VIDEO: slavenā kinorežisora Romāna Polaņska jaunākā filma kā personīgās piezīmes 0
Ar Venēcijas “Grand Jury Prize” kā pagaidām visspožāko no jau iegūtajām balvām kinoteātros startējusi Romāna Polanska drāma “Virsnieks un spiegs”. Pēc patiesiem notikumiem veidotajā stāstā atrodamas arī atsauces uz režisora dzīvi, un 12 kategorijās – arī kā labākā filma un par režiju – tā kandidē uz Francijas nacionālo kino balvu “Cēzars”, ko pasniegs 28. februārī.
2013. gadā angļu rakstnieks un žurnālists Roberts Hariss nolēma plašām masām atklāt tiesu praksē lietoto apzīmējumu “Dreifusa lieta”. Viņš uzrakstīja romānu, kas atklāj, kā teju 10 gadus franču virsnieks Žoržs Pikārs cenšas atklāt patiesību par notikumiem, kuru antisemītiska interpretācija un neprofesionāla izmeklēšana uz notiesāto krēsla nosēdināja Alfrēdu Dreifusu, aizsūtot viņu izciest sodu tālu prom no civilizācijas – uz Sātana salu Gviānas ūdeņos. Grāmatu godalgoja, Hariss bija uz papīra uzlicis notikumus, par kuriem jau sen interesējās viņa draugs Romāns Polaņskis, un ķērās klāt scenārija rakstīšanai. Tajā redzamas arī paralēles ar Polaņska dzīvi – viņam 1977. gadā celtās apsūdzības vēl joprojām nav noņemtas.
Romāna Polaņska dzīves dramatiskie pavērsieni (Šāronas Teitas likteni un Holivudas vēsturi filmā “Reiz Holivudā” asprātīgi, kaut vardarbīgi, apspēlēja Kventins Tarantīno) un neviennozīmīgās attiecības ar likumu (mazgadīgās pavešana) jau sen viņu padarījuši par vienu no vissarežģītāk vērtējamiem kino autoriem, mākslu pakļaujot realitātei. Tā notika arī ar filmu “Virsnieks un spiegs”, kad to 12 kategorijās izvirzīja Francijas nacionālajai kino balvai “Cēzars”. Francijas Kinoakadēmijas vadītājs Alēns Terzjans uzsvēra, ka, piešķirot apbalvojumus, nevajadzētu ieņemt morālu nostāju, bet feministu un dažu kinokritiķu nostāja nebija tik pielaidīga. Līdzīgi notika Venēcijā, kuras konkursā filma bija iekļauta un saņēma “Grand Jury Prize” – daļa skatītāju un žūrijas locekļu novērtēja filmas kvalitātes, daļa nekautrējās no sava viedokļa, kas balstīts personīgā attieksmē pret Polaņski.
Šajā tik neviennozīmīgajā situācijā visvairāk cieš māksla. “Virsnieks un spiegs” ir meistarīgi nostrādāta drāma ar lieliskiem aktierdarbiem, un, visticamāk, ja tās režisors būtu kāds cits, to celtu gaismā un slavētu. Bet tad jau tā būtu pavisam cita režisora, ne Romāna Polaņska filma.
“Virsnieks un spiegs”/ “J’accuse/ An Officer and a Spy”
- Francija, Itālija, 2019
- Režisors: Romāns Polaņskis
- Lomās: Žans Dižardēns, Luī Garels, Emanuelle Seņjē, Matjē Amalriks, Melvils Popu
- “Splendid Palace”, “K Suns”
Filmas treileris: