Foto: Evgeniy Kleymenov/Shutterstock

Videozvans – ekstra vai nepieciešamība? Kādas funkcijas tam piemīt? Kā ierīkot? 0

Mājokļa un personīgā drošība – tās ir aktuālākās problēmas, ar kurām jāsastopas arī šķietami mierīgajā ikdienā. Kā zināt – atnācis draugs vai nelabvēlis, īpaši, ja nav iespējas palūkoties, kas stāv kāpju laukumiņā vai pie attālākiem dārza vārtiņiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tehnoloģijām attīstoties, video durvju zvans vai video domofons vairs nešķiet dārga ekstra, bet ērta ikdienas vajadzība. Veikalos lētākie modeļi bezvadu versijā nopērkami, jau sākot no 45 eiro. Tā galvenais uzdevums – ļaut mājoklī esošajiem redzēt tos, kuri vēlas ienākt.

Ar vadu vai bez?

Ierīču ražotāji piedāvā izvēlēties divus risinājumus – videokameras un videoekrāna savienojumu ar vadu vai bezvadu savienojumu. Katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bezvadu savienojuma gadījumā ierīces komponentus var uzstādīt jebkurā mājokļa īpašniekam piemērotā vietā. Ārējā panelī ir iebūvēts raidītājs, kas kameras radīto signālu var pārraidīt ievērojamā attālumā. Šo risinājumu visbiežāk izvēlas savrupmāju īpašnieki. Ārējo paneli var ierīkot pie vārtiem. Pēc sarunas ar atnācēju mājas saimniekam atliek vien nospiest pogu, iedarbinot elektronisko vārtiņu atslēgu.

Savukārt, ja ierīces komponentus savieno vads, tas arī nosaka, cik tālu ierīces daļas atrodas viena no otras. Šādas ierīces gan ir ievērojami lētākas par bezvadu risinājumiem, un tās parasti ierīko dzīvokļos.

Daudz papildfunkciju

Videozvana ierīce tāpat kā parastais durvju zvans signalizē par to, ka atnākušais vēlas iekļūt mājoklī. Taču tā ļauj mājiniekiem redzēt, kas notiek pie vārtiņiem vai ārdurvīm, nepieciešamības gadījumā nofotografēt atnācējus, sarunāties ar viņiem.

Atsevišķiem modeļiem ir iespēja sākt videoierakstu, kad sensors fiksē kustību durvju vai vārtiņu priekšā. Ir iespējas sekot līdzi notiekošajam lielākā attālumā, izmantojot internetu un atbilstīgas aplikācijas viedtālrunī. Ērti, ja zvanam ir papildu apgaismojums, kas ieslēdzas tumsā, ja ir autoatbildētājs, kurā atnācējs, gadījumā ja saimnieku nav mājās, var ierunāt savu ziņojumu. Ir modeļi, kas ierakstus spēj saglabāt arhīvā ilgāku laiku, kuriem var pievienot vairākas kameras, ļaujot novērot lielāku laukumu, nekā to spēj viena kamera.

Ja mājās ir mazi bērni, noderēs ierīce, kurai var atslēgt zvana signālu un to noraidīt uz viedtālruni.

Vēl kāda nianse – ja durvīs ir actiņa, atnācējs var redzēt, vai kāds no mājiniekiem tajā skatās. Neērti, ja pēc tam durvis netiek atvērtas. Videozvana displejs šo problēmu atrisina delikāti.

Reklāma
Reklāma

Uzbūve līdzīga

Lai arī videozvana modeļu klāsts ir visai plašs, to uzbūve pamatā ir līdzīga. Ierīces komplektā parasti ietilpst durvju vai vārtiņu ārpusē izvietojamais zvana panelis ar iebūvētu videokameru, šķidro kristālu displejs novietošanai iekštelpās, savienojuma kabelis un barošanas elementi.

Izvēloties ierīci, jāņem vērā ne tikai tās funkciju klāsts, bet arī kameras izšķirtspēja un aptvertais leņķis, displeja izmērs, kustības sensoru esamība, naktsredzamības režīms. Priekšroka dodama modeļiem, kuru ārējie paneļi izgatavoti no metāla – tie kalpos daudz ilgāk.

Kam vēl jāpievērš uzmanība

Vērts noskaidrot, vai ierīci var pievienot citām ar wi-fi savienojumu, bateriju kalpošanas laiku (parasti barošanas elementu jaudas pietiek pusgadam), iespēju nomainīt zvana melodiju, ievietot atmiņas karti ierakstu saglabāšanai. Ja āra paneli paredzēts novietot pie vārtiņiem, tam jābūt atbilstīgai aizsardzības klasei pret mitrumu un putekļiem. Daudzdzīvokļu mājas kāpņutelpā novietojamajai ierīcei šī prasība nav aktuāla.

Pirms dodas uz tirdzniecības vietu, pašam sev jāatbild uz vairākiem jautājumiem: kādas videozvana funkcijas patiešām nepieciešamas, vai tiešām nepieciešama dārga ražotāja ierīce, kur liela daļa naudas būs jāsamaksā par vārdu, kāds signāla pārraides veids nepieciešams.

Ierīkot var arī pats

Pēc videozvana iegādes tā ierīkošanu, protams, var uzticēt pieredzējušam speciālistam, lai gan nekā īpaši sarežģīta ierīces uzstādīšanā nav, un to var paveikt katrs pats, ietaupot noteiktu naudas summu. Pirms montāžas ierīcē jāievieto baterija vai akumulatori, ja tādu izmantošana paredzēta. Ja ne, netālu no durvīm būs jāierīko elektriskā tīkla rozete.

Detaļu fiksācijai būs vajadzīgs urbis. Skrūves un dībeļi parasti ir ierīces komplektā. Nevarēs iztikt arī bez skrūvgrieža.

Kad izvēlēta ārēja paneļa un displeja atrašanās vieta (tos iesaka novietot acu augstumā), veic nepieciešamās atzīmes uz sienām. Izmantojot skrūves, pieliek stiprinājuma paneļus, savukārt pie kuriem jau pašas ierīces. Ja izmanto ierīci ar vadu, sienā jāizurbj caurums arī tam. Vadi jāpiefiksē, izmantojot speciālas skavas, kuras arī parasti ir komplektā. Piestiprina pašas ierīces un pārbauda to funkcionēšanu. Ievērojot ražotāja norādījumus, veic iestatījumu pielāgošanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.