VIDEO. Ukraiņu “kamuflāžas karaliene” palīdz aizsargāt karavīrus un dārgās ieroču sistēmas no Krievijas spēkiem 13

Ukrainas brīvprātīgie gatavo maskēšanās tīklus, kas tiek izmantoti karavīru aizsardzībai un dārgo ieroču sistēmu slēpšanai. Daudzi no viņiem šo amatu apguva no Olesijas Korjahinas – vienas no šīs kustības aizsācējām un popularizētājām. Gandrīz desmit gadus viņa ir palīdzējusi vadīt un virzīt brīvprātīgo kustību, kuras mērķis ir maskēt Ukrainas spēkus no Krievijas izlūkošanas. Brīvprātīgie apgalvo, ka noauduši aizsargtīklus desmitiem tūkstošu kvadrātmetru lielumā, vēsta “Radio Free Europe/Radio Liberty”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vientuļā māte Olesija ir bijusi galvenais pieturas punkts, no kura sāka veidoties starptautiska kustība, kas ukraiņu karavīriem pin maskēšanās tīklus.

“Esmu palīdzējusi izveidot vairākas brīvprātīgo grupas, bet lielāko daļu darba viņi paši ir izdarījuši. Bet es drošvien esmu tas motors, kas to visu aizsāka,” stāsta Olesija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šie zemu izmaksu tīkli ir ļoti pieprasīti ukraiņu karavīru vidū.

“Tīklus izmanto, lai nosegtu mašīnas, blindāžas, tranšejas. Tie arī pasargā no dronu uzbrukumiem,” viņa turpina.

Olesija kopā ar domubiedriem tīklu kustību aizsāka gandrīz pirms 10 gadiem – 2014. gadā, kad Ukrainas Donbasa reģionā sākās Krievijas atbalstīts seperātistu karš.

Tobrīd Olesiju iedvesmoja fotogrāfijas, kurās redzamas britu sievietes, kas pin maskēšanās tīklus Otrā Pasaules kara laikā. Viņa izveidoja pamācību video, kā veidot maskēšanās tīklus.

Viņas ieguldītās pūles ir palīdzējušas cilvēkiem iemācīties veidot maskēšanās tīklus ne tikai Ukrainā, bet arī daudzviet citur pasaulē. Piemēram, šāds maskēšanās tīklu pīšanas centrs izveidojies arī Čehijas galvaspilsētā Prāgā.

“Pēc Olesijas Korjahinas tiešsaistes meistarklases mēs sākām veidot maskēšanās tīklus,” stāsta viena no Prāgas brīvprātīgajām tīklu pinējām.

Olesaja stāsta, ka 90% no brīvprātīgajiem ir sievietes.

“Ikvienai no mums kāds tuvinieks ir frontē – vīrs, dēls vai brālis. Un mēs zinām, ka mūsu darbs viņiem ir nepieciešams, jo frontes līnija ir gara. Gatavie tīkli šeit neuzkavējas ilgi. Mēs tos nepārtraukti sūtam mūsu karavīriem,” stāsta brīvprātīgā Olha Filatova.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd Olesija menedžē komunikāciju un loģistiku starp vairāk nekā 100 brīvprātīgo maskēšanās tīklu pinēju grupām Ukrainā. Viņa pārliecinās, ka grupām ir visi nepieciešami materiāli un lai gatavie tīkli nonāktu frontē.

Lielu daļu darba Olesija veic no sava dzīvokļa Kijivas nomalē. Viņas mājoklis ir piepildīts ar kamuflāžas audumiem un tīkliem.

“Šis nav borščs! Tā ir krāsa. Te es krāsoju materiālu zaļā krāsā. Šis būs moskītu tīkls, ko likt pāri ķiverei,” skaidro sieviete.

Olesija dzīvo kopā ar savu dēlu, kurš ir viņas iedvesmas avots:

“Es saprotu, ja es tagad kaut ko neizdarīšu, es varbūt rīt vairs šeit nebūšu. Man ir dēls un es gribu, lai viņš dzīvo brīvā valstī, nevis Padomju savienībā ar bailēm izteikties. Es gribu, lai viņam ir izvēles iespējas.”

Brīvprātīgie apgalvo, ka noauduši aizsargtīklus desmitiem tūkstošu kvadrātmetru lielumā.

“Tagad, kad ir pieejama UAV optika, viss ir skaidri saredzams. Bet mēs vismaz dodam nelielu iespēju mūsu karavīriem noslēpt bruņutehniku un arī pašiem pasargāties. Tehnika un karavīri ir ļoti vērtīgi,” noslēgumā saka Olesija.

Karam turpinoties, Olesija un brīvprātīgiem ir apņēmības pilni turpināt veidot maskēšanās tīklus frontē esošajiem karavīriem un viņu bruņutehnikai, cik ilgi vien tas būs nepieciešams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.