VIDEO. Viņi pārvietojas četrrāpus un ēd dzīvnieku barību – kas ir “kvadroberi,” kuri sastopami arī Latvijā 129

Vai esat pamanījuši bērnus un jauniešus, kuri publiskās vietās pārvietojas kā dzīvnieki, ēd kā dzīvnieki, atdarina dzīvnieku skaņas? Bērnus, kuri ir ar šo aizrāvušies, sauc par “kvadroberiem”. Arī Latvijā “kvadrobikas” kustību jeb trendu var novērot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Par to raksta arī cilvēki sociālajos tīklos. Kāds “Facebook” lietotājs vērš uz to uzmanību, rakstot: “Ir pagājis kāds laiciņš kopš pēdējo reizi šeit publicēju savas pārdomas, tā teikt, par dzīvi un vērtībām. Tā kā esmu atvaļinājumā, tad paralēli citām aktivitātēm, ir atlicis laika papētīt internetā, kas jauns notiek pasaulē. Tad lūk, šovakar es sapratu, ka pasauli atlaižu! Atlaižu tādā ziņā, ka pārstāju par to šausmināties un brīnīties, jo “pārsteigumu” plūsma kļūst aizvien blīvāka! Tikko esi puslīdz pieradis, ka indivīdi, kuri “mīl” viens otru visdažādākajās kombinācijās un identificē sevi kā… jebko, līdz Apači helikopteram, ir visur – presē, medijos, globālos pasākumos (bail vērt vaļā konservus), tā bāāc, jauns trends – KVADROBERI!

Jaunieši, kuri sevi uztver un izpauž kā dzīvniekus! Skrien uz četrām, ēd dzīvnieku barību, vārtās pa maitām un iezīmē teritoriju! Rej uz garāmgājējiem un viņu mājdzivniekiem, vai pat tiem uzbrūk! Nu ko, nākamajā Eirovīzijā varam sagaidīt dziesmas, kurās tikai ries vai ņaudēs, un Olimpiādē arī gan jau būs pa kādai disciplīnai četrrāpus! Atliek tikai būt gatavam par to visu pasmieties, jo zeme jau turpinās griezties! Pīsiņš!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Atsaucoties uz ārzmeju preses materiāliem, psihologi un eksperti, komentējot jauno tendenci bērnu un pusaudžu vidū, iesaka vecākiem runāt ar bērniem un izskaidrot riskus, bet ne aizliegt šādi uzvesties.

Psiholoģe Tatjana Tatarinceva norāda, ka tā varētu būt reakcija uz krīzi.

“Kvadroberi” ir jauna subkultūras tendence, kas apvieno fiziskās aktivitātes ar dažādu dzīvnieku – gan mājdzīvnieku, gan savvaļas – kustību un skaņu atdarināšanu.

Trenda īpatnība ir pārvietošanās uz četrām ekstremitātēm un dažādu triku veikšana: lēkšana pāri šķēršļiem, ātra skriešana.

Kā zināms, šo kustību savulaik aizsāka japāņu sprinteris Keniči Ito, kurš bērnībā tika apsmiets par “pērtiķi”. Tad skrējējs nolēma to izmantot savā labā. Viņš izpētīja pērtiķu kustības un izstrādāja tehniku, kā pārvietoties ar četrām ekstremitātēm. 2008. gadā Keniči pat uzstādīja Ginesa pasaules rekordu.

Cilvēki nereti jauc divas kustības – “quadrobs” un “furries”. Patiesībā “furries” parādījās daudz agrāk, 20. gadsimta otrajā pusē. Viņu galvenā iezīme ir pārģērbšanās par animācijas filmu, komiksu un grāmatu dzīvniekiem. Furijiem piemīt cilvēciskas iezīmes: sejas izteiksme, tiešums un inteliģence.

Kas attiecas uz “kvadrobiku”, tas ir sācis iegūt jaunu popularitātes vilni, pateicoties soctīkliem. Jaunākā paaudze ir sākusi augšupielādēt videoklipus, kuros redzami tērpos un pārvietojoties četrāpus, veicot ikdienas darbības mājās vai publiskās vietās.

Reklāma
Reklāma

Psiholoģe stāsta, ka visizteiktāk tas ir bērniem sākumskolas vecumā: “Pēc maniem novērojumiem, tie ir sākumskolas vecuma bērni. Tas nozīmē, ka tā ir pāreja no rotaļām uz izglītojošām aktivitātēm. Ja bērnam ir krīze, nav motivācijas mācīties, ko dara psihe? Psihe sāk pielāgoties, jo ir liels stress, un tā sāk degradēties. Viņi arī saka, ka var ēst dzīvnieku barību. Viņi var arī iet uz pakaišu kastīti. Iedomājieties, cik ļoti psihika degradējas.”

Psihologi aicina vecākus nestāvēt malā. Šajā gadījumā viņi iesaka viņiem visu pārrunāt ar bērniem līdzvērtīga dialoga formātā, nevis izmantot sodu tehniku.

“Aizliegums nepalīdzēs. Man ir pozitīvs gadījums no manas prakses, kad meitene nolēma, ka viņa nebūs četrkājaine. Kā viņa to izdarīja? Mēs ar viņu sākām analizēt, kādas priekšrocības un trūkumi viņai ir būt četrkājainai, un noskaidrojām, ka cilvēciskajā formā viņai būs vairāk priekšrocību, viņai būs vairāk draugu un viņu pieņems sabiedrība,” norāda psiholoģe Tatarinceva.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.