VIDEO. “Sākas rapšu “šmigas” periods stirnām!” – nedienas ar zvēriem turpinās 18
Jau rakstījām, ka nupat sācies “rapšu “šmigas” periods” stirnām un daudzi aculiecinieki gan iesūta, gan soctīklos publicē fotogrāfijas ar manāmi apreibušiem dzīvniekiem, kas streipuļo pa ceļu.
Arī šis ir kāda aculiecinieka video, kurā redzama manāmi apreibusi stirna.
Žurnāla “Medības” materiālā jau pirms laika tika skaidrots, kas notiek ar dzīvniekiem pēc tam, kad tie apēd rapšus – atbilde ir vienkārša: stirnas ēd rapšus, bet tie, savukārt, satur daudz nitrātu, kas pēc tam dzīvnieka kuņģī pārvēršas par nitrītiem un traucē uzņemtās barības tālākai pārstrādei.
Bet Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks Dr. biol. Jānis Ozoliņš žurnālam “Medības” skaidroja: “Stirnas ir atgremotājdzīvnieki, proti, barība sākumā uzkrājas priekškuņģī un tikai pēc pirmās atgremošanas un sakošļāšanas, otrreiz to norijot, tā nonāk tālāk, bet rapšus tīrā veidā bez citiem barības piejaukumiem stirnai ir grūtības atrīt, un kuņģis uzpūšas, barība sāk rūgt, pūt un nenonāk tālākajos kuņģa kambaros. Arī kuņģa mikroflora nav pielāgota rapšu pārstrādei, līdz ar to dzīvniekam rodas diskomforts.”
Rapši diemžēl satur arī lielu daudzumu aminoskābju, kas barības sagremošanas laikā pārvēršas par toksiskiem savienojumiem un, nokļūstot asinīs, rada sarkano asinsķermenīšu bojājumus, kas, savukārt, noved pie skābekļa trūkuma izraisītiem smadzeņu bojājumiem.
Ja pamanāt šādu apreibušu stirnu, nevajadzētu to kaut kā īpaši aiztikt, iet dzīvniekam klāt. Protams, ja dzīvnieks atrodas uz ceļa braucamās daļas, jācenšas to aizbiedēt prom – lai neradītu avārijas situācijas.