Kāpēc bija slikti saskatāma interesantā dabas parādība – jūras kūpēšana? 1
Papildināta ar video.
Sākusies sinoptiķu prognozētā jūras kūpēšana, sociālajos tīklos norāda Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.
Tā no meteoroloģiskā satelīta izskatās jūras kūpēšana – virs jūras veidojas mākoņi, kurus vējš “izkārto” joslās, Kurzemē snieg @NASANPP pic.twitter.com/NoD24WQR69
— Meteo.lv (@LVGMC_Meteo) January 5, 2017
Prognožu veidotājs Toms Bricis savā “twitter” raksta, ka pa nakti Daugava pārvilkusies ar ledu. Jūra kūp, bet vēja dēļ skats no krasta ir nekāds – vienkārši migla tālumā.
Portālā “lsm.lv” viņš skaidro, ka Baltijas jūra sākusi strauji iztvaikot, taču tā vēl tik ātri neaizsals. Piekrastē šajās dienās sāks veidoties sākotnējās ledus formas. Ziemeļaustrumu, ziemeļu vējš miglas un mākoņu vālus no Somu līča, Lādogas ezera un Peipusa nes uz Igauniju, vietām izraisot sniegu, bet no RĪgas līča pacēlušies mākoņi virzās pāri Kurzemei, arī tur snieg.
Pa nakti Daugava pārvilkusies ar ledu. Jūra kūp, bet vēja dēļ skats no krasta ir nekāds – vienkārši migla tālumā https://t.co/p0i00Mh1eN pic.twitter.com/9nIFI2idGS
— Toms Bricis (@boms_tricis) January 5, 2017
Sinoptiķi saka, ka tvaikošanu liedza skaidri novērot stiprais vējš.
Jūras kūpēšana ir dabas parādība, kas rodas situācijā, kad ir liela starpība starp ūdens temperatūru un virs tā esošās gaisa masas temperatūru. Ūdenim iztvaikojot, tvaiks aukstajā gaisā strauji kondensējas, veidojot miglu un zemos mākoņus.
Eksperti norāda, ka šāda parādība kopumā aukstajā sezonā tiek novērota diezgan regulāri. LVĢMC novērojumu stacija Ventspils atrodas pašā jūras piekrastē, kur gandrīz katru gadu 1-3 reizes tas tiek fiksēts, protams, ļoti atšķirīga ir jūras kūpēšanas intensitāte – ziemā, kad jūra nav aizsalusi un aukstās gaisa masas strauji ieplūst mūsu reģionā, tā var tikt novērota ļoti plašā teritorijā. Šāda dabas parādība tiek novērota arī citās sezonās, tikai tās intensitāte nav liela, bieži vien tā ir neliela migla virs jūras. Salīdzinoši biežāk kūpēšana vērojama arī virs upēm un ezeriem.