Foto – Shutterstock

VIDEO: Kā atvadīties no liekā svara uz ilgu laiku 0

Kā saprast, ka tev ir liekais svars? Ko darīt, lai to mazinātu uz ilgu laiku? Par to “Rīga TV 24” raidījumā “Ēdiens kā zāles” stāsta uztura speciāliste Guna Rijkure.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

To, ka svars kļuvis par lielu, parasti var saprast pēc apģērba – pēkšņi mīļie svārki un bikses ir “sarāvušies”. Vēl var parādīties tādi simptomi, kas agrāk nav bijuši – nogurums, aizdusa, miegainība, ātrs nogurums… Cilvēkam kļūst grūti, teiksim, uzkāpt piektajā stāvā.

Viens no veselības un normāla ķermeņa aprišu rādītājiem ir vidukļa apkārtmērs. Pēc Pasaules Veselības organizācijas ieteikuma, sievietēm tam nevajadzētu pārsniegt 80 centimetrus viduklī, vīriešiem – 94 centimetrus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt dāmas iebilst, ka sasniegt 80 cm vidukli nav iespējams. Tomēr viss atkarīgs no motivācijas un vēlmes sasniegt mērķi.

Kā pareizi mērīt vidukli? Bez drēbēm, mērlenti apliekot nedaudz virs nabas – tur ir vidukļa līnija. Vēders mērīšanas laikā ir atbrīvots.

Tieši tauku uzkrāšanās viduklī – kad tas kļūst lielāks par minētajiem rādītājiem – , ir nopietns drauds veselībai, jo aptaukojas iekšējie orgāni, var rasties tādas nopietnas slimības kā paaugstināts asinsspiediens, slēptas sirds kaites, ko provocē aptaukošanās, ļoti biežs pavadonis ir žultsakmeņi.

Īpaši slimības var rasties, ja tiek kampaņveidīgi ievērotas monodiētas, bet pēc tam atkal ēsts trekni.

Liekais svars ir risks veselībai un, jo lielāks svars, jo lielāks risks. Savu lomu spēlē arī ģenētika, taču nekad nevar zināt, kad tieši liekais svars veselībai kaitēs.

Nav jau jābūt ļoti tievam, galvenais uzturēt veselīgu svaru un būt ar sevi apmierinātam, īstenot savus mērkus – lai svars tam netraucē.

Protams, bez uztura svarīgas arī fiziskās aktivitātes. Jo lielāka muskuļu masa, jo ātrāk dils centimetri vidukļa zonā.

Jāņem vērā arī, ka, piemēram, atlētiem, sportistiem, svars var būt lielāks, bet apmēri būs atbilstoši. Muskuļi var svērt daudz.

Liekais svars dēļ… sāļa ēdiena

Ir uztura kļūdas, ko cilvēki pat nepamana, bet kādēļ svars pieaug.

Piemēram, analizējot kāda klienta – puiša – ēdienkarti, atklājās, ka kļūda ir daudz sāls uzturā.

Jā, latviešiem patīk ēst marinētus un skābētus ēdienus. Un savu reizi var nobaudīt gan skābētu gurķi, gan marinētu tomātu. Tomēr tiem nevajadzētu būt ikdienas ēdienkartē. Vairāk ieteicami ir svaigi dārzeņi, tvaicēti – burkāni, bietes, rāceņi u.c. Labs dārzeņu un ogu saglabāšanas veids tumšajiem mēnešiem ir saldēšana.

Tāpat vajadzētu veidot izpratni par kalorijām. Reiz man bija pacients, kurš vēlējās samazināt svaru, bet launagā ēda kārtīgu suju riekstu. Tajos tomēr ir milzum daudz kaloriju – var pat nemanāmi uzņemt 600 kaloriju, kas būs turpat viena trešdaļa dienas normas (kā nu kuram)! Arī ar labām lietām var sagrēkot.

Reklāma
Reklāma

Lai liekais svars neatgrieztos

Nereti, svaru mazinot, lielākais klupšanas akmens ir nespēja nevis notievēt, bet iegūto rezultātu noturēt ilglaicīgi. Cilvēki lielākoties darbojas “uz savu roku”, ievērojot kampaņveida diētas un notiek “jo-jo” efekts” – svars atgriežas, turklāt vēl lielāks. Tāpēc pārmaiņām uzturā jābūt ilgstošām, nevis kampaņveidīgām.

Ja svars “lēkā”, ādas tonuss nepaspēj pielāgoties, var veidoties žultsakmeņi, pazust muskuļu masa, pazemināties imunitāte. Turklāt svars atgriežas vēl lielāks.

No kampaņveida diētām noteikti neieteiktu monodiētas, proti, kad viena veida produktu lieto ilgstoši. Tā var veidoties gremošanas problēmas, ciest imunitāte – mati kļūst sausi, lūzt… Turklāt cilvēkam pēc tam ir nepatika pret noteikti produktu.

Ekrānšāviņš no raidījuma “Ēdiens kā zāles”

Uzmanīgi vēro pusaudžus

Jāraugās, lai arī pusaugu bērni neievērotu šādas monodiētas vai striktas diētas. Šajā paškritiskajā dzīves periodā mēdz būt grūti pieņemt pārmaiņas un var nonākt līdz anoreksijai – psihoemocionāliem ēšanas traucējumiem.

Cilvēks, kas slims ar anoreksiju, ēd ļoti maz, var daudz sportot, sevi izdzīt, izsmelt savus resursus. Parasti vēl cieš no klejojošās nieres (jo nieres balstās uz tauku spilventiņiem, bet tie izzūd). Cilvēks redz sevi citādi, nekā ir patiesībā, redz sevi resnu, kaut gan var būt tievs, pat kaulains. Mammām jāsaprot, ka tā ir psihes saslimšana un ir jāārstējas, jo sekas var būt letālas. Lielākoties slimība piemeklē meitenes, bet ir arī zēni, kas cieš no anoreksijas.

Sākums anoreksijai parasti ir nevainīgs – cilvēks grib veselīgāk dzīvot, bet tad realitāti sāk neatšķirt no sava reālā tēla.

Ēst aiz garlaicības vai bada

Ir vienkārši ikdienas principi, kas palīdz notievēt vai uzturēt normālu svaru.

Piemēram, ieteiktu, dodoties uz veikalu  neiet tukšā dūšā, jo “ar acīm” citādi visu gribēsies. Turklāt labāk izveidot sarakstu, pēc kura iepirkties.

Cilvēki mēdz ēst garlaicības dēļ, kad pietrūkst nodarbes, izklaides. Ēdiens kalpo arī kā atalgojums. Ja reiz mājās ir, ar ko našķoties, saldu vai sāļu – kādēļ sevi neapbalvot? Taču tā vietā iesaku atrast interesantu nodarbi vakaram, piemēram, var iet ārā, nūjot vai apmeklēt teātri, vienkārši pastaigāties svaigā gaisā, lai nav vēlme laiku aizpildīt ar ēšanu.

Jāmeklē nodarbju iespēja tālu no ledusskapja.

Manā ģimenē iecienīta našķošanās ar dārzeņiem. Var vienkārši nomizot burkānus skaistos gabaliņos – gan liels, gan mazs labprāt tos paķers, nograuzīs. Tas būs gan labi bērnu zobiem, gan pieaugušajiem gremošanas traktam. Tikpat labi uzkoda var būt ķirštomāti, gurķu gabaliņi vai puķkāposts. Ja bērnam teiks: “Rekur burkāns, ēd!” – viņš diezin vai to ēdīs. Bet ja norāde būs netieša – burkāns “uzradīsies” uz galda, viņš paņems, nebūs pretestības.

Iesaku iegādāties labu mizojamo nazi, tas veicina dārzeņu patēriņu.

Par fermentētiem produktiem kā labas figūras “acuraugiem”

Paniņas, kefīrs, bezpiedevu jogurts maz tiek lietots pacientu ēdienkartē. Veselības ministrijas vadlīnijās iesaka uzņemt vismaz glāzi skābpiena dzēriena dienā, lai sakārtotu  mikrofloru un gremošanas traktu. Tāpat tos vēlams uzņemt ne tikai labo baktēriju dēļ, bet arī kā labu kalcija avotu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.