Video vēstījumā vērš uzmanību uz zemo finansējumu vēža ārstniecībā 7
Attiecībā uz vēža ārstēšanai piešķirto finansējumu Latvija atrodas vienā no pēdējām vietām Eiropā, vēl sliktāk klājas vienīgi Rumānijā. Ik gadu cīņu ar vēzi zaudē ap 6000 mūsu valsts iedzīvotāju. Nieru vēzis kopumā ir desmit izplatītāko vēžu skaitā ar pieaugošu tendenci – apmēram 20–30% ir ielaisti jau pašā sākumā.
Šis ir retorisks jautājums, ko ikdienas klusībā sev mēdz uzdot gan ārsti, gan pacienti. Kompānija Ipsen pharma sadarbībā ar ārstiem un pacientiem radījusi video vēstījumu “Kā izdzīvot?”, kurā iezīmēta skaudrā realitāte gan vēža slimnieku dzīvē, gan onkologu darbā ar pacientiem.
Vēža priekšā dzīvība ir trausla, un aiz katra šāda gadījuma atrodas apjucis, sāpināts, bet ļoti dzīvot gribošs cilvēks.
“Tas notika pavisam nejauši. Man bija paredzēts cits izmeklējums. Es aizgāju pie ārsta, un ārsts man saka: “Ja mēs skatāmies tikai to orgānu, tad maksa būs viena, bet, ja piemaksāsiet vēl pieci eiro, mēs apskatīsimies visu vēdera dobumu”.
Es neticēju, ka man tas ir,” atceras nieru vēža paciente Ieva.
Paula Stradiņa KUS Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne atklāj bezspēcību situācijas priekšā: “Nereti notiek tā, ka viss mūsu pielietojamo kompensācijas sistēmā ierakstīto medikamentu klāsts ir izsmelts, un slimība turpina progresēt. Tad ir nākamais posms, kad mēs sakām – valsts nekompensē šos medikamentus, bet pasaulē tāds medikaments ir. Tas tomēr ir tāds lūgums, uz ko lielākoties mēs sagaidām negatīvu atbildi. Lielākajā daļā Eiropas attīstīto valstu kārtība ir absolūti citādāka.”
“Bēdīgākā ir apziņa – ja būtu citā valstī, tad ārstēšana būtu pieejama un pati par sevi saprotama, bet šeit cilvēkiem ir jālūdz palīdzība, un tas noteikti nav pieļaujams. Šobrīd ir ziedojumi, kuri tiek lūgti apmēram par 800 tūkstošiem. Bet tas nav pareizi, jo, manuprāt, nevar būt tā, ka tava dzīvība ir kā laimes spēle – izdosies savākt vai neizdosies,” piebilst Onkoloģijas pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe.
Jau ziņots, lai saglabātu stabilu vēža ārstniecības nepārtrauktību, 2021.gadā papildus ir nepieciešami 10 miljoni eiro. Tāpat papildu finansējums ir nepieciešams arī turpmākai ārstniecībai.