VIDEO: Kādās nozarēs visvairāk ārstu kļūdu un par ko lielākās kompensācijas pacientiem 0
Visbiežāk kļūdas ārstu darbā konstatē traumatoloģijā, neiroloģijā, ķirurģijā un ginekoloģijā, ziņo raidījumā “900 sekundes”.
Četru gadu laikā, kopš Latvijā darbojas Ārstniecības riska fonds, pacienti atlīdzībās saņēmuši vairāk nekā trīs ar pusi miljons eiro.
Savlaicīgi nepamanīts lūzums, ielaista infekcija vai nepareizi uzlikts ģipsis – šādās situācijās pacienti taisnību meklē Ārstniecības riska fondā, kur četru gadu laikā, kopš tas darbojas, 176 iesniegumi atzīti par pamatotiem – konstatēts ārstu kaitējums pacientiem un viņiem izmaksāta kopumā kompensācijas 3,6 miljonu eiro apmērā.
Nacionālā Veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga stāsta: “Ja mēs vērtējam kopumā, par kādiem gadījumiem pacienti vēršas, tad tie ir saistīti ar nepietiekamu veselības aprūpi, savlaicīgi nenoteiktām diagnozēm, sekām pēc nenoteiktām diagnozēm. Gadījumi ir ļoti dažādi, arī teiksim zobārstniecībā – kad izrauts zobs, kuru nav bijis nepieciešams izraut.”
Četru gadu laikā diviem pacientiem izmaksāta arī maksimālā summa, kuru iespējams saņemt no fonda – 142 000 eiro. Vienā gadījumā tā izmaksāta saistībā ar veselības aprūpi pēc smagas traumas gūšanas un otrā – ar savlaicīgi nenoteiktu diagnozi, kādēļ pacients mira. Pacientu iesniegumu skaits pērn, salīdzinot ar 2014. gadu, krietni pieaudzis – ja 2014. gadā bija 93, iesniegumi, tad 2017. gadā jau 234.
Ja agrāk viena iesnieguma izskatīšana vidēji aizņēma līdz pusgadam, bet atsevišķos gadījumos – pat gadam, tad pērn, saistībā ar iesniegumu pieaugumu, vienu iesniegumu lielākoties izskatīja gadu un pat ilgāk.
Ārstniecības riska fonda iesniegumus par ārstu kļūdām izskata Veselības inspekcija.
Pieaug arī nepamatoto iesniegumu skaits. Piemēram, 2017. gadā no 234 iesniegumiem pamatoti bija tikai 57.
Nereti paši sev “nosaka diagnozi” un iespējamo kaitējumu, nerēķinoties ar to, ka katrai slimībai ir savas, iepriekš paredzamas komplikācijas, saka Anita Baikova, Veselības inspekcijas vecākā ārste inspektore. Viņa arī stāsta, ka cilvēki mēdz būt neapmierināti ar piešķirto kompensāciju: “Novērojama tendence, ka ar šo kompensāciju cilvēki mēģina risināt savas materiālās problēmas. Pamatoti ir aptuveni 20-25% iesniegumu.”
Veselības inspekcija arī novērojusi tendenci, ka, ja iesniegums ir pamatots, to palīdzējuši uzrakstīt juristi, kuri par sniegtajiem pakalpojumiem pēc tam prasa pat pusi no summas, ko piešķīris Ārstniecības riska fonds kompensācijā. Speciālisti vērš uzmanību, ka šādu iesniegumu var palīdzēt uzrakstīt bezmaksas speciālisti Nacionālajā Veselības dienestā un tad visus līdzekļus par nodarīto kaitējumu saņems pats pacients.