
VIDEO. “Patiesībā tur ir unikāla situācija.” Pie vēsturiskās Bauskas pils iebrucis Mēmeles upes stāvkrasts 0
Pie Bauskas pils nogruvusi daļa no stāvkrasta, bet ārējas ietekmes nebija, tas ir laika zobs, tādas domas pauž Bauskas pils vadītājs Māris Skanis. Pašvaldība tagad vēlas saglabāt iespēju redzēt dolomīta plāksnes un laika zoba ietekmi, vēstīja LTV raidījums “Panorāma” un sabiedrisko mediju portāls “lsm.lv“.
Pie Bauskas pils satiekas divas upes – Mūsa un Mēmele. Tuvojoties Vimbu svētkiem, arī darba dienas vidū zvejnieki šeit sastopami. Pie pils esot labas copes vietas. Bet Mēmeles upes stāvkrasts ir nogruvis, teritorija norobežota, brīdinājuma zīmes saliktas no visām pusēm.
Pašvaldība vēlas saglabāt iespēju pie pils redzēt dolomīta plāksnes un to, kā laika zobs tās ietekmējis gadsimtu garumā.
Stāvkrasts ir dabas aizsargājamo teritoriju tīklā, pašvaldība jau paudusi, ka tagad darāmo darbu saraksts varētu būt diezgan garš. Vispirms jāveic tehniskā izpēte, jāsagatavo topogrāfiskais materiāls.
Arheologu uzraudzībā jāveic ģeoloģiskie urbumi zemes pamatnes izpētei, jāpiesaista hidrologs, lai novērtētu upes straumes ietekmi uz krastu un noteiktu, vai, izstrādājot projektu, būtu jāparedz risinājums straumes atvirzīšanai no krasta. Cik tas varētu maksāt – vēl pāragri spriest. Bet – vispirms jāsāk ar mazajām lietām, ziņoja LTV.
Bauskas pils vadītājs Māris Skanis uzsvēra, ka pēc iespējas ātrāk vieta jānorobežo tā, lai atturētu tur staigāt jauniešus. Bažas ir, ka varētu drupt vēl, un cilvēkiem apakšā tā var kļūt par lielu nelaimi. Arī pils mūri nav sevišķi tālu no šīs vietas.
Šāds stāvkrasts reiz bijis daudz lielāks, teju gar visu pils malu. Pa posmiņiem tas brucis jau no 19. gadsimta.
“Bet patiesībā tur ir unikāla situācija. Klints ir dabas piemineklis, kura saglabāšanas veids ir dabīgi erodēt. No otras puses, uz šīs klints ir daļa no valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa,” sacīja Bauskas pils direktors. Galveno postījumu, visticamāk, radījušas ūdens līmeņa izmaiņas, krastu skalojot un ziemā, klintī ūdenim sasalstot un izplešoties, tas vājināts.
Plašāk skatieties pievienotajā video!