VIDEO. Pirmo reizi Rīgas zoodārzā izšķīlies mazulis Dienvidamerikas strausiem nandu 5
Katrā gadalaikā zoodārzā ir citi pārsteigumi. Tuvu gadumijai par pārsteigumiem parasti gatavi parūpēties Dienvidu puslodes dzīvnieki, pie kuriem pieder arī Darvina nandu – strausa radinieks, kura dzimtene ir Dienvidamerika. Nandu mazuļa izšķilšanās zoodārza inkubatorā 26. novembrī patiesi bija negaidīts pārsteigums, kas sagaidīts pirmo reizi Rīgas zooloģiskā dārza vēsturē.
Pavasarī, vērojot jauno, tikko gada vecumu saniegušo putnu uzvedību, nekas neliecināja, ka jau rudenī tie metīsies kaislīgās kāzu dejās un tikpat kaislīgās kaujās par iespēju nodrošināt sugas pastāvēšanu. Kā minēts Darvina nandu sugas aprakstos, šo prāvo, nelidojošo putnu tēviņi un arī mātītes gatavi vairoties tikai 3 gadu vecumā.
Iespējams, procesu pasteidzināja viena, jau piecus gadus vecā, Bezansonas (Besancon) zoodārzā (Francijā) pasaulē nākušā tēviņa klātbūtne. Pārējie putni, trīs tēviņi un trīs mātītes, ir šķīlušies Zlin-Lesna zoodārzā (Čehijā) 2020. gada aprīlī.
Divas nandu mītnes pakaišos oktobrī atrastās olas zoodārza inkubatorā tika ievietotas bez lielām cerībām, ka tās ir pilnvērtīgas, taču, par pārsteigumu visiem, pēc aptuveni 40 dienu perēšanas izšķīlās veselīgs un sprauns nandu cālis. Mazuļa dzimums vēl nav noteikts, bet vārds tam jau dots – Tako.
Šobrīd mazajam Tako galvenais ir daudz skraidīt, lai pareizi attīstās kaulu struktūra. Savvaļā gan perēšana, gan mazuļu pieskatīšana ir tikai un vienīgi tēva pārziņā. Līdz pat 6 mēnešu vecumam jaunuļi ir pastāvīgā tēva uzraudzībā un tikai 3 gadu vecumā pamet dzimto grupu.
Dzīvnieku uzskaites dokumentos par Tako tēvu nešaubīgi atzīts vecākais Darvina nandu grupas tēviņš, bet kā potenciālās olas dējējas dokumentos ierakstītas veselas trīs… Tomēr, ņemot vērā faktu, ka šī mazuļa audzināšanas rūpes gulstās uz trīs zoodārza darbinieku Renāra, Andra un Oskara pleciem, tas jau laikam nav vairs tik būtiski…
Savvaļā Darvina nandu sastopami Argentīnā un Čīlē un to skaits pastāvīgi samazinās. Suga iekļauta Vašingtonas konvencijas (CITES) pielikumā kā suga, kurai draud izmiršana un kuru apdraud tirdzniecība. Lai koordinētu Darvina nandu turēšanu un vairošanu zooloģiskajos dārzos, izveidota sugas Eiropas ciltsgrāmata (ESB).
Nandu tiek turēti arī putnu dārzos un fermās, taču tie pamatā ir citas sugas – lielā nandu jau daļēji domestificētie putni, kuru turēšanai un vairošanai nebrīvē, atšķirībā no Darvina nandu, sugas saglabāšanai nav nekādas nozīmes.