VIDEO. VID vēstules par nodokļu atmaksu… Teholoģiju eksperts brīdina par jaunu krāpniecības veidu 14
“Es jau sesto reizi šonedēļ saņemu e-pastu par VID nodokļu atmaksu. Vai tiešām šos e-pastus sūta VID? Protams, ka nē!” skaidro tehnoloģiju entuziasts Elviss Strazdiņš.
Viņš sociālo mediju platformā “X” ir publicējis video, kurā soli pa solim uzskaita pazīmes, pēc kurām ir pilnīgi skaidrs, ka šādu e-pastu sūta krāpnieki.
Kā pirmo aizdomīgo punktu norāda, ka e-pasts sūtīts no Brazīlijas: “Vai tā būtu kāda VID Brazīlijas nodaļa? Kāpēc e-pastā nav nekādas saites, ir tikai QR kods? Vai Brazīlijas nodaļai būtu bail, ka “Gmail” nobloķēs viņu kontu, jo tur ir nodokļu atmaksas saite?”
Tehnoloģiju eksperts arī zīmīgi vērš uzmanību, ka e-pasta apakšā ir adrese Reikjavīkā. “Tā laika ir kaut kāda man nedzirdēta pilsēta Brazīlijā,” ironizē Elviss Strazdiņš.
Noskenējot QR kodu, atveras forma, kurā jāievada personas kods. Interesanti, ka šīs atvērtās lapas apakšā, tomēr ir Latvijas VID adrese- Talejas iela 1.
“Kāpēc tad šeit nav Brazīlijas adrese?” smaidot vaicā Elviss Strazdiņš.
Ievadot minētajā formā speciāli kļūdainu personas kodu -ČAU-, tas tiek pieņemts. Turpinājumā atveras vēl viena lapa, kurā atkal ir jāievada personas kods. Eksperts ir neizpratnē: “Vai viņiem ir tik grūti uzprogrammēt kādu glabātuvi, kur saglabāt manu personas kodu?”
Šajā lapā tomēr ir prasība norādīt korektu personas kodu, proti, ar cipariem.
Komentējot krāpnieku izveidoto lapu, Elviss Strazdiņš norāda, ka, atverot sadaļu Vakances un iepirkumi, atveras Latvijas VID mājas lapa. “Kāpēc tad neatveras starptautiskā VID lapa my-govidlv.com, kas kā es noprotu ir šīs Brazīlijas nodaļas lapa? Sliņķi!”
Kā attaisnoto nodokļu saņemšanas metode tiek piedāvāta saņemšana skaidrā naudā. Lai to izdarītu, ir jāaizpilda veidlapa, kas, kā norādīts, paredzēta trešās valsts reģistrētam nodokļu maksātājam.
“Bet es dzīvoju Latvijā! Es nedzīvoju trešajā valstī,” norādot uz klaju krāpnieku nekompetenci, saka eksperts Elviss Strazdiņš.
Turpinājumā ir jāizvēlas autentificēšanās iespēja ar internetbanku, izvēloties Latvijā pieejamās iespējas. Tikai pēc pusotras minūtes uz telefonu pienāca pieprasījums ievadīt SMART ID kodu. “Kas viņiem tur kaut kādi cilvēki sēž un reāli manus datus kaut kur ievada?!”
Video noslēgumā tehnoloģiju entuziasts un eksperts mudina cilvēkus būt uzmanīgiem un neuzķerties uz šāda tipa e-pasta vēstulēm.