Kadri no kinofilmas “Titāniks”.
Kadri no kinofilmas “Titāniks”.
Publicitātes foto

VIDEO. Pasaulē slavenā kuģa “Titānika” vraku tagad iespējams apskatīt no jaunām šķautnēm 0

Izmantojot dziļūdens kartēšanu, ir radīts pirmais pilna izmēra “Titānika” 3D attēls. Tiek atklāts unikāls 3D skats uz kuģi, ļaujot to redzēt tā, it kā ūdens okeānā būtu iztukšots. Eksperti cer, ka tas palīdzēs atklāt, kas tieši notika ar laineri, kas nogrima 1912. gadā, vēsta “BBC News”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Šo atveidi 2022.gada vasarā radīja uzņēmums “Magellan Ltd” un “Atlantic Productions”, kas veido dokumentālo filmu par projektu. Lai izpētītu zemūdens kuģa garumu un platumu, bija nepieciešamas 200 stundas.

Tika uzņemti vairāk nekā 700 000 attēlu no katra leņķa, radot precīzu 3D rekonstrukciju.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kuģis atrodas 3800 metru dziļumā, Atlantijas okeānā. Vairāk nekā 1500 cilvēku gāja bojā, kuģim ietriecoties aisbergā pirmajā reisā no Sauthemptonas uz Ņujorku.

“Joprojām ir jautājumi, uz kuriem jāatbild,” “BBC News” sacīja “Titānika” analītiķis Parks Stīfensons. Viņš sacīja, ka šis modelis ir viens no pirmajiem lielākajiem soļiem, lai virzītu “Titānika” stāstu uz pierādījumiem balstītā pētījumā.

“Titāniks” ir plaši pētīts kopš vraka atklāšanas 1985.gadā. Taču tas ir tik milzīgs, ka tādā dziļumā kameras varēja parādīt tikai pārsteidzošus trūdošā kuģa momentuzņēmumus – nekad visu kuģi.

Tagad vraks fiksēts pilnībā, atklājot pilnīgu “Titānika” skatu, taču, jāpiebilst, ka starp priekšgalu un pakaļgalu ir aptuveni 800 metru.

Gerhards Seiferts, kurš vadīja ekspedīciju, sacīja, ka šis ir lielākais projekts, ko viņš jebkad ir uzņēmies. “Gandrīz 4000 metru dziļums ir liels izaicinājums, un šajā vietā ir straumes. Mēs nedrīkstējām nekam pieskarties, lai nesabojātu vraku,” viņš paskaidroja. “Un otrs izaicinājums ir tas, ka ir jākartē katrs kvadrātcentimetrs – pat neinteresantas vietas, piemēram, uz gružu lauka ir jākartē dubļi.”

Gružu laukā, kas ieskauj kuģi, ir izkaisīti priekšmeti, tostarp grezni metāla izstrādājumi, statujas un neatvērtas šampanieša pudeles. Ir arī personīgās mantas, tostarp desmitiem apavu, kas atrodas uz nogulumiem.

Viņš teica, ka skenējumu izpēte varētu sniegt jaunu ieskatu par to, kas notika ar “Titāniku” tajā liktenīgajā 1912. gada naktī. Pētot pakaļgalu, viņš piebilda, varētu atklāt, kā kuģis ietriecās jūras dibenā.

Vēsturnieki labi apzinās, ka laiks, lai pilnībā izprastu un izpētītu katastrofu, iet uz beigām, taču šie uzņēmumi tagad “sasaldēs vraku laikā” un ļaus ekspertiem izpētīt katru mazāko detaļu. Tiek cerēts, ka “Titānika” noslēpums tiks atklāts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.