Kapracis. Ilustratīvs attēls
Kapracis. Ilustratīvs attēls
Foto. Scanpix/LETA

VIDEO. Vai ziemas salā kapraču pakalpojumi kļūs dārgāki? Sasalusi zeme nenozīmē, ka cilvēki vairs nemirst 17

Aukstais laiks ir bijis pārbaudījums elektrovilcieniem, aizsalstošiem kanalizāciju cauruļvadiem, aizsalušām auto durvīm, mediķiem centienos no amputācijām glābt apsaldētos pirkstu. Žurnāliste Skaidrīte Nitiša interesējās, kā ziemā klājas kapračiem.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Izklausās patiesi skaudri, bet tas, ka zeme sasalusi, nenozīmē – cilvēku aizsaukšanu aizsaulē apstājusies. Kapu bedres teju vai jākaļ sasalušajā zemē. Jautājums – ja jau vairāk spēka un laika jāiegulda rakšanā, vai tas nozīmē, ka arī kapraču pakalpojumi ziemā maksā krietni dārgāk? To devās noskaidrot raidījums “360TV Ziņneši”.

Pēc nedēļas Centrālā statistikas pārvalde ziņos, cik daudz Latvijas iedzīvotāju miruši visa aizvadītā gada laikā. Tendence līdz pēdējiem apkopotajiem datiem, oktobrī, bija negatīva – mirušo skaits par vairāk nekā 10 ar pustūkstošiem pārsniedza dzimušo skaitu. Uzrunātais kapracis Ralfs Ritmanis atzīst, ka kapračiem nav brīvdienu un darbs ir vienmēr, arī ziemas salā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vienalga vai sals, vai karstums, lietus vai sniegs, kaprači strādā, jo kapu bedres vajadzīgas visos laika apstākļos.

Vissmagākais darbs ir ziemā, kad zeme sasalusi, piemēram pašlaik, pat vairāk nekā pusmetru. Lai sasalušo virskārtu izraktu, mēģināti dažādi instrumenti, bet par labāko atzīts lauznis.”

Speciālās tehnikas iesaiste kapu rakšanā var radīt papildu izmaksas, bet tas ir ārkārtīgi retos gadījumos, jo vairums kapraču strādā ar parastajiem instrumentiem.

Lai gan ziemā bedres rakšana aizņem ilgāku laiku, aizgājēju guldīšana zemes klēpī nekavējas un līķu uzkrājumi morgos neveidojas. Ja nepieciešams, kaprači strādā arī brīvdienās. Visā Latvijā gada laikā tiek izrakts ap 30 tūkstošiem kapa bedru. Citviet Latvijā pašvaldības slēdz līgumus ar privātām kompānijām.

Vienu kapu bedri jārok kādas 2-3 stundas. Katrs kapracis parasti izrok divas bedres dienā. Taču ar bedres izrakšanu darbs vēl nebeidzas, jo kapračiem apbedīšanas ceremonijas noslēgumā jāizveido arī aizgājēju kapu kopiņa. Iepriekšējā ziemā maksa bija augstāka, vasarā nedaudz zemāka, taču nesen maksa tomēr tika novienādota neatkarīgi no gadalaika. Rīgas Valstspilsētas pašvaldības Kapsētu pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Gints Zēla skaidro situāciju:

“Decembra sakumā, novembra beigās Rīgas pilsētas pašvaldība apstiprina jaunu lēmumu par maksas pakalpojumu, atsevišķi cenrādī tas nav izdalīts, tas ir kopā viss komplekss – bedres izrakšana, aizrakšana, kapu kopiņas izveide, kopējās izmaksas ir 181 eiro pēc nodokļu nomaksas.”

Reklāma
Reklāma

Iepriekšējā ziemā maksa bija augstāka, vasarā nedaudz zemāka, taču nesen maksa tomēr tika novienādota neatkarīgi no gadalaika.
“Audita ieteikumos kārtība mainījās, mums norādīja, pareizāk, ka iedzīvotājiem nav diferencēta maksa, bet kapracis ziemā saņem nedaudz lielāku atalgojumu, vasarā nedaudz mazāku.”

Cik kapračiem maksā pašvaldība, to gan neatklāj, bet tas esot atkarīgs no padarītā darba un apjoma.

VIDEO:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.