VIDEO. “Uzdevums bija aizsargāt koku stumbrus, ne saknes!” Sacīts – darīts! 28
Socvietnē Twitter izcēlusies kārtējā diskusija par pilsētai visai aktuālu tēmu – koki. Tapusi fotofiksācija, kā notiek ceļu/ietvju remontdarbi un kas to laikā notiek ar kokiem ielas malā. Ļoti karsti tiek diskutēts, vai šāda “koku sargāšanas” maniere ir adekvāta vai nav, vai koki nu ir lemti bojāejai, jo tiem ir apcirstas saknes.
“Bija uzdots aizsargāt koku stumbrus, ne saknes!” 🤦🏻♂️ Mēs nupat par milzu līdzekļiem turpat netālu saglabājām sarkano ozolu, bet te tiek nobeigtas ntās liepas. Kā kaut ko tādu vispār var izdomāt?! (Dienesti informēti.) Foto: @aisiss #parkokiem pic.twitter.com/JkboRUBf7H
— Kaspars Spunde 🇺🇦🇱🇻 (@spunde) June 18, 2023
Tas Augusta Deglava ielā, Daugavas stadions, Lienes iela. Skats briesmīgs, vai liepas izdzīvos, nav zināms, viena mala sakņu nost līdz stumbram, tur izrakts.
— zeltmatis (@zeltmatis1) June 18, 2023
Kānu nevar. Brīvības veloceļā ietekme caur gadiem stiepjas
— rīdziniece (@riigasiedzimtaa) June 18, 2023
Varētu būt tā, ka būvēt ceļus LV iet tie, kuri ir par stulbu, lai būvētu celtnes? Vērojot procesus un, galvenais, rezultātu, esmu nonācis pie šādas neiepriecinošas atziņas.
— HM Arm@nd Foresthill (@Murr_berg) June 18, 2023
\
pilnīgi noteikti meli – nu jau vairākus gadus koku aizsardzības pasākumos būvobjektos ir obligāta sakņu zonas aizardzība. Viena lieta, protams, ierakstit un ieplānot – bet pavisam cita lieta, kad tas dabā jāsāk darīt. Pilnīgi noteikti tiek pārkāpts saksaņotais projekts.
— Daiga Grinberga (@daigasbalss) June 18, 2023
Vai ir kādi nosacījumi, lai zem melnzemes neslēptu būvgružus (kā šobrīd būvniekiem ierasts rīkoties)? Tas arī noteikti nepalīdz kokiem izdzīvot. @RigasDome
— Anita (@homeotermija) June 18, 2023
Te jau vēl pa smuko, nav ne betona atlikumi sagāzti uz saknēm, ne tukšās pudeles, ne pusdienu un materiālu iepakojumi. kad būs pabeigti darbi ap liepiņām, droši vien saknes ar zemi uzreiz apbērs, nevis kā citur saknes lieki kaltējas saulē mēnešiem.
— Peleks Vilks (@AivarsVilks) June 18, 2023
Ozolu no stacijas jau arī pārcēla gariem zobiem, jo sacēla troksni, tikai tāpēc, citādi novīlētu, kā visu pārējo.
— Iveta🇱🇻🇺🇦🇵🇱🇬🇧 (@IvetaVucena) June 18, 2023
Ko nasjaļņika saka, to arī dara. Tuksnešu bērniem maz sapratnes par koku saglabāšanu.
— Ed Dirs (@dirs_ed) June 18, 2023
Nekas tām liepām nenotiks!Ir atstāts pietiekoši liels vainags un spēka saknes nav skartas!Uztaisi twītu nākamo gadu,kad objekts būs pabeigts!
— Duksis (@Duksis6) June 18, 2023
Sarkanā ozola projekts – pagaidām veiksmīgs
Rīgas starptautiskās autoostas “sarkanais ozols” ceļo otro reizi!
Ozola pārvietošanas un pārstādīšanas darbi naktī no 13. uz 14. jūniju noritēja veiksmīgi, saskaņā ar izstrādāto laika un darbu plānu.
👉Vairāk par autoostas ozola ceļojumu lasiet šeit: https://t.co/9wwEFK18BM pic.twitter.com/Co2PA4pTYt
— AS Rīgas starptautiskā autoosta (@rigas_autoosta) June 14, 2023
Naktī no 13. uz 14. jūniju no pagaidu novietnes pie iebrauktuves Rīgas starptautiskajā autoostā uz pastāvīgo atrašanās vietu Ģenerāļa Radziņa krastmalā tika pārvietots un iestādīts autoostas sarkanais ozols. Pārstādīšanas darbus veica pilnsabiedrība “RBBL” kopā ar uzņēmumu “LABIE KOKI” projekta “Rail Baltica” integrēšanai Rīgas centra infrastruktūrā ietvaros, tā raksta portāls riga.lv.
“Ozola pārvietošana ir tehniski sarežģīta operācija, kas ilga deviņas stundas. Pārvietojamais koks ar metāla palīgkonstrukcijām sver aptuveni 40 tonnas.
Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija vajadzība pārstādīt koku ar zaļu lapotni. Lai ozols iejustos jaunajā vietā, arī turpmākos trīs gadus tam būs jāpievērš pastiprināta uzmanība,” skaidro “LABIE KOKI” vadītājs, koku eksperts Edgars Neilands.
“Lai ozola pārvietošana naktī plānotajā laika posmā noritētu bez sarežģījumiem, būvnieki, sadarbībā ar vairākiem atbildīgajiem pilsētas dienestiem, jau 5. jūnijā uzsāka sagatavošanās darbus. Tika atbrīvots koka pārvietošanas koridors – pārlikti tramvaju kontakttīkli, nolīmeņoti vai noņemti traucējošie balsti, pazeminātas atsevišķas apakšzemes komunikācijas. Tas bija daudzu dienestu, uzņēmumu kopdarbs, izvērtējot visus iespējamos traucējošos faktorus un riskus ozola pārvietošanas ceļā,” skaidro pilnsabiedrības “RBBL” projekta vadītājs Armands Vēveris.
🌳🌳🌳 59 gadus vecais, trīs stāvu mājas augstais, 50 tonnas smagais autoostas sarkanais ozols devies ceļojumā uz jauno mājvietu – laukumu pie Spīķeriem.
Koki ir vērtība pilsētā! pic.twitter.com/oT1kz00WbH
— Oto Ozols (@otucis) June 14, 2023
Sarkanais ozols pie Rīgas autoostas ir pārstādīts!
Naktī no 13. uz 14. jūniju uz pastāvīgo atrašanās vietu Ģenerāļa Radziņa krastmalā tika pārvietots un iestādīts autoostas sarkanais ozols. Vairāk: https://t.co/HQJZkRhgUB pic.twitter.com/XUkCnoZc6U— Rīga (@RigasDome) June 14, 2023
Ozols pilnveido ainavu Rīgas vēsturiskajā centrā, autoostas kontekstā tam ir svarīga emocionāla un vēsturiska vērtība. “Rail Baltica” izbūves dēļ 2020. gada janvārī koks tika pārvietots uz pagaidu atrašanās vietu. Šajā laikā par koku gādāja Rīgas autoostas komanda, kas nodrošināja regulāru koka laistīšanu.
Jau ziņots, ka februārī tika uzsākti būvdarbi Eiropas nozīmes dzelzceļa infrastruktūras projekta “Rail Baltica” integrēšanai Rīgas centra infrastruktūrā. Lai nodrošinātu drošu un ērtu satiksmi Centrālās stacijas apkārtnē, līdz gada beigām tiks pārbūvēti krustojumi un izbūvēta mūsdienīga gājēju, velobraucēju un sabiedriskā transporta infrastruktūra.