Sicīlijas pārtuksnešošanās, Itālija
Sicīlijas pārtuksnešošanās, Itālija
Ekrānšāviņi no “X”

VIDEO. Sausums, pārtuksnešošanās, karstuma viļņi: klimata krīze smagi skar tūristu iecienīto Sicīliju 10

Sicīlija ir viens no Eiropas reģioniem, ko globālā sasilšana skārusi visvairāk. No sausuma, kas izposta vietējo lauksaimniecību, līdz karstuma viļņiem, kas izžāvē upes un piekrasti. Euronews apceļoja šo Itālijas salu, lai klātienē redzētu, kā ir dzīvot klimata krīzes frontē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Lasīt citas ziņas

Klimats ļoti spēcīgi ietekmē Sicīlijas dzīvi, tas redzams, skatoties uz kviešu un pupu laukiem, kurus pilnībā iznīcinājis divus gadus ilgs sausums. Lauksaimnieku lepnums – sarkano apelsīnu raža arī ir nopietni apdraudēta, neskatoties uz centieniem sūknēt ūdeni no pazemes vai tuvējiem ezeriem. “Šī ir tikai izdzīvošana! Diemžēl šā garā vasara mūs baida arī iespēja, ka augi varētu aiziet bojā”.

Šis ilgstošais sausums ir tikai viena no pazīmēm Sicīlijas cīņai pret klimata krīzi, ko Euronews pieredzēja, ceļojot pa Itālijas salu. Sicīliju pēdējos gados ir izpostījuši arī meža ugunsgrēki, pēkšņi plūdi un karstuma viļņi. 2021. gada vasarā Sicīlijas pilsētā Sirakūzās tika reģistrēta 48,8 °C. Tā bija augstākā temperatūra Eiropas vēsturē un daudziem uzsvēra globālās sasilšanas realitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidusjūras baseins, kura lielākā sala ir Sicīlija, sasilst par 20% ātrāk nekā vidēji pasaulē. Šis reģions jau ir sasniedzis vidējās temperatūras pieaugumu par 1,5° kopš pirmsindustriālā laikmeta — slieksni, kas noteikts 2015. gada Parīzes klimata nolīgumā, lai mazinātu ārkārtējus laikapstākļus.

Pārtuksnešošanās gadu desmitiem
Tālāk iekšzemē, Sicīlijas centrālajā daļā, kādreiz ziedošie lauki ap Salvatore Morreale fermu tagad ir sausi un uzrāda skaidras pārtuksnešošanās pazīmes. Bet Morreale vaino ne tikai laika apstākļus. Viņš arī kritizē varas iestādes par to, ka tās nav reaģējušas ātrāk: “Kad es mācījos skolā, jau tika runāts par Sicīlijas pārtuksnešošanos. Tātad tas nav kaut kas tāds, kas sākās šodien vai vakar. Politiķiem ir zināma atbildība, jo viņi būtu varējuši par to padomāt iepriekš un risināt šo problēmu.”

Kā raksta izdevums, Sicīlijas apgabalos nokrišņu daudzums pēdējā gada laikā ir samazinājies par 70%, salīdzinot ar iepriekšējiem 20 gadiem. Neskatoties uz to, ko sauc par “bezprecedenta sausumu”, daudzas caurules un sistēmas, ko izmanto lauku apūdeņošanai vai ūdens sadalei mājsaimniecībām, ir vecas un nav modernizētas, kā rezultātā pa ceļam tiek zaudēts ievērojams ūdens daudzums.

Sicīlieši cīnās
Šā gada sākumā vietējās varas iestādes noteica ūdens ierobežojumus vienam miljonam cilvēku gandrīz 100 pašvaldībās. Dienvidu pilsētā Gelā Euronews runāja ar ģimeni, kas var piekļūt ūdenim tikai ik pēc trim dienām. Floriana Callea paskaidroja, ka ūdens tiek glabāts tvertnēs, taču ar to nepietiek viņas ģimenes vajadzībām.

“Arī citi mūsu apkaimes iedzīvotāji ir sašutuši, jo šī situācija ir patiesi nomācoša un saspringta,” viņa saka. Cik ilgi Sicīlija izturēs šo sausumu, joprojām nav skaidrs. Tomēr daudzi vietējie iedzīvotāji uzskata, ka viņu salas pārbaudījumiem vajadzētu būt kā modinātāja zvanam pārējai Eiropai. “Daži cilvēki noliedz klimata pārmaiņas,” sacīja zemnieks Džerardo, piebilstot: “Es domāju, ka mēs to vairs nevaram noliegt.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.