VIDEO. “Paspējām…!” Autovadītājs piedzīvojis nervu kutinošu brīdi, kad viņa acu priekšā izskrēja briedis 27

“Paspējām, gan viņš gan es!” tā savā soctīkla “X” profilā šodien, 1.oktobrī, ierakstījis Edgars Pohevičs, fotogrāfs no Liepājas. Edgars publicējis video, kurā redzams brīdis, kad viņš braucis pie stūres pa šoseju diennakts tumšajā laikā un tad negaidīti viņa acu priekšā pazibēja meža zvērs – briedis. Briedis burtiski pēdējā sekundē paspēja šķērsot šoseju un ieskriet mežā! Pēc ieraksta spriežot, autovadītājs atviegloti uzelpojis, jo izdevies tikt cauri sveikā – bez sadursmes – gan viņam, gan meža zvēram.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Ierakstu aplūkojuši vairāk nekā 5000 soctīkla “X” sekotāji. Daži pauduši komentārus. “Uhh, labi, ka tā,” raksta Gints.

CITI ŠOBRĪD LASA

Martins piebilda: “Pirms dažām nedēļām analoģiska situācija. Salonā gan daudzi priekšmeti aizlidoja.”

“Tik jārēķinās, ka var skriet vēl kāds,” brīdināja kāds cits. “Kāja vai automātiskā bremzēšanas sistēma?” jautāja vēl cits.

Jau iepriekš Valsts Meža dienests (VMD) ir informējis sabiedrību, tostarp autovadītājus, ka rudens un ziemas periodā, kad redzamība uz autoceļiem pasliktinās, pieaug arī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Par notriektiem, kritušiem vai sadursmē ievainotiem meža dzīvniekiem jāinformē VMD, ko var veikt, arī izmantojot lietotni “Mednis”.

“Diennakts tumšajā laikā, sevišķi krēslas un rītausmas stundās, dzīvnieki kļūst aktīvāki un var intensīvi baroties mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrās, kas atrodas blakus autoceļiem. Šai laikā dzīvnieki var pastiprināti šķērsot autoceļus un izraisīt sadursmes ar transportlīdzekļiem. Tāpat jābūt ļoti uzmanīgiem ziemas laikā, kad ceļi tiek kaisīti ar sāls maisījumu, kas var piesaistīt meža dzīvniekus,” skaidroja VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Ja sadursmē ar meža dzīvnieku ir cietuši cilvēki vai transportlīdzekļi, par to ir jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruni 112. Savukārt par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, ko var darīt, izmantojot Latvijā radīto lietotni “Mednis”. Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta informācijas sistēmu “Meža valsts reģistrs” un bez maksas ir pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm. Dienests saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar to. Svarīgi atcerēties, ka paziņošana par notriektu dzīvnieku lietotnē “Mednis” nenozīmē paziņošanu Valsts policijai par notikušu ceļu satiksmes negadījumu.

Reklāma
Reklāma

VMD atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.

Kā informē VMD, tad situācijas uz ceļa var izvērsties ļoti dažādas, tādēļ autovadītājam jāpaspēj ļoti ātri novērtēt, vai asi manevri un strauja bremzēšana nenodarīs lielāku kaitējumu. Lai izvairītos no sadursmēm ar dzīvniekiem un mazinātu to nodarīto postu, vēlams ņemt vērā drošības ieteikumus:

– Iestājoties diennakts tumšajam laikam, sevišķi krēslā vai rītausmā, jāsamazina braukšanas ātrums un jāpievērš pastiprināta uzmanība uz ceļa notiekošajam.
– Īpaši uzmanīgam jābūt, braucot gar meža jaunaudzēm, vietās, kur mežs pienāk tieši pie ceļa, un vietās, kur mežs robežojas ar pļavām un tīrumiem.
– Braucot nepieciešams pēc iespējas vairāk lietot tālās gaismas un vērot, vai ceļa malās nemirdz dzīvnieku acis, kas atstaro gaismu.
– Pamanot uz ceļa dzīvnieku, ir jābremzē. Pat ja sadursme ir neizbēgama, mazāks ātrums radīs vieglākas sekas. Taču, ja aizmugurē brauc vēl kāds, ir jānovērtē, vai drīkst strauji bremzēt, lai mašīnā neietriektos aizmugurē braucošais.
– Rīcība var būt atkarīga arī no dzīvnieka lieluma. Ja dzīvnieks ir mazs (zem motora pārsega līnijas), drošākais risinājums diemžēl ir braukt tam pāri, izvairoties no straujiem manevriem, kas var apdraudēt citus. Ja dzīvnieks ir liels, jāmēģina izvairīties, stūrējot tā, lai izbrauktu dzīvniekam aiz muguras.
– Ja pretī brauc automašīnas, nevajag stūrēt pretējā joslā. Ja ceļš ir brīvs, to var darīt, taču savā joslā jāatgriežas pēc iespējas ātrāk. Strauju manevru gadījumā mašīna var saslīdēt, kas var sagādāt vēl lielākas problēmas.
– Ja ceļam pārskrien dzīvnieks, arī tad nekavējoties jābremzē, jo šim dzīvniekam var sekot vēl viens vai pat vairāki.
– Jādara viss, lai uzlabotu redzamību – tālās gaismas, labā kārtībā esoši lukturi, tīrs priekšējais stikls, kvalitatīvas logu tīrītāju slotiņas. Ja salonā ir spilgti ekrāni, to spilgtumu labāk samazināt vai izslēgt ekrānus vispār.

Plašāk variet lasīt VMD interneta mājaslapā ŠEIT.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.