Ilustrarīvs foto.
Ilustrarīvs foto.
Foto: Pexels.com

VIDEO. “Tur uzreiz ir konkrēts režīms, uzreiz ir telefons nost!” Mamma dalās pieredzē, kā viņas meitai ārstē anoreksiju 38

Pēdējo divu gadu laikā bērnu skaits, kas slimo ar anoreksiju ir gandrīz trīskāršojies. Dati ir satraucoši, tā vēstīja raidījums “360TV Ziņneši”. Kam pievērst uzmanību un kā rīkoties, ja arī jūsu ģimenē ir aizdomas par pusaudzi, kas sirgst ar anoreksiju?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā gadā vien Bērnu slimnīcā par 81% palielinājies psihiatru nozīmēto konsultāciju skaits pie uztura speciālistiem. Šogad, 19.decembrī, slimnīcā durvis vēra Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs, kura speciālisti strādās multidisciplinārās komandās, kur kopā darbosies bērnu psihiatrs, psihologs, uztura speciālists, fizioterapeits un mākslas terapeits.

Raidījums “360TV Ziņneši” sazinājās ar Daci (vārds mainīts), kuras meitai atklāja anoreksiju, lai uzklausītu viņas stāstu. Dace atklāj, ka sākotnēji nepamanīja meitas uzvedībā izmaiņas, bet pēc ilgstošas novērošanas, viņa saprata problēmu un uzreiz sazinājās ar ģimenes ārstu, kas mātei ieteica meitu nogādāt stacionārā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bērna pirmā reakcija pēc pirmās dienas, viņa piekrita, bet pēc pirmās dienas viņai bija reakcija –  viņa ļoti, ļoti gribēja prom no turienes visiem līdzekļiem. Tur uzreiz ir konkrēts režīms, uzreiz ir telefons nost! Diezgan strauji – divās nedēļās – bija panākumi, pēc tam turpinājās, protams, tā saucamā svara pieaugšana.”

Meitenes mamma atzīst, pašlaik vēl tikai ir ceļā uz atveseļošanos, iemeslus, kāpēc anoreksija sākas, ģimene, kopā ar speciālistiem vēl meklē. Lai arī svars sāk normalizēties un meitene piekrīt ārstēšanai, tomēr viņas satraukums un teju bailes par katru uzņemto kilogramu joprojām ir liels.

Statistika liecina, ka 90% anoreksijas pacientu ir pusaudzes vecumposmā no 11 līdz 18 gadiem.

Visbiežāk tā progresē pubertātes vecumā, bet daži pusaudži atzīst, ka par savu svaru sākuši domāt jau no 8 gadu vecuma. No 182 bērniem, kuriem Bērnu slimnīcā šogad tika diagnosticēta anoreksija – 16 jau bijuši katastrofāli novājējuši, kuriem ārstēšana bija nepieciešama gan nodaļā, gan Ēšanas traucējumu programmas dienas stacionārā.

Raidījums sazinājās ar psihiatri Dr. Ilze Mežraupe, kura apliecināja, ka anoreksija ir psihiatriska saslimšana, kuras galvenais cēlonis ir sevis nepieņemšana.

“Anoreksija ir psihiska saslimšana, jo cilvēkam, kuram varētu teikt nelaimējas saslimt ar šo slimību, izmainās priekšstats par savu ķermeni, viņš sevi redz savādāk, viņš savu ķermeni redz daudzkārt resnāku, pat esot ļoti, ļoti tievs, praktiski patētisks, viņš vienalga redzēs vismaz atsevišķas ķermeņa daļas ir pārāk resnas vai momenta paliek resnas pēc ēšanas,” uzsvēra Mežraupe.

Anoreksijas dēļ Bērnu slimnīcā lielākoties nonāk tie pusaudži, kas zaudē svaru vairāk nekā 3 kg mēnesī. Ārste norāda, ka diemžēl arī visā pasaulē ir dati par augstiem mirstības rādītājiem anoreksijas dēļ.

Reklāma
Reklāma

Lai arī Latvijā nav reģistrēts neviens nāves gadījums tieši anoreksijas dēļ, tas nenozīmē, ka tādu nav, jo slimībai progresējot, organismam sāk trūkt dzīvības uzturēšanai svarīgu vielu, kas tad arī var kļūt par nāves iemeslu.

Plašāk video skaties šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.