Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – LETA

VIDEO: Piecas atrunas, kāpēc pasažieri nelieto drošības jostu auto aizmugurē 1

Pētot automašīnu pasažieru paradumus, redzama būtiska atšķirība starp to, kā pasažieri uzvedas auto priekšējā un aizmugurējā sēdeklī.

Reklāma
Reklāma

Priekšā jā, aizmugurē nē

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vairākums jeb 86% pasažieru lieto drošības jostu, sēžot automašīnas priekšā, bet aizmugurē uz pusi mazāk – tikai 43% pasažieru vienmēr piesprādzējas, liecina CSDD 2019. gada pētījums.

53% gadījumu pasažieri nesprādzējas, jo jābrauc neliels attālums; 40% pasažieru aizbildinās, ka josta ir neērta, nepraktiska un to ir grūti uzlikt. 22% respondentu nesprādzējas tāpēc, ka pilnībā uzticas autovadītājam, savukārt 18% uzsver, ka šoferis viņam nav atgādinājis, ka mašīnā ir jāpiesprādzējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Satraucošs ir fakts, ka paši autovadītāji pieļauj pasažieru nepiesprādzēšanos. Pētījums atklāj, ka tikai 28% šoferu pārliecinās, ka viņu pasažieri ir piesprādzējušies auto aizmugurējā sēdeklī. Bieži vien nelietot drošības jostu pasažierus mudina neracionāla pārliecība par situācijas drošumu – neliels attālums, maza satiksmes intensitāte vai pazīstama apkārtne. Taču satiksmes negadījums var notikt arī dzimtajā ciematā, veicot pavisam nelielu attālumu, piemēram, braucot uz veikalu,” stāsta CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Vīri Latgalē un Kurzemē sprādzējas mazāk

Pētījums atklāj, ka biežāk drošības jostu lieto sievietes, kā arī Pierīgas, Zemgales un Vidzemes iedzīvotāji. Savukārt drošības jostu aizmugurējā sēdeklī retāk lieto vīrieši, it īpaši no Kurzemes un Latgales.

Drošības jostas nelietošanu biežāk praktizē autovadītāji, kuri arī kā pasažieri sprādzējas retāk.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību nepieciešamībai lietot drošības jostas arī automašīnas aizmugurējā sēdeklī, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) 6.septembrī, atklāja sociālo kampaņu “Vari priekšā. Vari arī aizmugurē.”. Kampaņas laikā pasažieriem un arī autovadītājiem tiks skaidrota drošības jostas lietošanas nepieciešamība arī auto aizmugurējā sēdeklī.

Pērn ceļu satiksmē gāja bojā 24 pasažieri, un, šo traģēdiju iemesls, visticamāk, ir drošības jostu nelietošana. Šogad astoņos mēnešos ceļu satiksmē bojā gājuši 10, bet cietuši 610 pasažieri.

“Policija aicina ikkatru – iekāp automašīnā un piesprādzējies! Izmanto visus drošības līdzekļus, ko piedāvā autotransports, toskait drošības jostas, kuras obligāti jālieto ne tikai automašīnas priekšējā, bet arī aizmugurējā sēdeklī,” uzsver Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Reklāma
Reklāma

Kas notiks avārijā, ja nepiesprādzēsies

“Drošības josta ir svarīgākais un efektīvākais pasīvās drošības aprīkojums automašīnā. Straujas bremzēšanas vai sadursmes brīdī salonā esošie turpina kustību uz priekšu ar iepriekšējo ātrumu, ja vien nav piesprādzējušies. Turklāt sadursmes brīdī inerces ietekmē uz cilvēku darbojas milzīgs trieciena spēks,” norāda satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis.

Viņš uzsver, ka, piemēram, braucot ar ātrumu 50 km/h, sadursmes brīdī cilvēks, kurš nav piesprādzējies, virzīsies uz priekšu ar spēku, kas pielīdzināms vismaz tonnai, iztrieksies cauri priekšējam stiklam vai arī salauzīs priekšā sēdošā krēslu.

2019. gada jūnijā CSDD sadarbībā ar vadības konsultāciju uzņēmumu “Civitta” Latvijas novados un pilsētās veica pētījumu par autovadītāju un pasažieru uzvedību ceļu satiksmē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.