VIDEO. “Viss, ko es vēlos, ir miers.” Gatavošanās Jaunajam gadam kara plosītajā Bahmutā 30
Neraugoties uz pastāvīgajām Krievijas spēku apšaudēm, Ukrainas austrumu pilsētā Bahmutā tika uzslieta Jaungada egle. Lielākā daļa Bahmutas pirmskara populācijas, 70 000 cilvēku, ir aizbēguši. Brīvprātīgie cer, ka Jaungada egle būs cerības zīme tiem, kas palikuši apšaudītajā pilsētā.
“Šim kokam trāpīja šrapnelis, tāpēc mēs to paņēmām. Mēs tam atradīsim vietu,” medija “Current Time” video iesāk kāds ukraiņu brīvprātīgais.
“Drīz būs Jaunais gads. Mēs par to nebijām domājuši kara un brīvprātīgā darba dēļ. Tā nu mums radās ideja uz Jauno gadu uzsliet egli,” viņš turpina.
“Ir svarīgi paskaidrot vietējiem, ka viņi nav pamesti. Viņi dzīvo pagrabos un nāk ārā tikai pēc pārtikas vai ūdens, tāpēc Jaungada egle viņiem psiholoģiski palīdzēs,” domā brīvprātīgais Mikailo Puriševs.
Brīvprātīgie aicinājuši katram no mājām atnest savus rotājumus, lai viņi varētu atminēties miera laikus.
“Tas ir izturības simbols! Lai kas arī notiktu, Jauno gadu neviens nevar atcelt. To nevar izdarīt ne karš, ne krievi. Šis koks mums nozīmē izturību,” pārliecināta ir brīvprātīgā Tetjana.
Bahmutu Ukrainas medijos mēdz dēvēt par cietoksni. Pilsētā agrāk bija lielas aizsardzības iekārtas. Brīvprātīgajiem braucot no viena brīvprātīgo punkta uz otru, ārā neviens nav redzams.
“Cilvēki šeit dzīvo. Katrā ēkā dzīvo cilvēki. Tikko ārā iznāca sieviete,” pamana brīvprātīgais.
Kamēr turpinās apšaude, “Current Time” izdodas izvaicāt ēkā dzīvojošo sievieti. Viņa pastāsta, ka neuzturas pagrabā, bet gan savā dzīvoklī, kas atrodas 6. stāvā, turklāt virs viņas, 7. stāvā, arī dzīvojot kāda sieviete.
“Neuztraucieties, tas nebija pat tuvu. Ja dzirdat šņākšanu, tad tas nav bīstami. Jūs nedzirdēsit lādiņu, kas jūs nogalinās,” par nerimstošajiem uzbrukumiem nosaka sieviete.
Neskatoties uz pastāvīgajām grūtībām, arī otrs brīvprātīgo punkts, kas iekārtot pagrābā, ir izrotāts. Brīvprātīgie atzīst, ka ir pārtraukuši mēģinājumus evakuēt tos cilvēkus, kas atsakās pamest savus mājokļos. “Šie cilvēki ir pavadījuši sešus mēnešus zem uzbrukumiem. Trīs no šiem mēnešiem bez elektrības vai tekoša ūdens. Pat ja mēs viņus nesaprotam, viņiem, iespējams, ir savs iemesls palikt. Tāpēc mums ir jāizveido sociālā zona, kurā viņi var redzēt notiekošo un pārdomāt to,” norāda brīvprātīgā.
Daudziem no Bahmutā palikušajiem ir viena, kopīga vēlēšanās – lai iestātos miers.