VIDEO. Rotaļājoties delfīni viens otram “uzsmaida”, atklāj pētījums 2

Delfīni tiek uzskatīti par vieniem no harizmātiskākajiem okeāna iemītniekiem. Tagad izrādās, ka delfīni rotaļājoties patiesībā “uzsmaida” viens otram, liecina jauns pētījums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Līdz šim bija maz zināms par to, kā sugas, kas izslavētas ar savu inteliģenci un rotaļīgumu, mijiedarbojas spēlēšanās laikā. Eksperti beidzot ir atklājuši, ka pudeļdeguna delfīni izmanto “atvērtas mutes” sejas izteiksmi, kas ir salīdzināma ar smaidu, lai sazinātos sociālās rotaļas laikā, ziņo “DailyMail”.

Pētnieki atklāja, ka delfīni gandrīz vienmēr izmanto šo sejas izteiksmi, kad tie atrodas sava rotaļu biedra redzeslokā, un trešdaļu laika rotaļu biedri atbildēja “smaidot”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs esam atklājuši, ka pudeļdeguna delfīniem ir izteikts sejas displejs, un mēs parādījām, ka delfīni spēj arī atspoguļot citas sejas izteiksmes,” stāsta vecākā autore un evolūcijas biologe Elizabeta Palagi no Pizas universitātes.

“Atvērtas mutes signāli un ātra mīmika parādās atkārtoti visā zīdītāju ciltskokā, kas liecina, ka vizuālajai komunikācijai ir izšķiroša loma sarežģītas sociālās mijiedarbības veidošanā ne tikai delfīniem, bet arī daudzām sugām.”

Lai noskaidrotu, vai delfīni vizuāli pauž rotaļīgumu, pētnieki ierakstīja nebrīvē turētus delfīnus, kamēr tie spēlējās pa pāriem un brīvi spēlējās ar saviem cilvēku treneriem.

Iegūtie materiāli parāda, ka delfīni bieži izmanto atvērtas mutes izteiksmi, spēlējoties ar citiem delfīniem, taču šķiet, ka viņi to neizmanto, spēlējoties ar cilvēkiem vai spēlējoties paši.

Vientuļas rotaļas laikā tika reģistrēts tikai viens notikums ar atvērtu muti, taču pētnieki kopā reģistrēja 1288 “smaidus” sociālo spēļu sesiju laikā, un 92 procenti no šiem notikumiem notika delfīnu un delfīnu rotaļu laikā.

Arī delfīniem bija lielāka iespēja uztvert “atvērtu muti”, kad viņu sejas bija rotaļu biedra redzes laukā, un pētnieku komanda redzēja, kā rotaļu biedrs “atsmaidīja” 33 procentos gadījumu.

Dr. Palagi teica, ka, lai gan daži var iebilst, ka delfīni tikai nejauši atdarina viens otra mutes izteiksmi, tas “neizskaidro, kāpēc varbūtība, ka vienas sekundes laikā tiek atdarināta cita delfīna atvērtās mutes izteiksme, ir 13 reizes lielāka, ja uztvērējs patiešām redz sākotnējo izteiksmi.”

Reklāma
Reklāma

“Šis delfīnu mīmikas līmenis atbilst tam, kas novērots dažiem plēsējiem, piemēram, surikātiem un saules lāčiem,” viņa piebilda.

“Relaksētā atvērtā mute, kas redzama plēsējiem, pērtiķu sejām un pat cilvēku smiekliem, ir universāla rotaļīguma pazīme, palīdzot dzīvniekiem un mums signalizēt par jautrību un izvairīties no konfliktiem.”

Pētnieki neierakstīja delfīnu akustiskos signālus spēles laikā, un viņi saka, ka turpmākajos pētījumos būtu jāizpēta vokalizāciju un taustes signālu iespējamā loma rotaļīgās mijiedarbības laikā.

Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā iScience.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.