VIDEO. Soctīkli dalās ar iespaidīgākajiem zibens fiksējumiem kā no pasaku grāmatām! Atceries – no zibens ir jābaidās 25
Kā lielgraudu krusai, tā arī zibens izlādēm ir nepieciešami lietus gubu mākoņi. Situācijas, kad veidojas lielgraudu krusa, nav bieži un to nosaka dažādu apstākļu un likumsakarību sakritība, Latvijas Radio raidījumā “Radio vilks dabā” skaidroja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.
Gaisam paceļoties, tas sākumā nonāk atmosfēras vidējā slānī, divu, trīs kilometru augstumā, kur vidējā gaisa temperatūra ir zem nulles. Ļoti intensīvu negaisu gadījumā gubu lietus mākoņi atrodas vēl augstāk, visbiežāk 10 līdz 12 kilometru augstumā.
“Pašā mākoņa virsotnē gaisa temperatūra sasniedz pat -50, -60 un, iespējams, pat -70 grādus. Ūdens lāsīte nevar saglabāties nesasalusi, tā sasalst, un, ja tās augšup vērstās siltās gaisa masas kustība ir intensīva, sasalusī ūdens lāsīte ceļo uz augšu un leju vairākas reizes, un mitrums, kas ir mākonī, visu laiku piesalst, piesalst un piesalst,” skaidroja Krūmiņa.
Kādā brīdī augšup vērstā gaisa kustība vairs nav pietiekami spēcīga, lai lielos krusas graudus noturētu debesīs, un tad tie krīt uz leju, raksta portāls lsm.lv.
Tāpat kā krusai, arī zibens izlādēm ir nepieciešami lietus gubu mākoņi, kuros notiek lietus lāsīšu vertikālā kustība uz augšu un leju.
“Pamatā tā situācija mākonī ir tāda, ka mākoņa augšējā daļā ir pozitīvi lādētas daļiņas un mākoņa apakšējā daļā ir negatīvi lādētas daļiņas. Zem negaisa mākoņa zeme pamatā ir pozitīvi lādēta, un tad no mākoņa apakšējā daļas notiek šī negatīvā izlāde uz zemes virsmu,” skaidroja Krūmiņa.
Otrs variants – izlāde var notikt arī pašā mākonī iekšā vai starp diviem blakus esošiem mākoņiem.
“Blakus šai pamata zibens izlādei veidojas arī tādi sānu zari, un intensīvos gadījumos tas paliek kā pamats vēl arī otrajai un trešajai izlādei. Var notikt zibens izlāžu sērija. Bet tas viss notiek ļoti īsā laika mirklī, mazāk nekā sekundēs. Cilvēks ar aci redz tikai spožo uzplaiksnījumu,” norādīja Krūmiņa.
Visātrāk ar zibens izlādi sastapsies kāds augsts tornis, vientuļš koks pļavā vai pat vientuļa laiva ezerā.
Šeit arī daži no skaistākajiem zibeņiem ko šorīt izdevās novērot Jelgavā. Pilns video, būs pieejams rīt manā YouTube kanālā: https://t.co/ZduHdsysyG#zibens #pērkons https://t.co/LdTf24FLbf pic.twitter.com/V0wU7d6Pmn
— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) August 30, 2023
⚡ četri apokalipses jātnieki… Mēs – balles pakava viducī. Viss balts 180 grādos. Un zibens sit divreiz, pat 4x vienā vietā! Ā… Un bija zibens stabi/taisni plati kūļi. Šis negaiss bija vispār kaut kas cits.. pic.twitter.com/7LjwCXV2Cb
— Vala (@Rendija) August 30, 2023
Tā mēs te bildējam negaisu. Sākumā viss kā parasti, tālu un smuki. Tad, pēkšņi, spēriens virs galvas, apžilbis un puskurls. Trešajā bildē jau ir skrējiens uz māju 😀 pic.twitter.com/5TO3hK4U60
— Jānis Šatrovskis (@JSatrovskis) August 30, 2023
Aizkraukle šobrīd. pic.twitter.com/6BI20lrwuu
— Normunds Negaiss (@Negaiss) August 30, 2023
🇱🇻 Zibens izlāde.#Jelgava #Latvija pic.twitter.com/yWduNW2LUo
— BreakingLV (@breakinglv) August 30, 2023
Pērkona negaiss 30. augusta rītā Rīgā, Purvciemā. ⛈️🌩️#rīts #negaiss #shelfcloud #zibens @LVGMC_Meteo @MeteoLatvia pic.twitter.com/UXUc6tnRid
— Viktors (@wikt0rrs) August 30, 2023
Negaisi ap Jūrmalu 18. augustā. https://t.co/7JyRxKnhnx #negaiss #zibens
— Martin (@Negus7070) August 28, 2023