VIDEO: zvēri detektīvi kinoteātros 0
Oskarotās īsfilmas “Balanss” autori Kristofs un Volfgangs radījuši piedzīvojumu animācijas filmu “Pūkainā spiedze”, kur galvenā varone ir laiska kaķenīte, vārdā Mārnija. Viņas lielākā aizraušanās ir spiegu seriāla skatīšanās. Pati to neapjaušot, viņa iekuļas galvu reibinošos piedzīvojumos, kas ir krietni pārāki par televīzijā redzētajiem.
Ja saki, ka esi māte Mārnijai, droši vien nevienam pat prātā neienāks, ka Hičkoka varones vārdamāsa patiesībā ir pūkaina un mīlīga kaķenīte, kuras vienīgie pienākumi saskaņā ar viņas dienasgrāmatā rakstīto ir ēst un gulēt. Un, protams, labi uzvesties, jo tā grib “māmiņa”. Taču šai idillei pienāk beigas, kad pie viņām apmetas Rozalindas brālis Pols, kura lauztās kājas prasīt prasās pēc medmāsiņas aprūpes. Kaut arī melnā avs, tomēr Pols ir viens no ģimenes, un Rozalinda atver viņam sava nama durvis, nemaz nenojaušot, kāda mēroga noziedznieks viņš ir un ko nolēmis pastrādāt mierīgajā ciematiņā. Kad Mārnija uzdrošinās neģēlim stāties pretī, spēku samērs ir par labu noziedzniekam, taču viņa sastop kolorītu kompāniju – bailīgu suni, zupas katlam nolemtu gaili un par zebru pārkrāsotu ēzeli –, un kopīgiem spēkiem četrotnei ne vien izdodas tikt galā ar savām bailēm un kompleksiem, bet arī atšķetināt gadsimta noziegumu.
Vai izklausās ticami? Nu nemaz ar ne, un filmas autori, šķiet, par to nemaz nav domājuši, jo “Pūkainās spiedzes” notikumos ir atrodams viss, ko vien var sākumskolas bērns iedomāties. Ja nebūtu pievilcīgā zīmējuma, uz to noskatīties būtu pagrūti, jo abiem oskarotajiem režisoriem Kristofam un Volfgangam Lauenšteiniem (Amerikas Kinoakadēmijas statueti viņiem nodrošināja īsfilma “Balanss”, 1989) acīmredzami trūcis animācijā rūdīta producenta rokas, kas šo stāstu sakārtotu un saliktu pareizos akcentus. Taču, ja tā arī bijis, tad “Pūkainā spiedze” uzrāda to pašu problēmu, ar kādu sirgst ne viena vien Eiropā (filma ir Vācijas un Beļģijas kopražojums) tapusi animācijas pilnmetrāžas filma. Proti, cenšoties aizsniegties līdz Holivudas kvalitātēm, vizuālais izpildījums tiek turēts pārāks par stāstu, bet bez laba stāsta, kā zināms, nekas labs nevar iznākt.
Pie “Pūkainās spiedzes” veiksmes elementiem pieder četri galvenie varoņi zvēri: pati Mārnija, meditācijā grimstošs gailis, sargsuns bailulis un pēc cirka arēnas alkstošs ēzelis, kurš potenciālās karjeras nolūkos maskējas par zebru, taču viņi iegūtu daudz simpātiskākus vaibstus, ja būtu atbrīvoti no žanra varoņu stereotipiem. To pašu var teikt par dialogiem – bērni to nesaklausīs, bet vecāku ausīs iztrūks smalkumi. Taču pēc filmas noskatīšanās bērni droši vien būs iemācījušies argumentus par labu TV pults spaidīšanai, taču, tā kā “Pūkainā spiedze” finālā kļūst par klasisku mācībstundu tik grūtajā priekšmetā, kas saucas “Draudzība”, cerams, ka kāds padoms arī šajā jomā aiz auss tiks aizlikts.
“Pūkainā spiedze”/ “Marnies Welt”
- Vācija, Beļģija, 2018.
- Režisori: Kristofs un Volfgangs Lauenšteini
- No 17. maija kinoteātros
Video treileris: