VIDEO. Toms Bricis skaidro, kāpēc meteorologi mainījuši kritērijus, pēc kuriem tiks izplatīti brīdinājumi par gaidāmiem karstuma viļņiem 8
Laika ziņu eksperts Toms Bricis savā “Instagram” kontā sniedzis atbildes uz sabiedrībai aktuālu jautājumu, kāpēc meteorologi mainījuši kritērijus, pēc kuriem tiks izplatīti brīdinājumi par gaidāmiem karstuma viļņiem.
Viens no šo brīdinājumu mērķiem ir informēt sabiedrību par kaut, kas notiek reti, tie ir informatīvi, un tiem nav nekāda juridiskā spēka, viņš norāda.
Latvijā karsto vasaras dienu, kurās gaisa temperatūra ir vidēji +25 grādi, pakāpeniski kļūst vairāk. Brīdinājumi galvenokārt paredzēti tai sabiedrības daļai, kas ikdienā nepievērš lielu uzmanību laika prognozēm – lai +35 grādos tie neiedomātos skriet krosiņu vai strādāt siltumnīcā, skaidro T.Bricis.
Pirms Jāņiem, atgādina T.Bricis, 2021.gada vasarā, uznāca +30 grādu karstuma vilnis, cilvēki nīka ārā, taču, kad tas uznāca atkārtoti – vairums jau jutās labi, jo bija pieraduši. Ja cilvēks ir redzējis, ka izsludināts, piemēram, sarkanais brīdinājums, un viņam šķiet, ka tas viņu neietekmēja, nākamreiz viņš to neņems vērā, viņš skaidro.
Mums katram pašam ir savas individuālās robežas.
T.Bricis atgādina, ka brīdinājumiem ir arī gradācija.
Dzeltenais brīdinājums ir zemākais no visiem, tas tiks izplatīts, ja +27–+30 grādi būs vismaz divas dienas vai ilgāk.
Oranžais brīdinājums tiks izplatīts, ja divas dienas vai ilgāk būs +31–+34 grādi.
Sarkanais brīdinājums, savukārt, būs, ja gaisa temperatūra sasniegs +35 grādus neatkarīgi no dienu ilguma, jo tāda temperatūra Latvijā ir gana reta un lielākā daļa sabiedrības tādā temperatūrā nejūtas pārāk labi.
Izanalizējot datus, atklājās, ka +33 grādi Latvijā beidzamajos gados atkārtojušies pārāk bieži, un lielākajai daļai sabiedrības tas nav kritiski bīstami, taču brīdinājumi domāti, lai informētu sabiedrību pār ārkārtīgi retu parādību, viņš atkārtoti norāda.
View this post on Instagram