VIDEO. Vārtās, staigā pa ceļa vidu, nebaidās no automašīnām… Mednieks nofilmējis mežacūku ar netipisku uzvedību 22

Mednieks M. Felšs Ģibuļu pagastā nofilmējis mežacūku ar gana netipisku uzvedību. Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ situācija Latvijā jau atkal izveidojusies teju vai katastrofāla. Daudzviet tā ir tieši tāda pati, kāda bija 2014. gadā, kad pirmo reizi Latvijā tika konstatēts ĀCM, vēsta portāls Medibam.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Slimu mežacūku atšķirt no veselas ir visai vienkārši, pat mazākās uzvedības izmaiņas var norādīt uz kādām veselības problēmām. Neadekvāta mežacūkas uzvedība var liecināt, ka tā, iespējams, ir inficējusies ar ĀCM.

Medniekiem jāpievērš uzmanība dzīvnieka uzvedībai

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimu mežacūku atšķirt no veselas ir visai vienkārši, pat mazākās uzvedības izmaiņas var norādīt uz kādām veselības problēmām. Neadekvāta mežacūkas uzvedība var liecināt, ka tā, iespējams, ir inficējusies ar ĀCM. Pamatā ĀCM ir centrālās nervu sistēmas saslimšana, kas attiecīgi izraisa uzvedības izmaiņas. Piemēram, mežacūka griežas ap savu asi, uzvedība var būt gausa un lēnīga. Slima mežacūka var nākt uz barotavu pārmērīgi bieži, līdz barotavas apkārtnē parādās kraukļu ķērkšana un smaka, kas liecina, ka cūka ir nobeigusies.

Ziņo par atrastu nobeigušos mežacūku un saņem samaksu

Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu, kurš, ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu mežacūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā mežacūka atrasta, un saņemt samaksu.

Informēt PVD par atrastajām beigtajām mežacūkām var pa tālruni 29394696. Atradējiem tālākai saziņai nepieciešams paziņot savu kontaktinformāciju, kā arī, izmantojot WhatsApp lietotni, pievienot fotogrāfijas un nosūtīt GPS koordinātas. Lūgums tālruņa numuru neizmantot citiem mērķiem!

Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka no 2024. gada 1. oktobra ir izmaiņas meža cūku asins paraugu nodošanā – turpmāk paraugi jānodod nevis PVD teritoriālajā struktūrvienībā kā līdz šim, bet gan uzreiz zinātniskā institūta BIOR laboratorijā.

Informācijai: Sākumposmā (viena kalendārā mēneša griezumā) paraugus varēs arī atstāt PVD!
Kārtība paredz, ka medniekam:
– ievērojot biodrošības prasības, jānoņem nomedītās meža cūkas asins paraugs, kas jāiepilda vienreizlietojamā, noslēdzamā trauciņā;
– uz analīžu trauciņa jānorāda nomedītās meža cūkas licences (marķiera) numurs, mednieka vārds, uzvārds un kontakttālrunis;
– paraugs jānogādā zinātniskā institūta BIOR laboratorijā;
– lai saņemtu samaksu, lietotnes Mednis datorversijā ir jāievada mednieka privātpersonas konta numurs (telefonā to izdarīt nevar).

Reklāma
Reklāma

Atgādinām, ka nomedītās meža cūkas obligāti ir jāizmeklē uz Āfrikas cūku mēri (ĀCM), ja:
– tās ir nomedītas ĀCM vīrusa augsta riska teritorijās (nomedīto meža cūku obligāti izmeklējamās teritorijas);
– meža cūkas paredzētas pārtikas apritei (pārstrādes uzņēmumā);
– nomedītajām meža cūkām ir konstatētas slimību pazīmes.

Nomedīto meža cūku obligāti izmeklējamo teritoriju saraksts pieejams ŠEIT, kā arī ĀCM interaktīvajā kartē, izvēloties slāni Nomedīto meža cūku obligāti izmeklējamās teritorijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.