Vides aizstāvju sašutums izvēršas protestos pret Turcijas valdību 0
Miermīlīgs vides aizstāvju saiets nedēļas nogalē Stambulā, protestējot pret Gezi parka likvidēšanu blakus Taksima laukumam pilsētas centrā, lai būvētu tur lielveikalu, pēc drošības spēku brutālas iejaukšanās izvērtās vardarbīgās sadursmēs starp demonstrantiem un policiju.
Pēc divu dienu ilgām sadur-smēm, kas pārauga valsts mēroga neapmierinātības izpausmē ar valdošo Taisnīguma un attīstības partiju (AKP) policija laukumu atstāja, ko tūkstošiem protestētāju vērtē kā savu uzvaru, taču premjerministrs Redžeps Erdogans piedraudējis ar atmaksas pasākumiem. Divās dienās protestos visā valstī ievainoti 53 protestētāji un 26 policisti. Policija arestējusi aptuveni tūkstoti demonstrantu. Starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” ziņo, ka protestu laikā gājuši bojā divi cilvēki un ievainoto skaits pārsniedz tūkstoti. Cilvēktiesību aizstāvju grupas ir nosodījušas Turcijas policijas vardarbību, un Britānija un ASV aicinājušas premjera Erdogana valdību saglabāt savaldību.
Demonstrācijas, kas sākās kā vides aizstāvju protests, no Stambulas pārsviedās uz citām pilsētām Turcijā un ārzemēm, kļūstot par lielākajiem protestiem kopš premjerministra Erdogana nākšanas pie varas 2002. gadā.
Turcijas diasporas pārstāvji Bostonā, Barselonā, Londonā, Amsterdamā un citviet piedalījās solidaritātes demonstrācijās ar protestētājiem dzimtenē. Erdogana kritiķi uzskata, ka protesti atspoguļo neapmierinātību ar viņa valdības arvien autoritārāko un konservatīvāko kursu, atzīmē britu laikraksts “The Observer”. “Mēs esam uzvarējuši, Gezi parks atkal ir mūsu,” pēc drošības spēku aiziešanas paziņoja kāds no protestētājiem, paužot cerību, ka arī premjeram Erdoganam būs jāaiziet. “Šis ir tikai sākums, mūsu cīņa turpināsies!” skandēja parkā sapulcējušies dažādu sabiedrības slāņu pārstāvji, kurus vieno neapmierinātība ar Erdogana valdības kursu un nerēķināšanos ar sabiedrības viedokli.
Turcijas oficiālo plašsaziņas līdzekļu klusēšana par notikušajām sadur-smēm ir vairojusi spriedzi. “Turcijas mediji neziņo par protestiem, jo sadarbojas ar valdību,” intervijā “The Observer” izteicies students Aize Saraks. “Mums jāseko ārzemju medijiem, lai gūtu plašāku informāciju.”
Daļa demonstrantu izaicinoši tukšoja alus bundžas, atklāti izrādot nepakļaušanos alkohola tirdzniecības un lietošanas ierobežojumiem, kurus atbalstījusi valdošā partija AKP, kas izveidota uz tagad aizliegtās islāmistu kustības bāzes.
Alkohola ierobežošanas likumu laicīgā opozīcija uztver kā kārtējo soli valsts islamizācijā, kas, viņuprāt, ir slepenais AKP mērķis. “Viņi grib šo zemi pārvērst par islāma valsti, viņi vēlas uzspiest savu priekšstatu [par dzīvi], lai gan joprojām izliekas, ka ievēro demokrātiju,” izteicās kāda protestētāja Stambulas centrā.
Taksima laukuma tuvumā vairāki desmiti brīvprātīgo ārstu un medicīnas studentu aprūpēja ievainotos un no asaru gāzes cietušos. Kādā telpā Stambulas Inženieru institūtā vairāk nekā simts demonstrantiem tika sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Cilvēktiesību organizācijas “Human Rights Watch” pārstāvis apstiprinājis, ka kāds 23 gadus vecs students zaudējis redzi vienā acī pēc policista raidītas plastikāta lodes trāpījuma.
“Šī pārmērīgā vardarbība kārtējo reizi apliecina, ka premjera Erdogana valdība necieš citu viedokļu pastāvēšanu un vēršas pret opozīciju jebkurām metodēm,” secina organizācijas “Human Rights Watch” Turcijas lietu eks-perte Emma Sinklēra-Veba, raksta “The Observer”. “Mūsu valdība aktīvi atbalsta Sīrijas opozīciju, aicinot ievērot demokrātiskās tiesības Sīrijā,” atzīmē turku socioloģe Nejla Gultena. “Taču pavērojiet, ko tā dara ar tiem, kas vēršas pret pašu valdības idejām un politiku – viņi cenšas mūs apklusināt ar asaru gāzi un vardarbību.” “Kad premjers Erdogans runā par sieviešu tiesībām, viņš nekad nerunā par vardarbības problēmu pret sievietēm, bet tikai par to, cik bērnu mums vajadzētu būt, piemērojot katru Turcijas problēmu savām politiskajām vajadzībām,” uzskata turku socioloģe.