VIDEO. Vai cietušo Vienības velobraucienā varēja glābt? Video apliecina – mediķus bija jāgaida vairāk nekā 16 minūtes! Viens no cietušajiem slimnīcā mira 89
Septembra sākumā notika jau tradicionālais Vienības velobrauciens, kas allaž pulcē lielu dalībnieku skaitu, taču šogad diemžēl brauciena laikā piedzīvots kāds pavisam sāpīgs un skumjš notikums, kas atgādina par līdzcilvēku rūpju nozīmi…
Vienības velobrauciena laikā vairāki velosipēdisti smagi krituši maršruta 36. kilometrā. Kā redzams video, dalībnieki braukuši ar ātrumu aptuveni 50 kilometri/stundā. Pēkšņi vairāki cilvēki piedzīvojuši kritienu.
Kāds riteņbraucējs pēc kritiena uz asfalta palika nekustīgi guļam. Pārējie brauciena dalībnieki centās izmanevrēt starp cilvēku ķermeņiem, lai nenokristu paši un, turpinot ceļu, informēja tuvāko Valsts policijas ekipāžu, lai tā izsauc mediķus. Neviens no dalībniekiem neapstājās, lai cietušajiem palīdzētu.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Komunikāciju nodaļas vadītāja Ilze Bukša sabiedrību informēja, ka velobraucienā medicīnisko palīdzību nodrošināja SIA ”Veselības centrs 4” mediķi, un viņi medicīnas iestādē bija nogādājuši sešus cilvēkus. Divos gadījumos traumas bijušas smagas, četros – vidēji smagas.
Diemžēl viens no smagi cietušajiem dalībniekiem 9 dienas pēc Vienības velobraucienā gūtajām traumām medicīnas iestādē ir miris. Ir zināms, ka bojā gājušais cilvēks Vienības velobraucienā nav piedalījies pirmo reizi.
Patlaban Valsts policija ir uzsākusi kriminālprocesu. Tas sākts pēc Krimināllikuma nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret satiksmes drošību”.
33. Vienības velobrauciens notika 3.septembrī Siguldā un tās apkārtnē. Sacensību rīkotāji “Igo Japiņa sporta aģentūra” drīz pēc notikušā publiski apliecināja, ka smagās traumas sacensību dalībnieks guva nobraucienā no Turaidas kalna Tautas brauciena distancē. Bet par notikušo vismaz publiski neuzņēmās nekādu vainu.
Portāls LA.LV uzrunāja kādu Vienības velobrauciena dalībnieku, kurš vēlējās palikt anonīms. Viņš stāsta, ka braucienā piedalījās jau otro gadu, tomēr pieredze ir daudz lielāka. Līdzīga formāta un mēroga sacensībās velosipēda pedāļi mīti jau vairāk nekā desmit gadus.
“Kā riteņbraukšanas popularizēšanas pasākums, tas ir lielisks un katru gadu pulcē vairākus tūkstošus dalībnieku. Personiski uzskatu, ka vienmēr var labāk noorganizēt šāda mēroga pasākumu tieši drošības ziņā. Un tā ir lieta, kas vairāku gadu garumā šī organizatora rīkotajās velosacensībās vienmēr ir mazliet pieklibojusi un tai netiek pievērsta pietiekoši liela uzmanība.
Turaidas kalnā bija divi smagi kritieni un es pabraucu garām īsi pēc pirmā kritiena. Personiski neredzēju nevienu no tiem. Varu tikai izteikt savas pārdomas un to, ko saka aculiecinieki – pirmā kritiena iemesls bija kāda riteņbraucēja uztriekšanās no mugurpuses otram (liels ātrums, riteņbraucēja masa, nespēja savaldīt velosipēdu lielā ātrumā).
Otrs kritiens bija dažas minūtes pēc pirmā, kad ceļa malā stāvēja kvadracikls un kāds vīrietis (iespējams, mediķis) malā izmisīgi bļaustījās, lai bremzē tie, kas lielā ātrumā brauc no kalna. Ņemot vērā, ka redzēju, kā vīrs tur bļaustījās, tas bija mulsinoši un, iespējams, bija iemesls otram kritienam, kur kāds vienkārši nesaprata, kas notiek, mainīja strauji virzienu un sadūrās ar otru.
Turaidas kalns ir stāvs un, jā, tam ir vajadzīgas iemaņas, ja brauc lejā nebremzējot. Ātrums var sasniegt pat 70 km/h, un uz velosipēda tas ir daudz cilvēkam, kas ikdienā pārvietojas ar 20-30 km/h. Tautas brauciens šajā posmā notiek jau ļoti daudzus gadus. Maršruta kartes ir brīvi pieejamas organizatora mājas lapā. Katram ir iespēja pirms tam izbraukt trasi. Jā, par nobrauciena bīstamību pagājušā gadā bija brīdinājumi, jo uz kalna nebija pabeigti remontdarbi. Šogad kalns bija ar jaunu asfaltu. Es personīgi neredzēju īpašus brīdinājumus par bīstamību.”
Vienības velobrauciena dalībnieks portālam LA.LV norāda, ka šī gada braucienā arī pats piedzīvojis kritienu. Laimīgā kārtā spējis startēt tālāk.
“Es iekļuvu kritienā trases sākuma posmā ~7-8 kilometrā uz Siguldas šosejas taisnā un platā posmā. Braucu lielā grupā un priekšā sāka bremzēt. Kāds tam bija iemesls, nezinu, bet noteikti manā kritienā nevar vainot organizatorus vai maršrutu. Drīzāk dalībnieku pārgalvību, jo trases segums ir jauns, velosipēdi ātri, ātrums ir lielāks kā daudziem ikdienā (~45 km/h), prasme un pieredze braukt sacensībās un grupā cieši vienam pie otra vai nu nav, vai arī ir ļoti minimāla. Mazākā kļūda var novest pie kritiena uz līdzenas vietas. Jāsaka gan, ka riteņbraukšanā no tā nav iespējams izbēgt. Kritieni ir, bija un būs arī turpmāk.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) auto ar mediķiem brauc aiz pēdējā velobraucēja, kā viens no noslēdzošajiem transporta līdzekļiem. Ilgums atkarīgs no tā, cik daudz trasē ir braucēju (cik gara ir kolonna), cik bijuši kritieni pirms. Tā kā Tautas braucienā bija vairāki tūkstoši dažāda līmeņa baucēji, tad NMPD bija jāgaida diezgan ilgu laiku.
Portāla LA.LV rīcībā nonāca video, kurā redzamais un dzirdamais pasākuma organizatoriem, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošinātājiem, liek uzdot daudz neērtus jautājumus.
Video redzams viens no kritieniem ātrākajā, tātad arī bīstamākajā Vienības velobrauciena maršrutā – Turaidas kalna pakājē. Redzams, kā video 48 minūtē nokrīt kāds no dalībniekiem. Viņš pats norāda: ”Mans smagākais kritiens mūžā. Kāds uzskrēja virsū labajā sānā un iestūma pabriesmīgā betona grāvī.” Lai šim cilvēkam tiešām laba veselība!
Video redzams laiks. To arī norādīsim, lai saprastu, cik smagā situācijā bija nonākuši cietušie, gaidot Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. Atgādināsim, ka Neatliekamo medicīnisko palīdzību braucienā nodrošināja SIA ”Veselības centrs 4”.
14:50:15 Video redzams, ka kritiena mirklī cilvēks brauc ar ātrumu 68 kilometri/stundā un strauji krīt.
14:50:37 Dzirdams, kā pie cietušā piesteidzas kāds vīrietis ar kvadraciklu un krievu, kā arī lauzītā latviešu valodā velobraucēju uzrunā: ”Tu kā? Eu, kas tas ira? Mieru, tikai mieru!”
14:50:58 Kāds vīrietis norāda, ka ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķis un cietušajam jautā par pašsajūtu, kur cilvēkam sāp? Dzirdams, ka velobraucējs vaid.
14:51:17 Palīdzības misija turpinās: ”Runā ar mani! Kur tev sāp? Sānos? Guli, guli šitā! Guli! Nekusties!” No video, kurā dzirdams tikai audio, noprotams, ka glābējs cenšas sazvanīt mediķu brigādi. Tajā pat laikā mudina cietušo nekustēties.
14:52:10 “Guli, guli! Tūliņ, tūliņ. Ak mans Dievs!” (vaid)
14:52:39 “Tev ribas tā kā sāp? Elkoņi!” (Cietušais iekliedzas)
14:53:06 “Guli, guli mierīgi. Es tevi bišķiņ apstrādāšu. Jūs ātrā palīdzība? Jā, jā! Guli mierīgi. O, johaidī… Kājas iztaisnot vari? Ribas sāp vairāk? Nē, vairāk jūt elkoņus tagad.”
14:53:38 (Mediķis zvana) “Hallo, kur tu man esi. Esi brīva? Kur tu esi? Kur tu esi? Tu seko Vienības braucienam līdzi? Ā..labi, davai… Lēnāk!!!”
14:54:10 Tiek vēl joprojām izmisīgi kliegts: “Prātīgi, lēnāk!” To dara mediķis! Vēl joprojām Neatliekamās medicīniskās palīdzības transporta tuvumā nav.
14:54:14 (svilpojoša, riepas sprāgšanai raksturīga skaņa) “Bļ… Bļāviens!Tā paguli šiten patās. Paliec galvu augšā. Tev kārtībā viss tagad? Es nezinu. Pagaidi bišķiņ sekundīti.”
Fonā dzirdami vaidi. Šajā mirklī mediķis paliek viens nu jau ar diviem smagi cietušiem cilvēkiem!
“Viss kārtībā? Hallo! Mēģini man dabūt divas brigādes! Man šiten te.. (dzirdami vaidi) Jā, bļ**! Tas ir, kad brauc lejā no Turaidas kalna! Lēnāk!! Lēnāk!!! Bremzējam!!!! Kā tev ir? Apgulies, lūdzu tur! Mieru, tikai mieru!”
14:55:38 “Tūliņ, tūliņ! Lēnāk! Apgulies lūdzu tur! Mieru, mieru, mieru. Mugura sāp? Mieru! Kaut ko palīdzēt? Pieskati man, lūdzu, šito te. Lēnāk! Pieskati man šito te lūdzu! Man vajag paregulēt satiksmi!”
Pēc pirmā kritiena ir pagājušas sešas minūtes. Vienīgais (!) mediķis, ne tikai uzrauga cietušo veselības stāvokli, bet arī regulē satiksmi! Viņš turpina kliegt: “Brauciet lēnāk!!”, cenšoties sargāt citus braucējus!
Video autors komentārā norāda: ”Dažas minūtes pēc mana kritiena bija vēl viens kritiens – cilvēks nokrita uz asfalta. Izskatījās ļoti, ļoti smagi. Grāvī neiegāzās. Man šķiet kvadraciklam viņš neuzskrēja. Bet neko es nevaru apgalvot ar 100% pārliecību.”
Ir pagājušas jau 7 minūtes pēc kritiena. Cilvēki ir nopietni cietuši, taču Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes nav!
14:57:10 “Guli mierīgi… Guli mierīgi!”
Astoņas minūtes pēc kritiena cilvēks zvana un vēlreiz lūdz divas mediķu brigādes, lai cietušiem ārsti varētu palīdzēt! Turpinās aicinājumi velobraucējiem braukt lēnāk, vīrietis ik pēc mirkļa jautā cietušajiem par pašsajūtu.
“Slikta dūša nav? Piebremzējam! Lēnām, lēnām!” izmisīgi viena cilvēka kliedzieni dzirdami video, kas spilgti pierāda, ka mediķu nav un brauciena organizatori nav padomājuši par cilvēku drošību šajā maršruta posmā.
Vēl 16(!) minūtes pēc pirmā kritiena cilvēks, kurš tiešām ar visiem saviem spēkiem cenšas glābt situāciju, kādam telefoniski atkal skaidro – cik un kurā vietā nepieciešamas mediķu brigādes!
15:06:51 Video beidzas… un nav zināms, cik ilgi vēl šī situācija turpinājās, līdz ieradās palīdzība!
Patlaban noprotams, ka tieši otrs šajā maršrutā cietušais cilvēks ir miris Vai viņu varēja glābt, ja mediķu brigādes būtu ieradušās laikus?
Velobrauciena dalībnieks portālam LA.LV norāda: ”Nāves gadījums, manā skatījumā, ir vairāku apstākļu sakritība. Kā jau iepriekš minēju, drošība šim organizatoram nav prioritāte Nr.1, lai par to domātu pastiprināti. Tas ir ļoti traģiski, ka kādam ir jāmirst, lai sabiedrībā pievērstu uzmanību drošības jautājumiem, ko pirms tam varēja novērst. Neviens neiedomājās, ka kalna nobrauciens var būt tik bīstams, ka tur vajadzētu vismaz izvietot visā garumā darbiniekus, kas savā starpā sazinās un laicīgi brīdina sacensību dalībniekus jau kalna galā par kritieniem vai problēmām nobraucienā. Ja to dara NMPD darbinieks, kam būtu jāsniedz pirmā palīdzība, un turklāt pēkšņi brīdī, kad ātrums jau ir ap 65-70 km/h, neko vairs iesākt nav iespējams!
Pārējie kritieni trasē nav nekas ārkārtējs – nepietiekošas prasmes un šosejas riteņbraukšanas sacensību pieredze, kā arī tehniskas ķibeles ir bijušas vienmēr. Tā kā tie bija salīdzinoši līdzenās vietās, sekas nav tik traģiskas.”
Portāla LA.LV rīcībā nonākušais video skaidri apliecina, ka pasākuma organizatori nebija parūpējušies par dalībnieku drošību. Smagi cietušie cilvēki palīdzību gaidīja pārāk ilgi.
Latvijas riteņbraucēju Vienības velobrauciens pirmo reizi notika 1936.gadā, bet trīs gadus vēlāk tas pulcēja jau 6226 riteņbraucējus. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas arī velobrauciens tika atjaunots 1995.gadā.
Zemāk pievienotajā video (ap 35. minūti) redzams smags kritiens Siguldas novadā, nedaudz pirms Raganas.
LA.LV komanda izsaka visdziļāko līdzjūtību bojā gājušā cilvēka ģimenei un tuviniekiem!