VIDEO. Tipveida daudzdzīvokļu namiem beidzas “derīguma termiņš”. Ko secina eksperti – vēl droši tur dzīvot? 159
Ik gadu tiek apsekotas sēriju mājas un pagājušajā gadā tika skatītas padomju laikā būvētās 316. Un 318. Sēriju mājas jeb tā sauktās hruščovkas. Kopā tika izpētītas 20 ēkas Latvijas teritorijā. Ēkas sāka būvēt 50gadu otrajā pusē un nu tām ir zināms noilgums. Vai tika atklāti nozīmīgi ēku defekti, vai tās ir bīstamas dzīvošanai? Raidījums “360TV Ziņneši” devās noskaidrot esošo situāciju.
Kad padomju režīmā būvēja tipveida daudzdzīvokļu mājas, tām noteica drošas ekspluatācijas beigu termiņu. Vairumam tas pienāks pēc sešiem gadiem, bet, piemēram, tā sauktā,
“Tā būvniecības kvalitāte jau neatbilda tā laika normatīviem, viņa jau sākotnēji bija slikta,” atzīst Ekonomikas ministrijas mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders.
Namu apsaimniekotāji lielākoties to nedarot. Par ēku drošumu atbildīgā ekonomikas ministrija izlases veidā cenšas saprast, kādas ir tipiskākās tehniskās stiprības problēmas konkrēto sēriju mājām. 316.sērija ir viena nepārprotami skaidra problēma.
Apsaimniekotāji atzīst, ka ēkām vissliktākajā stāvoklī ir tieši balkoni. No pētītajām 316.sērijas mājām gandrīz 22% – tiem balkonu konstatēti mehānisko stiprību un stabilitāti ietekmējoši bojājumi.
“Tām, kurām konstatētas, ir ļoti maz balkoni labā stāvoklī. Daudziem balkoniem nepieciešami remontdarbi vai nepieciešams balkonus demontēt, jo nav vairs remontējami,” situāciju paskaidro Mārtiņš Auders.
SIA “CMB” valdes loceklis Raitis Brencis uzsver, ka mājām viss ir kārtībā, galvenais ir tās apsaimniekot un uzturēt kārtībā.
“Būtiskākie secinājumi ir tādi, ka ar mājām viss ir kārtībā. Viss atkarīgs no konkrētās mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas. Nekas dzīvībai bīstams netika konstatēts.”
Par ēku drošumu atbildīgā ekonomikas ministrija iepriekš pasūtīja izpētīt arī 464. sērijas mājas. Tur gan nopietnāks problēmas atklāja.
“Salīdzinoši nesen pāris gadus atpakaļ kad viens jumtu panelis bija iekritis. Tur jumta konstrukcijā bija.. Balstījuma ir vieta tāda vāja.”
“Ja tas termiņš ir pienācis, tas nenozīmē, ka māja ir bīstama un nevar iet iekšā. Tas termiņš nozīmē to, ka mājai jāpievērš pastiprināta uzmanība.”
Namu īpašniekiem, apsaimniekotajiem ir prasība – reizi desmit gados šādas ēkas kārtīgi izpētīt. Ekonomikas ministrija aicina dzīvokļu īpašniekus veikt uzkrājumus vai meklēt finansiālas iespējas, ēku uzlabošanai.
“Dzīvokļu īpašniekiem ir uzkrājumi, bet, ja nav uzkrājumu tad iespējams vērsties Altum un ir speciāli remonta fonda noteikumi, kur var aizņemties naudu, lai savestu kārtībā dzīvojamo māju.”
Eksperts aicina cilvēkus nenobīties, redzot, ka viņa sērijas mājai papīros norādītais ekspluatācijas termiņš jau ir beidzies vai drīz pienāks. Vairāk skaties sižetā.
VIDEO: