Foto: David Chang/EPA/SCANPIX/LETA

VIDEO. “Saslimuši mazāk kā 500 cilvēki, bet miruši 6”; Taivānas veiksmes stāsts Covid-19 apkarošanā 0

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) galvenajam mērķim būtu jābūt sabiedrības veselībai, un politikai jāpaliek otrajā plānā. Tomēr izvairīties no politikas neizdodas. Vai tās dēļ Pasaules Veselības organizācija novēloti brīdināja pasauli par Covid-19?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vuhaņas dzīvnieku un gaļas tirgū ir ap 1000 tirdzniecības vietu, tajā strādā vairāki tūkstoši cilvēku. Atklātos stendos tirgo gaļu, jūras veltes, dzīvus dzīvniekus. Turpat gatavo ēdienus. Pagājušā gada nogalē Vuhaņas mediķi pamanīja pneimonijas uzplaiksnījumu.

Lielākā daļa no pirmajiem slimniekiem strādāja tirgū. Slimības izraisītājs nebija neviens no zināmajiem infekciju izraisītājiem. Gada pēdējā dienā Ķīna informēja Pasaules veselības organizāciju par 44 saslimušajiem. Nākamajā dienā Vuhaņas tirgu slēdza dezinfekcijai, PVO izveidoja īpašu atbalsta grupu jaunā uzliesmojuma uzraudzībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taivāna rīkojās uzreiz. Tā pārbaudīja visu no Vuhaņas ielidojošo pasažieru veselību, nosūtīja savus veselības ekspertus uz uzliesmojuma epicentru.

Taivāna bija mācījusies no SARS epidēmijas.

Pirms 17 gadiem Ķīna mēģināja slēpt tās apmērus. Vīruss toreiz Taivānā prasīja 73 cilvēku dzīvības.

5. janvārī Pasaules Veselības organizācija publicēja paziņojumu par uzliesmojumu, norādot, ka tā izraisītājs ir nezināms. Citām valstīm PVO nekādus piesardzības pasākumus nerekomendēja.

12. janvārī Ķīna publicēja jaunā koronavīrusa DNS, nākamajā dienā Taizemē tika apstiprināta pirmā jaunā vīrusa infekcija ārpus Ķīnas. Divas dienas vēlāk PVO publiski apgalvoja, ka nav pierādīts, ka vīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku.

Tikmēr uz Vuhaņu nosūtītie Taivānas eksperti ziņoja, ka, visticamāk, jaunais koronavīruss izplatās starp cilvēkiem. Viņi brīdināja, ka slimība ir daudz bīstamāka nekā sākotnēji tika pieņemts un arī ķīniešu ārsti Vuhaņā situāciju vērtē kā ļoti nopietnu. Taipeja rīkojās nekavējoties un ieviesa karantīnas pasākumus vēl pirms tie bija noteikti Vuhaņā.

Taču Pasaules Veselības Organizācijas ārkārtas sanāksmē 22. janvārī, kur pārstāvētas bija 16 valstis, Taivāna nebija aicināta. Tikšanās dalībnieki vienojās vēl neizsludināt globālu veselības ārkārtas stāvokli. To izdarīja nedēļu vēlāk, 30. janvārī. Tobrīd visā pasaulē oficiāli bija apstiprināti 8000 saslimšanas gadījumi un 170 nāves.

Reklāma
Reklāma

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.