Foto: Dragancfm/SHUTTERSTOCK

Vides konsultatīvā padome pauž bažas, ka tiesvedība varētu kavēt depozīta sistēmas ieviešanu 1

Vides konsultatīvā padome (VKP), kas apvieno 20 nevalstiskās vides organizācijas, pauž bažas, ka tiesvedība varētu kavēt depozīta sistēmas ieviešanu, aģentūru LETA informēja VKP priekšsēdētāja vietniece Jana Simanovska.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

LETA jau vēstīja, ka SIA “Nulles depozīts”, kuru konkursa kārtībā Valsts vides dienests (VVD) neatzina par depozīta sistēmas ieviesēju, vērsās tiesā ar iesniegumu atcelt VVD pieņemto lēmumu depozīta sistēmas ieviešanu uzticēt SIA “Depozīta iepakojuma operators”, kā arī atzīt līgumu, kas noslēgts starp VVD un “Depozīta iepakojuma operators”, par spēkā neesošu, apstrīdot depozīta sistēmas operatora atlases procedūru kopumā. Administratīvās rajona tiesas lēmums par pagaidu noregulējumu šajā lietā gaidāms 2021.gada 5.martā.

Simanovska norāda, ka VKP atzīst ikviena tiesības aizstāvēt savu viedokli tiesā, tomēr šāds notikumu pavērsiens rada bažas par kārtējo mēģinājumu kavēt depozīta sistēmas ieviešanu. VKP cer, ka domstarpību šķetināšana tiesā noslēgsies pēc iespējas ātrāk, neaizkavējot 20 gadus diskutētās depozīta sistēmas ieviešanu no nākamā gada februāra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Simanovska atgādina, ka par depozīta sistēmu Latvijā diskusijas ilgst teju paaudzi. 2019.gadā rudenī Saeima pieņēma nozīmīgu lēmumu – grozīt Iepakojuma likumu, paredzot ieviest dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu no 2022.gada 1.februāra.

Kaut VKP uzskata, ka bija iespējami vēl uzlabojumi normatīvo aktu tvērumā, tomēr pašreizējo regulējumu vērtē kā būtisku soli aprites ekonomikas attīstībā un dabas piesārņojuma ar atkritumiem mazināšanā.

Kā liecina citu valstu pieredze, depozīta sistēma nodrošina augstāku dzērienu taras īpatsvara atgriešanu pārstrādei un atkārtotai izmantošanai, jo patērētājus motivē iespēja atgūt depozīta maksu, nododot tukšo taru. Efektīva taras savākšanas sistēma ir svarīga arī Eiropas Savienības iepakojuma otrreizējās pārstrādes mērķu sasniegšanai, uzsver VKP priekšsēdētāja vietniece.

LETA jau vēstīja, ka 2020.gada beigās VVD par depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operatoru izvēlējās SIA “Depozīta iepakojuma operators”.

Latvijā depozīta sistēmu plānots ieviest 2022.gada 1.februārī. VVD noteiktajā termiņā saņēma divus depozīta sistēmas operatora pretendentu pieteikumus – no SIA “Depozīta iepakojuma operators” un SIA “Nulles depozīts”. Saņemto pieteikumu izvērtēšana norisinājās divās kārtās.

Kompānijas “Depozīta iepakojuma operators” pamatkapitāls ir 112 500 eiro, un tā tika izveidota 2020.gada jūnijā. Kompānijas īpašnieki ir “Alus un dzērienu iepakojuma savienība” (20%), “Coca-Cola HBC Latvia” (20%), “Cēsu alus” (13,33%), “Cido grupa” (13,33%) un “PET Baltija” (13,33%), “Aldaris” (13,33%) un Latvijas Alus darītāju savienība (6,67%), liecina informācija “Firmas.lv”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.