībā audzē 215 šķirnes 75 veidu lauksaimniecības produktus, dažus tādus, kurus citur Krievijā neaudzē. Un ir arī noņēmēji, jo parku ik gadu apmeklē ap 200 tūkstoši cilvēku sociāli aktīvā vecumā no 25 līdz 45 gadiem. Tie ir tie, ko Latvijā laikam sauktu par hipsteriem. Cilvēkiem, kam patīk ceļot, ir interese par mākslu un tehniku. Parkā visu sezonu tiek organizētas ekskursijas ar kājām un izbraukumi ar divriteni un zirgu izjādes. Bērniem ir poniji. Aktīvākie tūristi dodas sēņot, vai peldēties, meditatīvākie – pamakšķerēt. Ziemā gar visiem objektiem tiek izveidota slēpju trase.
Artelis
Jau no 2000. gada vietējie apkārtnes amatnieki tiek iesaistīti mākslinieku projektu realizācijā. Viņu radītie objekti ir piedalījušies izstādēs Krievijā un pasaulē. Par darbu līmeni var spriest pēc tā, ka amatnieki mākslinieka Poliska vadībā pat veidoja objektu nacionālajam paviljonam arhitektūras bienālē Venēcijā. Tā rodas pārsteidzoša sintēze, kad mākslinieka talants un globālā pasaules uztvere samiksējas ar lauku sādžas amatniecības tradīciju, darba estētiku, dabas materiālu pārzināšanu un meistaru attapību.
Artelis visbiežāk realizē lielus mākslas objektus. Starplaikos tas ražo skulptūras un dizaina priekšmetus. Peļņa tiek novirzīta “Art-Park” objektu uzturēšanai un jaunu radīšanai. Tā mākslinieki kopā ar meistariem rada lokālu ekonomiku, kura palīdz izdzīvot vietējiem iedzīvotājiem un arī pasaulei ieraudzīt, ko vietējie meistari spēj panākt, sintezējot tautas daiļradi ar laikmetīgo mākslu.